Karadeniz Pet

Kuşumun kanatları uzamıyor ve uçuş tüyleri kanıyor

Dkkk

Yeni Üye
Merhaba ben petshoptan 5 ay önce aldım kuşumu. İlk aldığımda baya asabiydi ısırıyordu. Geçen ay aldığımız yere götürdük 1 aya kadar cıkar dedi tüy dökümüne girmiş dedi. Kuyruk tüyleri uzadı ama kanatları uzamadı. Dışarı cıkardığımda bazen uçmaya calışıyo yere düşüyo kanatları dökülüyor. Bugün de kendini yere attı aynı şekilde yine en uçtaki tüyü düştü kanadı. Bi hastalığı mı var neden böyle sizce? Birde ele aldığımda cok bağırıyor sanki acı cektiriyomuş gibi petshopta tüylerini cekti ler diye düşünüyorum ama emin değilim. Çok hareketli bi kuş geri vermek istesem alıştım geri de almazlar zaten. Size sormak istedim şimdiden tesekkürler.

38376
38377
38378
38379
38380
38381

French molt(Fransiz tuy dokumu) isimli gensel veya yavruyken beslenme kosullarina bagli olark hastaligina yakalanmis olabilir.

Tedavisi zordur profesyonel ve isinde uzman bir veterine goturmeniz gerek. Istanbulda sadece kanatli hayvanlarla ilgilenen ve bu isde uzmanlik derecesi olan bir klinik isimini hatirlayamadim. Baska sehirde olsanizda kusunuz icin gidip baktirmaniz gerek.

French molt(Fransiz tuy dokumu) isimli gensel veya yavruyken beslenme kosullarina bagli olark hastaligina yakalanmis olabilir.

Tedavisi zordur profesyonel ve isinde uzman bir veterine goturmeniz gerek. Istanbulda sadece kanatli hayvanlarla ilgilenen ve bu isde uzmanlik derecesi olan bir klinik isimini hatirlayamadim. Baska sehirde olsanizda kusunuz icin gidip baktirmaniz gerek.
Tüyleri cıkmaması haricinde başka bi sorunu olur mu

Evet yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi Fransız tüy dökümü olabilir. İyi bakılırsa atlatır, vitaminini eksik etmeyin 3-4 günde 1 suluğuna damlatın (özellikle b vitaminine ihtiyacı var), yulaf verin bol bol tüy dökümüne iyi gelir ve kalamar kemiğinide eksik etmeyin. Banyoda yaptırabilirsiniz kuşa bebe şampuanı ile ayda 1, birazda ilgi sevgi ile atlatıcaktır inşaallah ;) geçmiş olsun.

Son olarak bi süre dışarı çıkarmayın, ve elle tutmayın kuşu.

B
Evet yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi Fransız tüy dökümü olabilir. İyi bakılırsa atlatır, vitaminini eksik etmeyin 3-4 günde 1 suluğuna damlatın (özellikle b vitaminine ihtiyacı var), yulaf verin bol bol tüy dökümüne iyi gelir ve kalamar kemiğinide eksik etmeyin. Banyoda yaptırabilirsiniz kuşa bebe şampuanı ile ayda 1, birazda ilgi sevgi ile atlatıcaktır inşaallah ;) geçmiş olsun.

Son olarak bi süre dışarı çıkarmayın, ve elle tutmayın kuşu.
B vitamini ampul şeklinde mi petshoptan mı alayım hangisi daha cabuk iyileştirir? Petshoptan alırsam cok marka var hangi marka daha iyidir?

Bi yerde okumuştum kanayan yerlere vazelin sürmek iyileştiriyomuş doğru mu?

B vitamini ampul şeklinde mi petshoptan mı alayım hangisi daha cabuk iyileştirir? Petshoptan alırsam cok marka var hangi marka daha iyidir?

Petshoplarda satılan vitaminleri tavsiye etmiyorum, içinde vitamin olduğundan bile şüpheliyim :) Ben eczaneden aldığım Polivit bebe vitaminini kullanıyorum, içinde B grubu vitaminlerde var komple 1 vitamin.

Ancak senin kuşa güzel 1 ''B'' vitamini lazım, ampul vitaminlerden alabilirsin. birincisi ampulü kırarken dikkat et peçeteye yada beze sarıp kır, ikincisi dozajı önemli 3 günde bir 1 suluğa 3 damla yeterli olur. Ve vitaminli su 1 gün kaldıktan sonra temiz suyla değiştir 1 günden fazla kalmasın. 3 gün sonra tekrar vitaminli su verip ertesi gün temiz suyla değiştirrirsin.

1 süre bu şekilde vitamin takviyesi yap, uzar kanatları merak etme ;) Birde extra yulaf karıştır yemine ve kalamar kemiğinide unutma kanatları güçlensin biraz.

Bi yerde okumuştum kanayan yerlere vazelin sürmek iyileştiriyomuş doğru mu?

bence sürekli eline alıp vazelin sürme kendi kendine iyileşir, arada 1 banyo yaptırsan iyi gelir ama üşütme ;)

Youtube da Hayatım Hayvanlar kanalı var. Kanalın sahibi Onur hoca çok kuş kurtardı bu hastalıktan. Onunla iletişime geçebilirsiniz.

Veterinerler genelde kuştan ziyade kedi köpek gibi hayvanlara daha ilgili. Çünkü kuşu hastalanınca veterinere götürme imkanı olan veya bunu yapmak içinden gelen çok az insan var. Hayırlısı olsun

Veterinerler genelde kuştan ziyade kedi köpek gibi hayvanlara daha ilgili. Çünkü kuşu hastalanınca veterinere götürme imkanı olan veya bunu yapmak içinden gelen çok az insan var. Hayırlısı olsun
Tanıdık bi veteriner arkadaş vardı ona sorduk kalsiyum eksik dedi kalaiyumlu kum verdi bide avisol vitamin verdi sürekli kullansın uzun bi süre kullansın zamanla iyileşir dedi bi deneyicem olmazsa başka bi yol denerim artık

Youtube da Hayatım Hayvanlar kanalı var. Kanalın sahibi Onur hoca çok kuş kurtardı bu hastalıktan. Onunla iletişime geçebilirsiniz.
Beforvel vitamin öneriyor ondan alıp denicem diğer tüyleri de dökülmeye başladı. Sizin önerileri de denicem inşallah kurtulur tesekkür ederim.

Vitaminlerden ziyade sirkeli su ile banyo yaptirdi belli aralıklarla. Zaten o kurtardi kuşları. Kendisiyle iletişime geçtiniz mi?

Vitaminlerden ziyade sirkeli su ile banyo yaptirdi belli aralıklarla. Zaten o kurtardi kuşları. Kendisiyle iletişime geçtiniz mi?
Evet kendisiyle konuştum sirkeli suyla banyo yaptır mama takviyesi yap dedi bi de bu beforvel vitamini önerdi. Banyo yaptıramam ama fıs fıs yaparım artık. İnşallah düzelme olur

Geri