Karadeniz Pet

Kuşumun Nefes Alması

Bahar Yıldırım

Yeni Üye
Arkadaşlar dün gece farkettim kuşuma bişiler oldu. Önceden de nefes alırken hızlı alıp ses cıkarıyordu bazen kapı gıcırtısi gibi ama hastalık belirtileri olmadıgı icin kilosuna baglıyordum. O ses gitti dun gecede nefes alması zorlaştı ve ağzını videodaki gibi arada acıp kapatıyor. Ceresinde gözlerinde birşey yok ama burnundan hep arabada sinyal verirkenki tık tık sesi cıkıyor. Ben de multivitamin koydum suyuna icti. Kuyrugu da hareket ediyor. Korktum bana bilen birisi yardım edebilir mi ? Dışkısını da koydum.

Ekli dosyalar

• 20191110_125419.jpg
    20191110_125419.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Aynı belirtiler benim kuşumda da vardı. Herkes astım dedi. Gıcırtı ile başladı. Sonra tık tık yapıyordu nefes alırken. Kuyruk atması falan aynı astım. Ustalar dışkı fotosuda isteyecektir. Ümit bey astım ilacı önermişti. @umitFB

Aynı belirtiler benim kuşumda da vardı. Herkes astım dedi. Gıcırtı ile başladı. Sonra tık tık yapıyordu nefes alırken. Kuyruk atması falan aynı astım. Ustalar dışkı fotosuda isteyecektir. Ümit bey astım ilacı önermişti. @umitFB
Ümit Bey bir baksa buraya :( astım olabilir evet.. bugun petshopa gidip ilacı alacagım bir an önce. Ama emin olmak istiyorum soguk alginligi diye dusundum de onda burnu gözü mü sulanıyordu ? Kafayi yiyecegim.

Hayır gözü ya da burnu bulamamıştı ama burun deliğinin bir tanesi tıkanmıştı sonradan sen buraya dışkı fotoğrafı koy hazır olsun Ayrıca petshop'larda iyi ilaç bulunmuyor Bugün de pazar nöbetçi eczane bulmam lazım

Solunumsal bir sıkıntısı var. Şöyle bir konu buldum bakın: https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/soguk-alginligi-icin-hipradoxi.70168/
Veterinere gitme olanağınız varsa mutlaka gidin.

Veterinerlere güvenmiyorum. Kanatlılardan anladiklarini da hic sanmiyorum. (En azindan cevremde) Bir de sanirim agir bir ilacmis bu. Antibiyotik vermeyi istrmiyorum bu yuzden daha da kötulesir diye. Astım mı soguk algınlıgımi anlamam gerekiyor bir turlu bulamadim

Son düzenleme:
Her veterineri aynı kefeye koyamayız. Onlar işin eğitimini almışlar. Kuşunuzun da solunumsal bir hastalığı olduğu yüksek ihtimal görünüyor. Hastalığı ilerletmeyin.

Her veterineri aynı kefeye koyamayız. Onlar işin eğitimini almışlar. Kuşunuzun da solunumsal bir hastalığı olduğu yüksek ihtimal görünüyor. Hastalığı ilerletmeyin.
Ümit bey bana Ventolin 2mg şurup önermişti Astım için. Bu antibiyotik değil. Birde hep duyduğum ama kullanmadığım Avı astım diye bir ilaç var. İnt sayfasında gördüm, bir tam sucuğa 2 .5 cc olarak karıştırıp verin diye yazıyor. Yine de bir veterinere ilaç konusunu danışın bence

Videodan ve dışkısından anladığım kuşta iki tane hastalık var. Birincisi solunum yolu enfeksiyonu, ikincisi de trichomoniasis - giardia gibi protozoal bir hastalık. Sana iki tane ilaç önericem; MONODOKS 100 mg kapsül (Doksisiklin) ve BITERAL 250 mg tablet (Ornidazol). Bu iki ilacı birlikte kullanıcaksın. Kullanım şekli; Tam dolu suluğa monodoksun iç tozundan bir pirinç tanesi kadar ve biteralden de (ezip toz haline getiriceksin) bir pirinç tanesi kadar ekle. İki ilacıda aynı suluğa ekliceksin ve 5 dakka iyice karıştırıp eriticeksin. İçine polivit vitamin şurubundan da 2 damla damlatırsan daha iyi olur. Bu karışımı hergün taze olarak hazırlıcaksın ve bir hafta kullanıcaksın. Tedaviden sonra bir gün probiyotik ve bir günde vitamin takviyesi yap mutlaka. Geçmiş olsun...

Not : Bu ilaçlar ve uygulama şekli sadece tavsiyedir. Kullanıp kullanmamak kendi sorumluluğundadır.

Veterinerlere güvenmiyorum. Kanatlılardan anladiklarini da hic sanmiyorum. (En azindan cevremde) Bir de sanirim agir bir ilacmis bu. Antibiyotik vermeyi istrmiyorum bu yuzden daha da kötulesir diye. Astım mı soguk algınlıgımi anlamam gerekiyor bir turlu bulamadim
Kuşunuz nasıl, İlaç başladınız mı ?

Kuşunuz nasıl, İlaç başladınız mı ?
Bugun kanatlilardan anlayan bir veterinere gittim. Solunum yolu enfeksiyonu dedi. Bir tane siringaya antibiyotik birine sari bi viamin koydu. Iki tanesini ceyrek suluga 10 damla karistirip 10 gun boyunca ver hatta vitamini bitene kadar ver dedi. Bende oyle yaptim. Uyuması disinda enerjisi yerinde bakalim insallah duzelir. Anbitiyotik adi da cok uzundu hatirlayamadim olsa netten bakacaktim. Ya ölculeri normal mi sizce

Son düzenleme:
Bugun kanatlilardan anlayan bir veterinere gittim. Solunum yolu enfeksiyonu dedi. Bir tane siringaya antibiyotik birine sari bi viamin koydu. Iki tanesini ceyrek suluga 10 damla karistirip 10 gun boyunca ver hatta vitamini bitene kadar ver dedi. Bende oyle yaptim. Uyuması disinda enerjisi yerinde bakalim insallah duzelir. Anbitiyotik adi da cok uzundu hatirlayamadim olsa netten bakacaktim. Ya ölculeri normal mi sizce
Şifa olsun inşallah. Ölçüleri dr daha iyi bilir . Antibiyotik adını hatırlasaydınız daha iyi olurdu. Diğer arkadaşlar yorum yapabilirdi.

Bence sen onu tam suluk yap ;)

3. Gun oldu hala ayni hatta bogazina bir sey takiliyormus gibi acip kapamasi artti. Acaba bu kus astimda biz mi yanlis tedavi uyguluyoruz

3. Gun oldu hala ayni hatta bogazina bir sey takiliyormus gibi acip kapamasi artti. Acaba bu kus astimda biz mi yanlis tedavi uyguluyoruz
Antibiyotik kullandığı sürece benim kuşumda sanki kusacak gibi sürekli ağzını açıp kapıyordu. Ama astımla solunum yolları farklı tedavi mi gerektiriyor kuşlarda bilmiyorum. İnternetten videolara baktığımda sizin kuş Astım bence. veterinere telefon edip sorsanız en azından kuşun durumunu anlatsanız.
üzülüyorum çok bu kuşa.
peki kuyruk atması ve tık tık ses geçti mi

Antibiyotik kullandığı sürece benim kuşumda sanki kusacak gibi sürekli ağzını açıp kapıyordu. Ama astımla solunum yolları farklı tedavi mi gerektiriyor kuşlarda bilmiyorum. İnternetten videolara baktığımda sizin kuş Astım bence. veterinere telefon edip sorsanız en azından kuşun durumunu anlatsanız.
üzülüyorum çok bu kuşa.
peki kuyruk atması ve tık tık ses geçti mi

Aradim 6. Gun sonunda da degisme olmazsa tekrar getirin bir daha bakicam diyor. Daha tam etki gostermezmis. Vallahi deliricem astim da olabilir demis babama telefonda. E oyleyse antibiyotik veriliyor mu bif bilgim yok benimde. Kuyruk atiyor ve sesi gidik hala
Ses olarak tık tık azaldi eskisi kadar yogun degil ama var. Bazende agzini aciyor her saniye olmasada.

Aradim 6. Gun sonunda da degisme olmazsa tekrar getirin bir daha bakicam diyor. Daha tam etki gostermezmis. Vallahi deliricem astim da olabilir demis babama telefonda. E oyleyse antibiyotik veriliyor mu bif bilgim yok benimde. Kuyruk atiyor ve sesi gidik hala
Ses olarak tık tık azaldi eskisi kadar yogun degil ama var. Bazende agzini aciyor her saniye olmasada.
Merhaba. Kuşunuz nasıl oldu?

Geri