Karadeniz Pet

Kuşumun Hasta Olduğunu Düşünüyorum

SezerBaba

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar birçok kişini başına geldiği gibi benim de 1 buçuk yıldır beslediğim muhabbet kuşum öldü maalesef. Kardeşim üzülmesin diye yerine aynısına benzeyen erkek muhabbet kuşu aldık. -kuşçunun demesine göre 1 aylık- Şimdi arkadaşlar sorunum şu ki birincisi kuşumuz uçamıyor. Yani uçmaya çalıştığında en fazla 25cm felan havalanıp ileri doğru bi 30-35cm ilerleyip yere düşüyor bu hep böyle. İkincisi sık sık nefes alıp ağzını açıp kapatıyor bunu sürekli yapıyor hareket halindeyken çok daha fazla tabi ki. Bazen kafeste öylesine dururken bile ağzını sürekli açıp kapatıyor. Bu esna da tabi kuyruğu bir yukarı bir aşağı yapıyor. Aynı zamanda ötmüyor yani çok hareketli de değil zaten ama öttüğünü neredeyse hiç duymuyoruz öterse de çatallı çatallı çıkıyor sesi sanki zorla ötüyormuş gibi. Benim kendi düşüncelerim astım veya herhangi bir nefes darlığı problemi yaşıyor olması, burada bu işi daha iyi bilenlere soruyorum bu kuşun derdi nedir ve herhangi bir tedavisi ilacı var mıdır ? Varsa da onlar nelerdir ?

Fotoğraf atabilir misiniz? Kuşta yağlanma da olabilir.

Şu an müsait değilim ama yağlanmadan kastınız nedir ufacık bir şey zaten ppdeki kuş değil .

Video çekerseniz iyi olue kuyruk hareketine bakalım. Yağlanma kuşun şişmanlaması oluyor. Kuşun ve dışkısının fotoğrafını müsait olduğunuzda atarsanız iyi olur, bakarız.

buyrun bu linki isterseniz fotoğraf da atabilirim ama nasıl bir foto atıcam onu söyleyin.
"What's can I do, I Sometimes" arkadaki ses için kusura bakmayın :))

Yağlanma yok. Kuşun suluğundaki suyuna beş damla limon damlatın. Taze meyve sebzesini verin günlük. Suyunu da günlük değiştirin. Gelişmeleri gözlemleyin. Dışkısı nasıl?

Solunumsal durumlarda vitamin önemli. Kaynar su dolu kaba biraz vicks koyun o kabın ağzını ince bezle örtüp kafes yakınlarına koyun.(kuş konmasın kaba dikkat)Nefes için iyi bir uygulamadır.

Şu an hayvan yanımda değil dışkısı nasıl olursa bir solunum yolu hastalığına sahip olduğu anlaşılıyor. Ayrıca dediklerinizi de dikkate alıcam.
Yalnız şunu da ekliyim yukarıda belirttğim gibi durum sadece ağız açıp kapaması değil, uçamıyor, ötmüyor, çok hareketli değil ve hızlı hızlı nefes alıyor genelde.

Şu an hayvan yanımda değil dışkısı nasıl olursa bir solunum yolu hastalığına sahip olduğu anlaşılıyor. Ayrıca dediklerinizi de dikkate alıcam.
Yalnız şunu da ekliyim yukarıda belirttğim gibi durum sadece ağız açıp kapaması değil, uçamıyor, ötmüyor, çok hareketli değil ve hızlı hızlı nefes alıyor genelde.
Sağlıklı dışkı formunda uzak, sulu bir dışkısı varsa solunumsal durum aklımıza gelebilir. Vitamin önemli yineliyorum.

Dışkısına baktım da normal yuvarlak muhabbet kuşu dışkısı, onda bir problem yok.

Geri