Karadeniz Pet

Kuşum yumurtayı yemiş kırmış galiba offf ne yapmam gerekir bidaki yumurtayıda kırarsa

dubax123

Yeni Üye
muhabbet kuşum yumurta dün akşam altında idi sonra kırılmış sabah baktım yok en son açtım yuvalıgı yerde kırık bişi görünce yumurtayı kırmış yemiş galiba dün yumurta mamase verdim yarında vericektim :((((((((

Yumurtayı erkek kırmış olabilir.Aşırı kızgın ise dişiyle tekrar çiftleşmek için yapabilir bunu. Veya dişi yumurtanın boş (döllenmemiş ) olduğunu anlayıp kırmış olabilir. Yada mineral eksikliği olabilir kuşlarınızda. Bu ihtiyaçlarını gidermek içinde kırmış olabilirler. Bunların dışında da birçok sebebi olabilir yumurtanın kırılmasının. 2. yumurtlamasını beklemekten başka yapacak birşey yok. Umarım bundan sonraki yumurtaları sağlam kalır...

muhabbet kuşum yumurta dün akşam altında idi sonra kırılmış sabah baktım yok en son açtım yuvalıgı yerde kırık bişi görünce yumurtayı kırmış yemiş galiba dün yumurta mamase verdim yarında vericektim :((((((((
kuşlarına mineral eksikliği için kalamar kemiği takmalısın kafese pet shoptan bulabilirsin ödül içinde dal darı al

Yumurtayı Alıyımmı Ordan ?? dün akşam baktım ya pc nın başından kalkınca uzaktan baktm ordaydı sabah kuşların yemine uflemeye gittim baktım uzaktan yerde bişi yok sag sola baktım biraz yakınlaştım deişik bişi var yumurta benzeri bkatım bende ki kırmış yumurtayı erkek yuvcalgıa giremiyor dişi sokmuyor erkeği hep dişi içerde içine ne koyabilriim kum koymuştum biraz fazlamı koysam ??

her 2 günde 1 mama vericektim yumurta geldiği için nasip olmadı mamadan doalyı desem ne alaka

Yumurtayı Alıyımmı Ordan ?? dün akşam baktım ya pc nın başından kalkınca uzaktan baktm ordaydı sabah kuşların yemine uflemeye gittim baktım uzaktan yerde bişi yok sag sola baktım biraz yakınlaştım deişik bişi var yumurta benzeri bkatım bende ki kırmış yumurtayı erkek yuvcalgıa giremiyor dişi sokmuyor erkeği hep dişi içerde içine ne koyabilriim kum koymuştum biraz fazlamı koysam ??
onu bilemem sen ayarlamalısın ne kadar koyduğunu bilmediğim için

Nekadar Koymalıyım İşte Bayagı yuvarlargı kaldırammı en alttaki yuvarlak yer varya

her 2 günde 1 mama vericektim yumurta geldiği için nasip olmadı mamadan doalyı desem ne alaka
yumurtayı alıp almayacağın konusunda araştır bir sıkıntı olmayacağı yazıyosa al yoksa akışına bırak birazda sabırlı ol kafesi yüksek yere koy çok rahatsız etme kuşları yuvalığıda sürekli açma bu süreçte kuşları asla salma dengelerini bozma dikkat edersen verimi alırsın etmezsen hiç bir şey bekleme onlardan yardımcı olduysam ne mutlu :D

Petshoptan hamster talaşı alıp koyabilirsin. Talaşı fazlada koysan onlar fazlasını dışarı atar zaten. Kırılan yumurtanın parçalarını ister al ister alma. Sorun olmaz.

Daldarıya gelince istediğin kadar verebilrsin.Ama gereksiz. Daldarı daha çok yavrular yeme yeni düşmeye başladığında kolay kırsınlar yemi diye verilir. Ama yetişkin kuşlarada verebilirsin. Sonuçta darı hiç bir zararı olmaz miktarının. Yumurta mamasını 2-3 günde bir yapmaya devam et. Yavrular olduktan sonra hergün yapman gerekir. Yavruların iyi beslenmesi açısından.
Ayrıca yumurta kırıldı diyede çok üzülme.Bunlar olağan, her üreticinin başına gelen şeyler. Sen sadece kuşlarını çok rahatsız etmedengünlük yuva kontrolünü yap.

Petshoptan hamster talaşı alıp koyabilirsin. Talaşı fazlada koysan onlar fazlasını dışarı atar zaten. Kırılan yumurtanın parçalarını ister al ister alma. Sorun olmaz.

