Karadeniz Pet

Kuşumun salıncağı vs ben

Katze

Meraklı Üye
Merhaba, 2 senelik bir kuşum var. Salıncağı yaklaşık 1.5 senelik. Şimdi olay şu ki yeni bir kafes aldım kuşuma. Hiç incelemeden salıncakta sallanıyor. Salıncaktan hiç inmediği için endişelenip kuşuma bizzat ben su içiriyorum. Salıncakta sallanırken kafese yaklaşınca sinirleniyor, salıncaktayken asla elimi yaklaştıramıyorum. Kafesin dışındayken elime alıştırdım ancak salıncağa geri döndüğü anda elime düşmanlaşıyor. Yeni oyuncak alınca ya korkuyor ya da hiç ilgilenmiyor. Salıncağı çıkarttım ancak kafese uygun oyuncak alma fırsatım olmadığı için üzülüyorum sadece tünekte duruyor diye. Sevgili üyeler sizin tavsiyeniz nedir ne yapmalıyım?

salıncağa yem kusuyormuydu ? Kusuyorsa kur yapıyorsa eşi olarak görmüş demektir bu yüzden yanına yaklaşınca koruma iç güdüsüyle saldırganlaşıyordur.

salıncağa yem kusuyormuydu ? Kusuyorsa kur yapıyorsa eşi olarak görmüş demektir bu yüzden yanına yaklaşınca koruma iç güdüsüyle saldırganlaşıyordur.
Tam emin olamıyorum çünkü genelde hamleyi boncuklara yapıyor, boncuklarıyla oynuyor. Boncukların rengi kuşumunkine benzer diye eş sanıyor olabilir mi acaba :/ boncuklarda ya da zeminde öğütülmüş yeme rastlamadım hiç

büyük ihtimal eş olarak algılamıştır öyle olamsa bile kuşlar oyuncaklarını sahiplenir normal bir davranış

büyük ihtimal eş olarak algılamıştır öyle olamsa bile kuşlar oyuncaklarını sahiplenir normal bir davranış
Teşekkür ederim. Kuşum önceki kafeste içmekte belki zorlanıyordur diye ben içiriyordum düzgün tırmanamıyordu çünkü. Ancak yeni kafeste de tesadüfen içireyim bi dedim hayvancağız kana kana içti. Sizce benim ona içirmeme gerek var mı? Kıyamıyorum çünkü susuz kalmasına

kendisi suluktan su içebiliyorsa sizin vermenize gerek yok,ihtiyaç halinde kendisi içecektir.Ama ayagı vs sorunlu hareket edemiyorsa siz içirebilirsiniz

O kadar susamasına rağmen su içmeye üşenmesi vs beni korkuttuğu için salıncak takılı değil şu anda. Gaga taşını kullanmaya başladı hayvan resmen üşengeçlikten ihtiyaçlarını halletmiyormuş...

gün içinde tedbirleri alıp hayvanı odayada salın hareket halinde olsun yağlanması vs olmasın Allah uzun ömür versin şimdiden

Çok teşekkür ederim amin. Kafesin kapısı açık olmasına rağmen genelde pek kendi isteğiyle çıkmıyor. Parmağımı uzatınca ilk ısırmaya yeltenip sonra üstüne çıkıyor. Salıncağını geri takıp takmamakta hala emin değilim takarsam elime saldırıyor takmazsam sadece tünekte duruyor üzülüyorum. Artık bir kaç tane oyuncak alıp 1 2 haftaya öyle takarım salıncağı.

Kafes içinde sürekli hareketsiz durmasın uçsun diye multivitamin vermeyi düşündüm ancak zararlı mıdır emin olamadım. Tüy çıkarttığı için haftada bir B vitamini veriyorum. Böyle bir durum için verilebilecek herhangi vitamin vb bir şey bilen var mıdır acaba

Kafes içinde sürekli hareketsiz durmasın uçsun diye multivitamin vermeyi düşündüm ancak zararlı mıdır emin olamadım. Tüy çıkarttığı için haftada bir B vitamini veriyorum. Böyle bir durum için verilebilecek herhangi vitamin vb bir şey bilen var mıdır acaba
Sera vitamin plus V önerebilirim ancak fiyatı biraz tuzlu.

O kadar susamasına rağmen su içmeye üşenmesi vs beni korkuttuğu için salıncak takılı değil şu anda. Gaga taşını kullanmaya başladı hayvan resmen üşengeçlikten ihtiyaçlarını halletmiyormuş...
Üşengeçlik kısmı güldürdü beni valla :) kafesten çıkmama durumu için yapılacak katkı vs herhangi bir şey yok maalesef.Salıncağa aşırı bağlanmılş tıpkı bizim zilli topumuz gibi.Ben kafes dışına çıkardım sadece orada oynuyor artık.Bazen hipnoz olmuş gibi dakikalarca ona bakıyor yem ve suyunu önüne veriyorum aynı sizin gibi kana kana içip yiyor.

Üşengeçlik kısmı güldürdü beni valla :) kafesten çıkmama durumu için yapılacak katkı vs herhangi bir şey yok maalesef.Salıncağa aşırı bağlanmılş tıpkı bizim zilli topumuz gibi.Ben kafes dışına çıkardım sadece orada oynuyor artık.Bazen hipnoz olmuş gibi dakikalarca ona bakıyor yem ve suyunu önüne veriyorum aynı sizin gibi kana kana içip yiyor.
Önceki kafes küçük olduğu için oyuncak alamıyordum bu kafese kolay çıkarılabilen zilli oyuncaklar alıp öyle kandırırım umarım. Ama benim yine aklımda kaldı yav bir canlı su içmeye üşenir mi diyecektim yarım saattir üşendiğim için su içmeye gitmediğim aklıma geldi... Hayvan harbiden sahibine çekmiş

Önceki kafes küçük olduğu için oyuncak alamıyordum bu kafese kolay çıkarılabilen zilli oyuncaklar alıp öyle kandırırım umarım. Ama benim yine aklımda kaldı yav bir canlı su içmeye üşenir mi diyecektim yarım saattir üşendiğim için su içmeye gitmediğim aklıma geldi... Hayvan harbiden sahibine çekmiş
İhtiyaç duyduğu zaman bir şekilde içer merak etmeyin.Benimki de tek bir yem alıp ağzıma koştur koştur oyuncağına gidiyor.İyice acıkınca girip tıka basa yiyor.20 fen fazla oyuncak var ama hala saklayınca topunu arıyor.Arada saklayıp sonra veriyorum bende.

Geri