Karadeniz Pet

Kuşumda Üst solunum yolları

Mine bursa

Meraklı Üye
Merhaba bir buçuk ay önce bir muhabbet kuşu aldım Zavallı kuşun başına gelmeyen kalmadı aldığında zaten Salmonella hastasıymış ama biz Hiç anlamadık çok durgun kafesinde hiç hareket etmiyor tünelinde hareketsiz oturuyordu sandık ki bebek olduğu için ya da bize yabancılık eve yabancılık çekiyor ele geliyordu hiç ısırmıyor karakteri böyle zannettik ama maalesef kuşumuz hastaymış dışkısı poposuna yapışıyordu her sabah temizledim Hatta tüyleri yoldum daha sonra kafesinden çıkardık baktık ki uçamıyor alçaktan kısa mesafe uçuyor ve çarpıyordu dedik ki herhalde hiç uçmadığı için sonraki hafta gözleri az görüyor uçamıyor sandık sonraki hafta da kısa krizler geçirmeye başladı önce titriyordu daha sonra ayaklarını bırakıp gövdesinin üzerine yayılıyordu Meğer Bunların hepsi Salmonella belirtisi imiş daha sonra veterinere götürdüm beyin sarsıntısı geçirmiş olabilir dedi veya ayak eklemlerinde iltihap olabilir dedi Sol ayağımda aşırı güç kaybı vardı fakat verdiği ilaçlar kuşu daha daha kötü etkiledi �ki gün sonra kafeste yerde felçli gibi duruyordu kuş üreticisi bir arkadaş Salmonella vardır dedi 4 gün antibiyotik kullandık kuşum ayağa kalktı bunları anlatıyorum Çünkü kuşu çok iyi gözlemlemek gerekiyor.
Hayvancık 2 gün sağlıklı yaşadı iştahı çok iyiydi ama ..şimdi yine çok hasta hafif gıcırdama ile başladı astım ilacı başladık Şimdi o gıcırdama takırtı ya dönüştü zavallıcık nefes almak için mücadele ediyor şu anda sanırım hiç görmüyor beni hiç algılayamıyor hiçbir şeye tepki vermiyor sadece nefes almak için sağa sola boyun hareketleri baş hareketleri yapıyor odayı ısıtıyorum ve sürekli buharlı tutuyorum Vicks ile buhar veriyorum rahatlasın diye Başka ne yapacağım bilmiyorum çok üzülüyorum gün oldu bu durumda Hiç umudum kalmadı Başka ne yapabilirim Bana fikir verirseniz sevinirim kuş üreticisi olan arkadaş istersen uyuturum dedi sizin fikriniz nedir

Yemek yiyebiliyor mu? Yiyemiyorsa mutlaka şırınga yardımı ile elle besleme yapın.

Kuşun ve dışkısının resimlerini eklermisin. Videoyuda https://streamable.com/ sitesine yükle linkini buraya at. Gerekirse ben tedavisini üstlenirim.
Kuşumun hali berbat . Bu gün tünekte gövdesinin üstünde zor duruyordu. Kuyruğu düşey halde tek kanadı inik halde ve sürekli tünelden düşüyordu. Uzun süre kafesin zemininde durdu. Zaten gözleri hep kapalı. Bu halde resim çekmek istemedim. O kadar çok ilaç verdik ki. Çekmediği hastalık kalmadı. Dün 4 den beri yemek yemiyor. Artık ölüyor sandım. Ama akşam üstü eve döndüğümde tünekte duruyodu daha iyi görünüyor

Kuşumun hali berbat . Bu gün tünekte gövdesinin üstünde zor duruyordu. Kuyruğu düşey halde tek kanadı inik halde ve sürekli tünelden düşüyordu. Uzun süre kafesin zemininde durdu. Zaten gözleri hep kapalı. Bu halde resim çekmek istemedim. O kadar çok ilaç verdik ki. Çekmediği hastalık kalmadı. Dün 4 den beri yemek yemiyor. Artık ölüyor sandım. Ama akşam üstü eve döndüğümde tünekte duruyodu daha iyi görünüyor
Dışkı tahlili yaptırıp ona göre ilaç kullanmalısınız bende problemi destek alarak çözmeye çalıştım ama daha kötü oldu bol meyve sebze yedirin haşlanmış yumurta gücünü toplayabilsin ve en önemlisi vücudunda ne varsa ona yönelik ilaç kullanmalı ben solunum yolunda sıkıntı var sanıyordum zor nefes alıyordu meğeersem testisleri büyümüş hormon tedavisi görecek iyileştiğinde pankreas iltihabı var bizde şuan :( iyi bir veterinere götürün

Bursa dayım. Bütün veterinerleri tek tek aradım. Kuşa bakmıyoruz dediler. Bir bayan veteriner buldum. O bir kaç farklı tanı koydu. Beyin travması. Eklem iltihabı . Sinir sisteminde sorun.. Üç ilaç verdi aynı suya koyduk. 24 saat sonra ayakları tutmadı. Neler çekti şu minik yavrum. Daha 5 aylık. Aldığımdan beri hasta. Ben ne yapayım şaşırdım.

Bursa dayım. Bütün veterinerleri tek tek aradım. Kuşa bakmıyoruz dediler. Bir bayan veteriner buldum. O bir kaç farklı tanı koydu. Beyin travması. Eklem iltihabı . Sinir sisteminde sorun.. Üç ilaç verdi aynı suya koyduk. 24 saat sonra ayakları tutmadı. Neler çekti şu minik yavrum. Daha 5 aylık. Aldığımdan beri hasta. Ben ne yapayım şaşırdım.
İstanbula gitme imkanınız varsa Florya İstanbul veterinerintavsiye ederim

Teşekkür ederim. Giderim tabi ama kuşum son dakikalarını yaşıyor gibi. Yola da dayanamaz. Keşke daha önce buraya üye olsaydım. Tedavilerine doğru dürüst başlasaydım. Burada bir kuş üreticisi tedavi ediyor. Çok antibiyotik verildi kuşuma...
Meyve sebze dal darı hiç yemiyor. Yumurta mamasına hiç alıştıramadım.

Denge konusunda b vitamini çok önemli. Acilen kaliteli bir b vitamini alıp kullanın. Kuş aç kalmamalı gerekirse elle besleme yapın. İmkanınız varsa da denilen veterinere gidin.

Geri