Karadeniz Pet

Kuşum yediği yemleri kafasını sallayarak kusuyor

Xaxxax

Yeni Üye
İyi günler. 3 yaşında bir muhabbet kuşuna sahibim.
Son iki aydır kuşumda kusma durumu var. Yediği yemleri kafasını ileri geri sallayarak kusuyor. Yemleri birbirine yapışık şekilde (4-5 top) kusuyor. Kafesin içi ve kafesin bulunduğu yer sindirilmemiş yem dolu. Yemler bazen kuru bazen ıslak oluyor. Sindirilmemiş yemlerin tuhaf bir kokusu var.

Veterinere gittim. Antibiyotik ve vitamin karışımı su hazırladı. Deflor isimli ilacı verdi. Veterinerin verdiği talimatlara uydum fakat 5 gündür bir gelişme yok. Az önce kuşum birkaç dakika arayla kafasını sallayıp sindirilmemiş yem kustu.

Kuşum çok hareketli. Sürekli uyuma ve tüy kabartma gibi bir durum yok. Aileden çok sevdiği birini görünce mutlu bir şekilde ötüyor. Kafesinden çıkardığımda iyi bir şekilde uçuyor.
Kuşum çok yem yemesine rağmen zayıf sayılır, karnına dokunduğumda göğüs kemiğini hissedebiliyorum.

Ne yapacağımı şaşırdım, lütfen yardım edin.

Sindirim sisteminde bir problem olduğu görülüyor. Mutlaka yine bir tedaviye gidilmeli. İsterseniz başka bir veterinere götürün. Bugün için de suluğundaki tam dolu suyuna beş altı damla elma sirkesi damlatın. İçsin.

Sindirim sisteminde bir problem olduğu görülüyor. Mutlaka yine bir tedaviye gidilmeli. İsterseniz başka bir veterinere götürün. Bugün için de suluğundaki tam dolu suyuna beş altı damla elma sirkesi damlatın. İçsin.

Yazmayı unutmuşum, veteriner hekimi kuşumun kursağını eliyle kontrol etti. "Bakteriyel kursak iltihabı olmuş" dedi.

Yazmayı unutmuşum, veteriner hekimi kuşumun kursağını eliyle kontrol etti. "Bakteriyel kursak iltihabı olmuş" dedi.
Kusunuzun ve diskisinin gorselini paylasirsaniz daha iyi olur kusma refleksi assagi yukari sekilde olunca genelde kur harektinden kaynakli yapabilir ama saga sola ani refleksler seklinde yapiyirsa kursak mantari kaynakli bir.durumdan yapiyordur bunun icinde suyuna 10 damla elma sirkesi koyarak 4 5 gun bir kur uygulayin bunlara ek olarak 5 gun sabah aksam 1 er damla olmak uzere kusa direk agizdan mikostatin ve triflucan verin 3. Gunden sonra tum kafes ve ekipmanlari dezenfekte ederek yeniden kullanin gaga tasi kalamar kemigi gibi seykeri atarak yenisni takin kusunuz yedigi yemlerin faydasini goremedigi icin zamanla zayiflayarak yemeden kesilir

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23]

Kusunuzun ve diskisinin gorselini paylasirsaniz daha iyi olur kusma refleksi assagi yukari sekilde olunca genelde kur harektinden kaynakli yapabilir ama saga sola ani refleksler seklinde yapiyirsa kursak mantari kaynakli bir.durumdan yapiyordur bunun icinde suyuna 10 damla elma sirkesi koyarak 4 5 gun bir kur uygulayin bunlara ek olarak 5 gun sabah aksam 1 er damla olmak uzere kusa direk agizdan mikostatin ve triflucan verin 3. Gunden sonra tum kafes ve ekipmanlari dezenfekte ederek yeniden kullanin gaga tasi kalamar kemigi gibi seykeri atarak yenisni takin kusunuz yedigi yemlerin faydasini goremedigi icin zamanla zayiflayarak yemeden kesilir

Kuşun fotoğrafları:

https://i.hizliresim.com/2alDQO.jpg
https://i.hizliresim.com/LD6BYJ.jpg

Dışkısı normal. İshali yok.

