Karadeniz Pet

Kuşumun boynunun sağ tarafında şişlik var

brczeynep

Yeni Üye
Merhaba,

Öncelikle konunun öncesini http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/muhabbet-kusum-surekli-uyuyor.70101/#post-648370 başlığında anlattım. Özet olarak geçmem gerekirse, kuşumda 1 hafta-10 gün önce başlayan bir halsizlik oldu. Çok neşeli, oyuncu ve konuşkan olan kuşum hiç konuşmamaya ve sürekli uyumaya başladı.

1 haftadır veterinerin hazırladığı vitaminden 2şer damla veriyoruz. 2 gündür de aynı veterinerin hazırladığı antibiyotikten veriyoruz. Bugün boynunda fotoğrafta görünen şekilde bir şişlik farkettim ve bugün kakasını da az ama büyük şekilde yapıyor, bir haftadır ilk kez böyle oldu kakası.

Yem yemesinde hiç sıkıntı yaşamadık, hala da gayet güzel yiyor. Ek verdiğimiz sebze-meyveleri de isteyerek yiyor, kusma hiç görmedik. Boynundaki bu şişlik ne olabilir? Gelecek cevaplara şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 20181112_175003.jpg
    20181112_175003.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 95
Kuşunuz kusuyor mu ?

Kustuğunu hiç görmedik, kafes demirlerine yapışan yemler vs. de yok, sanırım o şekilde anlaşılıyormuş kustuğu. Ama dediğim gibi hiç görmedik öyle bir şey.

Kustuğunu görmediniz o zaman eğer kuşunuzda kilo kaybı varsa kursak iltihabı olabilir. Çok iyi gözlemleyin isterseniz net ten tedavisine bakın dilerseniz burdan da yardımcı olurum..

Benim gözlemlerime göre iştahında bir kapanma yok, yemini de yiyor, ek verdiğimiz meyve sebzeleri de yiyor. Sanırım bir koku oluyormuş mantar olduğu zaman ama öyle bir koku da yok. Uzman olmadığım için tam bilmiyorum, özellikle neleri gözlemlemem gerekiyor açıklarsanız sevinirim.

Öncelikle,

İshaldir.
Yemekten çok su içmeye meyillidir.
İştahsızdır.
Fazla ötmez.
Tüylerini kabartır.
Kusma olur ve başınaki tüylerde yapışma olur.

Bunları gözlemleyin..

Geçmiş olsun..

Son 10 gün içinde;

İshal yok, dediğim gibi sadece bugün az ve büyük yaptı, onun dışında halsizliği başladığından beri hiç ishal olmadı.
Sık sık su içmeye gitmesi, ya da suluğuna gidip uzun uzun içmesi gibi bir durum yok.
İştahı yerinde.
Ötmüyor evet, zaten ilk dikkatimizi çeken şey oydu. Normalde çok konuşur ve en ufak şeye öterek tepki verirdi. Günde 1-2 defa anca sesi çıkıyor, onda da sesi kısık gibi, çatallı çatallı bir ses çıkıyor. 10 günde 5 kelime anca konuşmuştur.
Güneşe çıkmadığı zaman tüylerini kabartıp duruyor.
Kusma ya da baş tüylerinde yapışma yok.

Yine de gözlemlere devam edeceğim, teşekkürler.

Geri