Daldarıya gelince istediğin kadar verebilrsin.Ama gereksiz. Daldarı daha çok yavrular yeme yeni düşmeye başladığında kolay kırsınlar yemi diye verilir. Ama yetişkin kuşlarada verebilirsin. Sonuçta darı hiç bir zararı olmaz miktarının. Yumurta mamasını 2-3 günde bir yapmaya devam et. Yavrular olduktan sonra hergün yapman gerekir. Yavruların iyi beslenmesi açısından.
Ayrıca yumurta kırıldı diyede çok üzülme.Bunlar olağan, her üreticinin başına gelen şeyler. Sen sadece kuşlarını çok rahatsız etmedengünlük yuva kontrolünü yap.
benimde bilmediğim şeyler var açıklama yaptığın için sağol :D

Cem bey gereken açıklamayı yapmış.. bilgisini ve burada paylaşmasını tebrik ediyorum
Eklemek istediğim birşey var kırılan yumurtayı kafesten almayın belki başkasınında başına gelir buradan okusun kırılan kabuğu almayın çünkü mineral eksikliğinden kırıyor olabilir bu durumda bırakın yesin yoksa ikinci yada üçüncü yumurtlamada gene eksiklik duyarsa ordan kırıp yemeye devam eder ben yavruların hepsi çıkana kadar almıyorum ama bir yumurta kadar kırıntıları folluk kenarına koyuyorum bendeki kuşların eksiği yok diye düşünmeyin olabilir bende mama olsun vitamin oösun darı olsun herşeyi eksiksiz yapıyorum ama ne olur ne olmaz diyorum
Ve eğer kuş kalsiyum eksikliğini yumurtalardan almayı alışkanlık ederse o kuştan hayır beklemeyin zor yavru alırsınız başıma geldiği için söylüyorum
Şimdiden geçmiş olsun herkeze kolay gelsin

samatyalı hobi amaçlı üretici

Yumurtayı kalsiyum eksikliğindenmi kırıp yedi oda net değil sanırım. Aslında kuşun ilk kuluçkasıysa bu tür kazalar normal.
Önemli olan bundan sonra ne yapmak gerektiği. Kesinlikle her kafeste kalamar kemiği ve mineral taşı olmalı. Doğada bu ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılıyorlar. Bizde kafese hapsettiysek bu kuşları ihtiyaçlarını karşılamak bize düşüyor. Biz bize düşeni yapalımda gerisini onlar halleder zaten :)

Kesinlikle @Cem Açıkgöz
Arkadaşımızın dediği gibi
Sıralamak gerekirse
Uygun ölçüde ızgaralı bir kafeste
Olması gerekenler
1.tahta tünek
2.suluk
3.gaga taşı
4.kalamar kemiği
5.kuş kumu
6.uygun ölçüde (folluk)
7.suyuna (vitamin)
8.el yapımı (mama)
9. Olmazsa olmazı (HİJYEN)
10.stresten uzak bir ortam

Siz bunları yapın gerisini kuşlara bırakın yavru almak istiyosak
Yada sağlıklı beslemek istiyorsanız bunlar eksiksiz olması gerek

Öncelikle bunlar hayvan ve bir can taşıyorlar doğadaki gibi bakamayız tabiki ama en sağlıklı ve elimizden geldiği kadar iyi bakmak gerekir
Saygılarınla...

2 Gün Hiç Bakmadım Memlekete Gitmiştim Geldim Hemen Yumurta Maması Verdim Baktım Yerde kafesin içinde yumurta var dışarı atmış herhalde yuvadan nese bakyım dedim kuşum altına baktım hiç bu zamana kadar yatması hiç bi yumurtaya bi baktım yatıyo yumurtanı üzerine 2 adet yumurta var Bende Hiç Rahatsiz etmedim İşte Şimdi Hangi Yolları izlemem Gerek

2 Gün Hiç Bakmadım Memlekete Gitmiştim Geldim Hemen Yumurta Maması Verdim Baktım Yerde kafesin içinde yumurta var dışarı atmış herhalde yuvadan nese bakyım dedim kuşum altına baktım hiç bu zamana kadar yatması hiç bi yumurtaya bi baktım yatıyo yumurtanı üzerine 2 adet yumurta var Bende Hiç Rahatsiz etmedim İşte Şimdi Hangi Yolları izlemem Gerek
Aynı şekilde devam edin 2 günde bir yumurtlar kuşunuzun yaşına bünyesine beslenmesine bağlı yumurta miktarı 6 ya kadar çıka bilir