Karadeniz Pet

Kuşuma uzaktan çağırma eğitimi nasıl verebilirim

Mhhbetkusutr

Meraklı Üye
Kuş elimden yem yiyor parmağıma konuyor fakat çağırınca gelmiyor bunu nasil sağlayabilirim

Kaç aylık ?

Sevdiği yiyeceği keşfedin örneğin ben kıvırcık ile eğittim kuşun kafesinin kapağını açın ve kıvırcığı önce kapının dibine koyun tünekten atlamasını sağlayın sonra biraz daha uzaklaşın kuşu geri kafese koyup ve uzakta bekleyin kuşun gelmesini sağlayın sonra dahada uzaklaşa uzaklaşa kuşun kıvırcığa gelmesini sağlayın. En sonunda artık elinizi kaldırdığınızda veya sizin seçeceğiniz bir çağırma sistemi ile örneğin ben parmak şıklatıyordum her kıvırcığı yediğinde artık parmak şıklattığımda direkt elimin dibinde bitiyor. Bir yöntem daha yavru 2 kuşu eşe atın ve erkek olanı eğitin dişi zaten erkeği takip eder her ne kadar ürkek olsada o yüzden dişide erkekden göre göre size alışır ben eğitimsiz 7 aylık dişiyi yavru eğitimli erkeğim sayesinde kendime alıştırdım artık erkekten fazla bana sırnaşıyor :) Fakat Çağırma veya alıştırma yöntemini en fazla 4 aylık kuşlara uygularsınız daha fazlası ilgilenmez pek o tür şeylerle :D Yinede deneyin. Kuşu asla aç bırakmayın alıştıracağım diye :)

Sevdiği yiyeceği keşfedin örneğin ben kıvırcık ile eğittim kuşun kafesinin kapağını açın ve kıvırcığı önce kapının dibine koyun tünekten atlamasını sağlayın sonra biraz daha uzaklaşın kuşu geri kafese koyup ve uzakta bekleyin kuşun gelmesini sağlayın sonra dahada uzaklaşa uzaklaşa kuşun kıvırcığa gelmesini sağlayın. En sonunda artık elinizi kaldırdığınızda veya sizin seçeceğiniz bir çağırma sistemi ile örneğin ben parmak şıklatıyordum her kıvırcığı yediğinde artık parmak şıklattığımda direkt elimin dibinde bitiyor. Bir yöntem daha yavru 2 kuşu eşe atın ve erkek olanı eğitin dişi zaten erkeği takip eder her ne kadar ürkek olsada o yüzden dişide erkekden göre göre size alışır ben eğitimsiz 7 aylık dişiyi yavru eğitimli erkeğim sayesinde kendime alıştırdım artık erkekten fazla bana sırnaşıyor :) Fakat Çağırma veya alıştırma yöntemini en fazla 4 aylık kuşlara uygularsınız daha fazlası ilgilenmez pek o tür şeylerle :D Yinede deneyin. Kuşu asla aç bırakmayın alıştıracağım diye :)
Neyi sevdiğini nasil anlarim

Neyi sevdiğini nasil anlarim
Deneyerek ama kuşlar genelde kıvırcığa bayılır veya dal darı kullanabilirsin :) Çeşitli meyveler kullanabilirsin mesela benimkiler fındığa bayılıyor :D Fakat günde en az 2 saatini ayırarak ilgilenmen lazım yoksa zor.

Yulafi denedim pek ilgi gistermedi maydanoz dan korkuyor başka birşey denemedim ballı kraker zararlı diye vermiyorum zateb

Nane yaprağı verin iştahla yer ve alışır. Bu arada maydonoza alışmasını istiyorsanız kafese asın o korksa da merakından çatlıyor olacaktır muhakkak alışır.

Bir elinizde bir miktar aspur bulundurun (özellikle yavru kuşlar çok sever) ve odanın en uzak yerine geçip parmağınızı şıklatarak ve/veya ismini söyleyerek dikkatini çekmeye çalışın. Bu arada parmağınızı tünek gibi yere paralel uzatın. İlk başlarda gelmeyecek ve her parmak şıklatmanızda bir adım daha yaklaşarak yanına kadar gitmeniz gerekecektir. Eğitime başlarken muhtemelen umursamayacak ve siz kuşun dibine kadar gidip karnına/ayaklarına dokunarak parmağınıza çıkarmak zorunda kalacaksınız. Hangi mesafeden olursa olsun, parmağınıza her çıkışında avucunuzdan bir miktar aspur verin. Eğitim sırasında ortamda başka bir canlı olması, eğitimi sekteye uğratır. Birkaç gün yarımşar saatlik uğraş sonrasında hayatının sonuna kadar bu eğitimi almış olur.
Bu arada eğitim için kuşu aç bırakmayın, buna hiç gerek yok.

Kuşum 4 aylık dişi ama onu sevmemize izin vermiyor konuşmuyor çağırınca gelmiyor ancak elimde yem olursa gelip yiyor ne yapmalıyım hep böyle mi olacak

ben mutfaktan gel deyince odadan çıkar tüm koridoru döner antreyi geçer gelirdi kanserden kaybettiğim mubişim. nasıl eğittiğimi kendim bile bilmiyorum çünkü zamanla doğaçlama olarak kendi kendine öğrenmişti. farzedin hiç yabancı dil bilmeden sözlük almadan direk yurtdışına çıkmak gibi. kendiliğinden keşfedip adapte olur ya insan hani onun gibi

ben mutfaktan gel deyince odadan çıkar tüm koridoru döner antreyi geçer gelirdi kanserden kaybettiğim mubişim. nasıl eğittiğimi kendim bile bilmiyorum çünkü zamanla doğaçlama olarak kendi kendine öğrenmişti. farzedin hiç yabancı dil bilmeden sözlük almadan direk yurtdışına çıkmak gibi. kendiliğinden keşfedip adapte olur ya insan hani onun gibi
Sizin ki erkek ti sanırım ?

Sizin ki erkek ti sanırım ?

evet 20160214_100214.jpg

Geri