Böyle bir durumu 2 sultan papağanım çok şükür atlattı. Ne kadar çok değişik ilaç kullanırsanız kuş zarar görür. Böyle bir forumdan bulduğum bilgiyle Fmt Allround Mix 4 in 1 diye bir ilaç aldım. Bu ilaç kuşun iç mantarını temizledi ve sürekli kafeslerini temizlik malzemeleriyle yıkadım. Daha sonra elektrolit vitamin ve ev yapımı yoğurt suyuyla probiyotik verdim. Veterinere götürmüştüm ama böyle bir tedaviyi onların verdiği ilaçla yapamazdım isterseniz yine veterinere götürün ama maalesef kuşlardan anlayan veteriner bulmak çok nadir bir durum
İnşaallah iyileşir geçmiş olsun

benimkide yapıyor ama benimki aynı haraketi eşine karşı yapıyor eşine yem kusuyor

Hayır. Dış görünüşü normaldi.

İşte kuşun kusma anını yakaladım:

Önünde nesne var diye kusmuk oraya gidiyor fakat normalde o şekilde kafasını sallayıp etrafa yem saçıyor. İlginç olanı ise kusmadan sonra bile ötüyor ve kafeste oradan oraya atlıyor. Halsizlik olmuyor.

Kızışmış mı desem rahatsız mı desem bilemedim birşeyi de yok görünüyor ishal falan yok demişsiniz

Kızışmış mı desem rahatsız mı desem bilemedim birşeyi de yok görünüyor ishal falan yok demişsiniz
Kuşu yeni aldığımızda 1 yaşındaydı ve aynalara kusuyordu, kızışmadan olduğunu biliyordum. 2 yıl geçti, aynaya kusmuyor. Yem yedikten sonra en geç yarım saat içinde kafasını yukarıdaki videodaki gibi sallayıp yemleri etrafa kusuyor.

Kuşu yeni aldığımızda 1 yaşındaydı ve aynalara kusuyordu, kızışmadan olduğunu biliyordum. 2 yıl geçti, aynaya kusmuyor. Yem yedikten sonra en geç yarım saat içinde kafasını yukarıdaki videodaki gibi sallayıp yemleri etrafa kusuyor.
Bilemedim şuan kararsız kaldım diğer arkadaşlar ustalar da bir baksın bakalım

Şimdi kusmada şu var normal oynarken de kusulur. Hastalık kusması da var. Hastalık kusmasında kusmuk kokulu oluyor genelde ve kuş kabarık ve halsiz oluyor. Diğerinde ise salyasız tane tane yem kusuluyor.(oyunda)

Şimdi kusmada şu var normal oynarken de kusulur. Hastalık kusması da var. Hastalık kusmasında kusmuk kokulu oluyor genelde ve kuş kabarık ve halsiz oluyor. Diğerinde ise salyasız tane tane yem kusuluyor.(oyunda)
Kusun normal durumu nasil acaba hareketli sesli kusda normal kilosunda mi bunlari takip edin eger boyle ise bir sikinti olcagininsanmam ama kur olsun diye 3 gun sirkeli su verin icini temizlesin zarari olmaz sonra duruma gorenbakariz

Kusun normal durumu nasil acaba hareketli sesli kusda normal kilosunda mi bunlari takip edin eger boyle ise bir sikinti olcagininsanmam ama kur olsun diye 3 gun sirkeli su verin icini temizlesin zarari olmaz sonra duruma gorenbakariz

Hocam yukarıda da bahsettiğim gibi kuşum üç dört defa üst üste kussa bile sevdiği biri odaya girince kafesin içinde tellere tırmanmaya başlıyor ve ötüyor. Ona şarkı açtığımda mutlu şekilde ötüyor. Kafesin kapağın açık bıraksam kafese hiç girmez, öyle hareketli bir kuş. Ama yukarıdaki videoyu izlediyseniz aynı o şekilde etrafa kusuyor. Her türlü yemi denedim sonuç aynı. Yemin bozuk olması gibi bir durum da yok.

Veterinerin verdiği antibiyotik-vitamin karışımı su ve probiyotik bitince sirkeli suya geçeceğim. Her gün beş altı damla elma sirkesi damlatıp 24 saatte bir suyu değiştirmem mi gerekiyor?

Benimkisi hastalık kusması gibi. Yemler sindirilmemiş, sulu ve birbirine yapışık. Kuşuma bir keresinde yemin üstüne göbek yedirmiştim. Daha sonra ağzından salyalar birlikte yem çıktı.
Kusmuğun kokusu ay çekirdeğinin içinin kokusuna benziyor. Mide bulandıran bir kokusu yok.
İşte benim kafam da bu yüzden karışık. Kış sürekli kabarsa ve halsiz olsa durumu kabulleneceğim ama benimkisinin durumunda bir sürü çelişki var.

Geri