Karadeniz Pet

Kuşumun tırnağı kanadı

Sudegndg

Yeni Üye
Herkese merhabalar. Benim 7 yaşlarında bir muhabbet kuşum var. Kuş yaklaşık 2 haftadır iyi değil. İlk başlarda sağ gözü kıpkırmızı oldu hatta morardı. Tam o geçti derken tırnaklarından birinin çıktığını fark ettim. Ayrıca çok halsizdi, hep uyuyordu, hiç ötmüyordu. İlk başlarda kuruma hastalığı olduğundan şüphelendim ama çoğu belirtiyi göstermiyordu. Tırnağı çıktıktan 2 gün sonra ayağında iltihaplanmalar olduğunu fark ettim. Tırnaklarının arkasında top top beyaz renkli şişlikler vardı. O gün maalesef resmi tatil olduğu için ilaç alamadım. Sonraki gün eczaneden aldığım antibiyotikli kremi her gün sabah akşam ayağına sürdüm. Ayağı bir ara çok fazla kanadı. Hatta kuşumun üstü başı kan olmuştu. Bugün yine ayağına krem sürerken bacak kısmında da yaralar olduğunu fark ettim. Ve oradaki tüyleri gözle görülür bir biçimde dökülmüştü. Kuşum mantar mı olmuş yoksa farklı bir hastalık mı lütfen bilen kişiler yardım edebilir mi ? Şimdiden çok teşekkürler.

Geçmiş olsun kuşun ve dışkısının resimlerini eklermisin.
Çok teşekkürler. Ayağına az önce batikon sürdük. Resimde o yüzden kırmızı çıktı.
resimag.com/p1/8671627c7b1.jpeg
resimag.com/p1/6de787b5f31.jpeg
resimag.com/p1/e9e1f16492d.jpeg
resimag.com/p1/8635ed732bd.jpeg
Son fotoğraf ilk iltihaplandığı zamandandı.

Geçmiş olsun kuşun ve dışkısının resimlerini eklermisin.
39669
39670
39671
39672

Muhabbet kuşunda gut hastalığı diye aratıp bir bakar mısın?kuşta böyle bir sorun olabilir.forumda bir arkadaşta görmüştüm mantar sanıyordu gut çıkmıştı.

ben hastalığı nedir bilmiyorum ama o plastik tünekleri atın. yerlerine tahta olandan koyun

• Beğen
Tepkiler: Kca
Dışkılar normal. Kremi ne zamandır kullanıyorsun? Ve kullanmaya başladıktan sonra düzelme oldumu hiç? Birde düzenli vitamin probiyotik kullanıyormusun?
Yaklaşık olarak kremi 1 haftadır uyguluyoruz ama iltihaplanma bir türlü geçmiyor. Şimdi de titreme başladı. Çok halsiz. Suyuna pet shopdan aldığım vitamini her zaman koyuyorum. Markası zurich.

Muhabbet kuşunda gut hastalığı diye aratıp bir bakar mısın?kuşta böyle bir sorun olabilir.forumda bir arkadaşta görmüştüm mantar sanıyordu gut çıkmıştı.
Az önce belirtileri okudum ve çoğu belirtilere uyuyor gibi. İnternette bir tedavi yöntemi bulamadım ama. Çok teşekkürler yorumunuz için :)

Bir şey daha eklemek istedim. Kuşun göğüsünün alt kısmında bariz bir şekilde sulanma var. Oradaki tüyleri hep ıslak. Dikkatlice baktığımızda yara veya iltihap gözükmüyor fakat oraya azıcık bile dokunsak hayvan ötmeye başlıyor, elimizden kaçmaya çalışıyor. Bir de son günlere nazaran titreme sorunu başladı. Veteriner sadece krem önerdi. O da hiç işe yaramadı. Elim kolum bağlı resmen.

yok, tahta tünek ayak sağlığı için dedim. şuan ki hastalığı farklı.. ayrıca doğrudan ayağına birşey olmamış ama hastalık sebebiyle de orayı etkilemiş olabilir. göğsünde yara ve iltihap olduğunu göremedik çünkü.. ayak kanarken enfeksiyon kapıp vucut içine mi taşındı acaba ? bilemedim..

yok, tahta tünek ayak sağlığı için dedim. şuan ki hastalığı farklı.. ayrıca doğrudan ayağına birşey olmamış ama hastalık sebebiyle de orayı etkilemiş olabilir. göğsünde yara ve iltihap olduğunu göremedik çünkü.. ayak kanarken enfeksiyon kapıp vucut içine mi taşındı acaba ? bilemedim..
[/QUOT
Bana da enfeksiyon kapmış gibi geldi. Çünkü bu olay yaşanmadan önce sol ayağında bir tırnağının çıktığını fark etmiştim. Ve orası resmen kırmızıydı, tırnaktan eser yoktu. Cahillik edip o yara olan yeri batikon ile silmek aklıma bile gelmedi. Yeniden uzar diye düşündüm. Hata etmişim. Sanırım oradan enfeksiyon kaptı, her yere yayıldı şimdi de.

