Karadeniz Pet

Kuşum yemlikte tünüyor, nedeni nedir?

MehmetD.

Yeni Üye
Herkese günaydın,

Bu hafta içinde dişi kuşumun ishal olması nedeni ile erkek kuş ile kafesleri ayırdım. Zaten kafesim küçüktü üretim kafesi almam gerekiyordu. Hem de dişiyi ayırıp bakımını daha iyi yapmak istedim. Erkek kuşa da hastalık bulaştırır diye düşündüm. Tabi birazda birbirlerini özlesinler.

Kuşlarım ile 1 aydır beraberiz ve erkek kuş yeni aldığım kafeste daha önce hiç denk gelmediğim şekilde akıllı yemlikte tünediğini gördüm. Yeni kafesi aldığım günden beri ara ara görüyorum. Arkasını da yemliğe dönüyor kabuk dökülen yere dışkısını bırakıyor. Kafeste yemlik, yuvalık harici herşey yeni. Acaba tünekler yeni olduğu için mi yadırgıyor. Zamanla alışır dedim ama 3-5 gün geçti dün akşam işten gelince yine gördüm. Suyunu falan değiştirirken korktuğunda tüneklere gidip konuyor uzunca duruyor ama bazen de yemlikte görüyorum.

676249df728ddfe6d405c8522c86509a.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Fotoğrafta net gözükmüyor ama belirtmek istedim. Yuvalığın önünde ki tünek , yemlik ve yuvalıktan 4-5 parmak aşağıda. Aynı hizada gibi gözüküyor resimde. Uzaktakş tünek ise yuvalığın hizasında sayılır.

Konu ile ilgili fikri olan var mı acaba. Acaba tünekleri mi beğenmedi. Gerçi aynı yerden aldım ve önceki kafesindeki tünellerin aynısı.

Akıllı yemliği çıkarıp tahta tünekleri de çıkarın sirkesi suyla temizleyin daha sonra kafese takın akıllı yemliğe tüneme huyunu tergemesi için de normal yemlik takın bir süre

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri