Karadeniz Pet

Kuşumu Nasıl Geri Kazanabilirim?

Melik Kiraz

Yeni Üye
Arkadaşlar benim 2 aylıkken aldığım bir albino kuşum var ve şuan 8. aya girecek ama elime hala alışmadı.İlk aldığımda onu elime alıştırmaya çalıştım ama başarılı olamadım çünkü ev ahalisi her zaman onu eline alıyordu.Elden tamamiyle korktu ve onla pek ilgilenemedim ama artık yoğunluğumun da bitişiyle onla ilgilenmek istiyorum ama beceremedim.Aldığım zamandan beri kafesi ara ara açık oluyor ve evi geziyor,konuyor vs ama bize yaklasmiyor.Son 2-3 gündür baya bir eğitime zaman ayırdım ama kafesin dışındayken elimi ısırmaya çalışıyor.Elim kafesin içindeyke ise elimi ona yavaşca yaklastirip beklettiğimi elime bakıp duruyor ve heykel gibi kalıyor.Biraz daha yaklaştırdığım da ise kaçıyor.Bugün yatağıma kondu ve bende fırsat bilip elimle alıştırma yaptım ki elimi ağrıttı.Çok yavaş bi şekilde elimi hizasına getiriyorum ve o da tepkisizce furuyor ama belirli bir mesafeden sonra uçuyor.Elime yem koyup denedim ama yeme gelmedi.Eskiden elma-marul falan tedirginlikle yerdi ama şimdi mümkün olmuyor.Klasik eğitim teknikleri işe yaramiyor,yardımcı olabilecek var mı?

Hocam yaşı çok büyük değil ama elinize aldığınız zaman bu boyun bölgesini gaganın aşağısını felan okşayın size bir güveni sağlasın onun yanı sıra normalde yavru kuşlara yapardık biz ama avcumun içine yem döküp elimde yediriyordum ilk geldikleri zaman bunu da deneyebilirsiniz işe yarabilir.

Yaşı çok değil ama kuşu avuçlayıp aldıkları için artık alışması gerçekten zor. Akşamdan yyemlikleri çıkartın. Sabah 10-11 gibi elden yem yedirmeyi deneyin. Yedi, yedi, yemedi yemlikleri geri takın. Ertesi gün tekrar deneyin. Aspur (sade kanarya yemi) veya dal darı alıp elden yedirin.

kuşu boşuna aç bırakmayın açlıkla terbiye edilmez tünekleri çıkartın parmağınızı kafese uzatın tünek gibi mecburen yerde durmayacağı için parmağınızda tüneklicek. ilk denemedede başarılı olabilirsiniz 2. 3. deneme de de ama mutlak sonuç verir kuşun yaşı kaç olursa olsun tabiki önce elinizden korkmaması gerek anladığım kadarıyla korkmuyor sadece onu avuçlucaksanız zannediyor ve ondan gelmiyor. başarılar ;)

Son düzenleme:
Geri