Karadeniz Pet

Kuşumun Cere Deliğinde Yara

yuru

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,
Görsellerdeki güzellik petshoptan aldığım ilk ve son kuşum. İlk aldığımda ileri düzey ishali vardı, perişan haldeydi. İlaç kullanımıyla bu problemin üstesinden geldik. Fakat kuşun muhtemelen petshopta diğer kuşlarla kavgalarından kalma savaş yaraları var, biri cere deliğinde fotoğrafta görüleceği üzere. Bir üreticinin tavsiyesi üzerine birkaç hafta zeytinyağı sürdüm her gün. Ancak zeytinyağı uygularken avuç içine almam gerekiyordu, kuş bundan kötü etkilendiği için ve tedaviden etkisinden emin olamadığım için bu uygulamayı bıraktım. Uygulanabilecek tedaviler nelerdir?

Bir de yine pet shop günlerinden kalma ayak tutmama problemi var, zamanla geçeceğini düşünüyordum ama ne iyileşme ne kötüye gitme olmadı. Bir ayağı topal ve sanırım bu kuşun özgüvenini etkilediği için her şeyle arasına mesafe koyuyor. Eski konularda aratarak Recai ve FındıkBaba üstatlarımın tavsiyelerini not aldım, haftada iki kez Versele Laga Mutavit verip, günde 2 kez kaş gevşetici uygulayacağım. Fakat kuvvetle muhtemel bu kuşun durumu yeni değil malesef. Petshopta belki aylarca bu durumda kaldı, bilmiyorum. Bu uygulamaları yaptığımız taktirde düzelme ihtimali nedir? Bunun yanında yapabileceğimiz bir şey var mıdır?

Ekran Alıntısı.PNGEkran Alıntısı2.PNG

Merhaba. Zeytinyağı bir işe yaramaz. Kuşunuza keratin içeren besinler yedirmeniz gerekiyor.

Keratin içeren besinler;

Haşlanmış yumurta, brokoli (çiğ) , ıspanak, muz , çilek, havuç ve ceviz (az miktarda).

Kuşunuza yukarıda saymış olduğum besinlerden, her gün bir tanesini yedirin.

Ayağı doğuştan olabilir, vitamin kas gevşetici krem uygulamasına devam edin. İnşallah olumlu bir sonuç alırsınız.

Siz de benim gibi Petshop kurbanı olmuşsunuz anlaşılan, ben de zamanında böyle bir umursamaz Petshop yüzünden çok üzücü olaylar yaşadım. Genelleme yapmak istemem ama Petshoplara zerre kadar güvenim yok.

Ayağı için eczaneden reparil jel alın günde 2 kez sürün.
Zeytinyağı Bi işe yaramaz. Cere de ki yara umarım geçer. Fotoğraflar net değil. 2,3 fotoğraf daha atarmısınız.

Recai Hocam, şu an uykuda oldukları için fotoğraf çekemiyorum. sabah çekip göndereceğim.
Çok çok teşekkürler, hakkınız ödenmez vallahi. :)

Ceresine bi krem vs uygulamak gerekmez mi acaba ? Aklıma vazelin madecasol vs geldi ama bilemedim hiç başıma gelmedi ... sadece kşumun iki ayağı kanamıştı madecasol terramicyn süre süre iyileştirdim fakülte veterineri önerisiyle aklıma böyle kremler geldi ama

Petshop konusunda haklı herkes gerçektn para için hayvanları mahfediyorlar ! Kuşun ayağınında yavruluktan gelen bişey gibi sanki ayrık ayak doğmuşta birleştirmeye çalışmışlar böyle kalmış gibi öncelikle geçmiş olsun ... sana bir uyarım olacak kardeş petshoptan böyle sakat vs. Acıyıp aldıgımız kuşlar evdeki üreyen kuşlar gibi olmuyor sebebini bilemiyorum ama sağlık açısından ömürleri cok uzun olamayabiliyor tabi bakımını eksik etmezsek bence bu kuşun bakımını eksik etme iyi gibi göründüğünde bile ( etmeyeceğinden eminim ) başıma geldiği için söylemek istedim.. umarım çoook sağlıklı uzun ömürlü dostluğunu olur

Ceresine bi krem vs uygulamak gerekmez mi acaba ? Aklıma vazelin madecasol vs geldi ama bilemedim hiç başıma gelmedi ... sadece kşumun iki ayağı kanamıştı madecasol terramicyn süre süre iyileştirdim fakülte veterineri önerisiyle aklıma böyle kremler geldi ama

Krem sürmek kuşun nefes almasını zorlaştırır, o yüzden önermedim. Onun yerine keratin içeren besinler önerdim, kremden daha hızlı etkisini gösterir.

Siz de benim gibi Petshop kurbanı olmuşsunuz anlaşılan, ben de zamanında böyle bir umursamaz Petshop yüzünden çok üzücü olaylar yaşadım.
FındıkBaba Üstadım, size de ayrıca teşekkürler. Bu kuşu aldığım yer, öyle perişan bir yerdi ki, suları belki bir hafta değiştirilmemişti, kahverengi renkteydi. 50-60 tane kuş 2-3 tane tüneğin olduğu küçücük bir kafesteydi, tünekte durabilmek için bile kavga ediyorlardı. Asılı bir tane küçük yemlik vardı. Hayvancağızlardan bir tanesi olsun kurtulsun diyerek aldım bu kuşcağızı. Bu tür yerleri şikayet edebileceğimiz bir yetkili merci var mıdır bildiğiniz?

Tabiki cimerden şikayet edin Allah onların belasını versin

HAYVAN HAKLARINDA TEMEL BİLGİLER

Bakan Veysel Eroğlu'nun talimatı üzerine “hayvanhaklari@ormansu. gov.tr” elektronik posta adresi oluşturuldu. Vatandaşlar artık hayvanlara eziyet edenleri bu adres üzerinden bakanlığa şikâyet edebilecek. Bakanlık, gelen başvuruları inceleyerek ilgili bölge müdürlüklerine iletecek.

Rica ederim kardeşim. Öyle olduğunu zaten tahmin etmiştim, maalesef ülkemizdeki Petshopların büyük bir çoğunluğu o halde. Bu işten para kazanıyorlarsa o hayvanlara karşı olan sorumluluklarını da yerine getirmek zorundalar.

-Bulunduğun ilin T.C İl Orman ve Su İşleri İL / İLÇE Müdürlüğe , T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İL / İLÇE Müdürlüğüne gönderebilirsin.

-Bu kurumlardan birinin email/faks adreslerine gönderebilirsin veya istediğin kurumun adresine giderek bu dilekçeyi bizzat kendin teslim edebilirsin.

-Eğer Petshop'u şikayet etmek için ilgili kuruma gitmeye vaktin yok ise "www.bimer.gov.tr (Başbakanlık İletilim Merkezi)" web sitesinden şikayetini online bir şekilde iletebilirsin. (Şikayet ekranında “Orman ve Su İşleri Bakanlığı”nı seçmen gerekiyor)

- Şikayet edeceğin Petshop hakkında detaylı bilgi edinmen gerekiyor. Petshop’un adı, adresi, telefon numarasını ve var ise birkaç tane fotoğrafını şikayetine eklemelisin)

-Ayrıca şikayet dilekçenle beraber petshop ile ilgili edindiğin gerekli bilgi ve dökümanları derleyip bu mail adresine de gönderebilirsin: hayvanhaklari@ormansu.gov.tr

1 – Petshop'ta sağlıksız veya uygunsuz bakılan bir evcil gördüğünüz de hemen İl Tarım Müdürlüğü'nü arayıp Petshopun adını ve adresini bildirip evcilin orada ki konumunu rahatsızlığını dile getirip ihbar edebilirsiniz. Bu gibi durumlar da arayan kişinin verdiği bilgi ihbar gibi değerlendirilip denetime gidiliyor.

