Karadeniz Pet

Kuşumun hastalığı nedir

Burcu Yıldız

Yeni Üye
Merhabalar, muhabbet kuşum dişi bildiğim kadarıyla dört yaşında eşi var geçen senelerde üç ayrı dönemde dokuz yavru büyüttüler. Son bir yıldır yumurtlamıyor. Bir ay önce sanki boğazına birşey takılmış gibi kafasını yukarı aşağı kaldırıp kusma hareketi yapıyor ama kusmuyordu o zaman forumlarda araştırdım birşey bulamadım dün yine o hareketi yaparken gördüm daha sık ve boynunu daha yukarı kaldıryor ama yine kusmuyor. yavru vermeyi bıraktığından bu yana hep halsiz hep tüyleri kabarık zaten şuandada öyle bana yardımcı olabilir misiniz lütfen acil ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkürler.

Kuşun ve dışkısının fotoğrafını ekler misiniz?
Çift oldukları için dışkı fotoğrafı şuan yok bekliyorum fotoğrafını ekledim
DSC_0200.JPG

Dışkı fotoğrafı önemli, bir de ağzı kokuyor mu? Koklar mısınız?

iç hastalık var mı bilmiyorum ben ama sebze meyve veriyomusunuz ? ne sıklıkla yiyor. en son ne zaman yedi ? tek tip ve katı beslenme sebebiyle yapabilir

Dışkı fotoğrafı önemli, bir de ağzı kokuyor mu? Koklar mısınız?
Video çekip eklerseniz daha sağlıklı olur. Dışkılarının resminide ekleyin.

Kursak mantarı yada trichomoniasis olabilir.

Kursağı eskisinden daha şişkin mi?
iç hastalık var mı bilmiyorum ben ama sebze meyve veriyomusunuz ? ne sıklıkla yiyor. en son ne zaman yedi ? tek tip ve katı beslenme sebebiyle yapabilir
Haftada iki kez havuç salatalık kıvırcık maydanoz çeşitlerinden veriyorum fazlası isal yapıyor diye biliyorum ayrıca suluklarına vitaminde koyuyorum

Son dışkıyı çok tuhaf bulmadım. Şimdilik tam dolu suluğundaki suyuna üç damla elma sirkesi damlatın. Bu uygulamayı iki gün tekrarlayın. @umitFB de görüşlerini yazacaktır.
Hala kabarık mı? Durgun mu?
Evet yavru vermeyi bıraktıktan sonra hep durgun boş yumurtaları veya kuluçkada ölen yumurtalarının toplam sayısıyla 30 taneyi buldu yıprandığını düşünüyorum. Ama ona zarar gelmesini istemiyorum çok seviyorum çünkü, veterinerlerin çoğu muhabbet kuşları hakkında bilgi sahibi değil götürsemde faydası olacağını düşünmüyorum üreticiler daha bilgili bu yüzden siteden yardım istedim.
Tavsiyenizi uygulamaya başlayayım mı hazır elma sirkesi kullansam olurmu?

Haftada iki kez havuç salatalık kıvırcık maydanoz çeşitlerinden veriyorum fazlası isal yapıyor diye biliyorum ayrıca suluklarına vitaminde koyuyorum

benim olmadığım zaman annem de böyle yapmış. geldiğimde aynı dediğiniz gibi yapıyodu. ayrıca ben hemen hergün salatalık soyup veririm. yılladır da böyle yapıyorum ve daha bir kez olsun herhangi bir kuşumun ishal olduğunu görmedim. sevda papağanları ve hint bülbüllerim dahil. yani bence verip gözlemleyin kolay hazım etsin. vitamininizin markası ve son kullanma tarihi nedir ? arada sırada da uçurun sporunu da yapsın yağlanma oluşmasın. gün ışığından da faydalansın. yemi kaliteli olsun. sebze meyveyi de hiç kesmeyin isterse yesin

Son düzenleme:
Evet yavru vermeyi bıraktıktan sonra hep durgun boş yumurtaları veya kuluçkada ölen yumurtalarının toplam sayısıyla 30 taneyi buldu yıprandığını düşünüyorum. Ama ona zarar gelmesini istemiyorum çok seviyorum çünkü, veterinerlerin çoğu muhabbet kuşları hakkında bilgi sahibi değil götürsemde faydası olacağını düşünmüyorum üreticiler daha bilgili bu yüzden siteden yardım istedim.
Tavsiyenizi uygulamaya başlayayım mı hazır elma sirkesi kullansam olurmu?
Her yerde veterinerler kuşlar hakkında bilgisiz bilgisi dolanıyor ama genellemek asla doğru değil. Bu tarz bilgiler maalesef insanları karamsarlığa sürüklüyor. Siz bu düşüncede olmayın. Üreticiler de genellenemeyecek kadar farklılar. Siz veterinere gidin, bilgi alın. Elma sirkesini de kullanın. Hazır da olsa kullanabilirsiniz.

Ümit Bey dün akşam dan bu yana video yüklemeye çalışıyorum ama olmuyor uzantı hatası veriyor

Videoyu https://streamable.com/ bu siteye yükleyip linkini buraya atın. Bu tip durumlarda kuşun videosunu görmemiz önemli.

Geri