Ya kalbime ağrılar girdi ben artık insanoğlundan nefret ediyorum neden bu canlara böyle davranıyorlar ben o kuşları düşünmekten uyuyamam bu gece ne olur şikayet edin ve bildirin gözlerimm doldu ya sinirimden😢😢😢

sana bir uyarım olacak kardeş petshoptan böyle sakat vs. Acıyıp aldıgımız kuşlar evdeki üreyen kuşlar gibi olmuyor sebebini bilemiyorum ama sağlık açısından ömürleri cok uzun olamayabiliyor tabi bakımını eksik etmezsek bence bu kuşun bakımını eksik etme iyi gibi göründüğünde bile ( etmeyeceğinden eminim ) başıma geldiği için söylemek istedim.. umarım çoook sağlıklı uzun ömürlü dostluğunu olur
Elimden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorum Ceyda Hanım. Her gün birkaç saat mutlaka uçmalarını sağlıyorum. Yemlerinin yanında sürekli sebze içerikli mamaları oluyor. Haftalık probiyotik ve vitaminlerini de forumun ilgili başlıklarından öğrendikten sonra vermeye başladım. İçinde uçabilecekleri büyük bir kafes yaptım. Umarım göründükleri kadar mutludurlar ve dediğiniz gibi uzun bir ömürleri olur. :)

Ya kalbime ağrılar girdi ben artık insanoğlundan nefret ediyorum neden bu canlara böyle davranıyorlar ben o kuşları düşünmekten uyuyamam bu gece ne olur şikayet edin ve bildirin gözlerimm doldu ya sinirimden😢😢😢
Bu kuşu birkaç ay önce almıştım, aynı gün Veteriner Hekimler Derneği'ne şikayette bulundum. Etkili oldu mu bilmiyorum ama bu mercilere de hemen şikayette bulunacağım, merak etmeyin :)

FındıkBaba Üstadım, size de ayrıca teşekkürler. Bu kuşu aldığım yer, öyle perişan bir yerdi ki, suları belki bir hafta değiştirilmemişti, kahverengi renkteydi. 50-60 tane kuş 2-3 tane tüneğin olduğu küçücük bir kafesteydi, tünekte durabilmek için bile kavga ediyorlardı. Asılı bir tane küçük yemlik vardı. Hayvancağızlardan bir tanesi olsun kurtulsun diyerek aldım bu kuşcağızı. Bu tür yerleri şikayet edebileceğimiz bir yetkili merci var mıdır bildiğiniz?
Rica ederim kardeşim. Öyle olduğunu zaten tahmin etmiştim, maalesef ülkemizdeki Petshopların büyük bir çoğunluğu o halde. Bu işten para kazanıyorlarsa o hayvanlara karşı olan sorumluluklarını da yerine getirmek zorundalar.

-Bulunduğun ilin T.C İl Orman ve Su İşleri İL / İLÇE Müdürlüğe , T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İL / İLÇE Müdürlüğüne gönderebilirsin.

-Bu kurumlardan birinin email/faks adreslerine gönderebilirsin veya istediğin kurumun adresine giderek bu dilekçeyi bizzat kendin teslim edebilirsin.

-Eğer Petshop'u şikayet etmek için ilgili kuruma gitmeye vaktin yok ise "www.bimer.gov.tr (Başbakanlık İletilim Merkezi)" web sitesinden şikayetini online bir şekilde iletebilirsin. (Şikayet ekranında “Orman ve Su İşleri Bakanlığı”nı seçmen gerekiyor)

- Şikayet edeceğin Petshop hakkında detaylı bilgi edinmen gerekiyor. Petshop’un adı, adresi, telefon numarasını ve var ise birkaç tane fotoğrafını şikayetine eklemelisin)

-Ayrıca şikayet dilekçenle beraber petshop ile ilgili edindiğin gerekli bilgi ve dökümanları derleyip bu mail adresine de gönderebilirsin: hayvanhaklari@ormansu.gov.tr

Yapman gerekenleri ayrıntılı bir şekilde belirttim :)

Geri