• Sad
Bana da enfeksiyon kapmış gibi geldi. Çünkü bu olay yaşanmadan önce sol ayağında bir tırnağının çıktığını fark etmiştim. Ve orası resmen kırmızıydı, tırnaktan eser yoktu. Cahillik edip o yara olan yeri batikon ile silmek aklıma bile gelmedi. Yeniden uzar diye düşündüm. Hata etmişim. Sanırım oradan enfeksiyon kaptı, her yere yayıldı şimdi de.
Kardeşim allah sabır versin o korkuyu bilirim

• Beğen

büyük ihtimal hastalığın tanımı enfeksiyon öyleyse. fakat bu da ciddi hastalık. kaybedebilirsiniz.. bütçe ayırabilirseniz anlayacak bir veterinere götürün bence. istanbuldaysanız tavsiye bile edebilirim

şunu da bir bakın acil. linkini paylaşıyorum https://www.facebook.com/Istanbulvet/photos/rpp.275492557762/10155697908497763/?type=3&theater

yani erken tedavi edilmezse kötü.. bu kuşlarda geçen her saat mevcut hastalığı kendi başına geçebilecek türden değil ise çok çok hızlı ilerler. o yüzden saniyelerin bile önemi vardır. bugün böyle yarında en kötü böyle olur, yada iyileşebilir düşüncesi oluşmasın. bunlar hassas canlılar

bunu da okuyun

https://vistano.com/tr/veterinerlik/tierkrankeiten/vogel/bakteriyel-enfeksiyonlar-kuş/

Son düzenleme:
büyük ihtimal hastalığın tanımı enfeksiyon öyleyse. fakat bu da ciddi hastalık. kaybedebilirsiniz.. bütçe ayırabilirseniz anlayacak bir veterinere götürün bence. istanbuldaysanız tavsiye bile edebilirim

şunu da bir bakın acil. linkini paylaşıyorum https://www.facebook.com/Istanbulvet/photos/rpp.275492557762/10155697908497763/?type=3&theater

yani erken tedavi edilmezse kötü.. bu kuşlarda geçen her saat mevcut hastalığı kendi başına geçebilecek türden değil ise çok çok hızlı ilerler. o yüzden saniyelerin bile önemi vardır. bugün böyle yarında en kötü böyle olur, yada iyileşebilir düşüncesi oluşmasın. bunlar hassas canlılar

bunu da okuyun

https://vistano.com/tr/veterinerlik/tierkrankeiten/vogel/bakteriyel-enfeksiyonlar-kuş/
Maalesef istanbulda değilim . Yakınlarda hiç veteriner yok ve arabam olmadığı için uzağa da götüremiyorum. Üniversitede çalışan bir veteriner arkadaşa resmini atmıştım, terramycin göz pomadı önerdi. Bir de suyuna çocuklara verilen vitamin koyun dedi. Ayağı biraz iyleşti iyleşmesine ama bu sefer de göğüs kısmı ve bacak üstü kötüleşti. Sabah akşam krem sürüyorum, attığınız bu makaleleri de okuyacağım. Desteğiniz için teşekkürler.

Her ne kadar antibiyotik kullanılmasına karşı olsam da bazı durumlarda da mecburen vermek zorunda kalınıyor. Çünkü çok narinler ve dirençleri düşük. Bir arkadaşımın kuşunun başı çarpma nedeniyle yaralanmıştı, bana getirdi. Kuş geldiğinde başı balon gibi olmuştu, 3 gün elle besledik kafasını sildik her gün, yarası iyileşmeye başladı şişlikler indi, iyileşti derken maalesef kaybettik.

Tecrübeli bir abimiz şöyle demişti, "siz kuşun yarasını çözmüşsünüz ama vücudu enfeksiyon kapmış olabilir, onun için her ihtimale karşı antibiyotik vermeniz lazımdı".

Hangi antibiyotik ve dozu ne olmalı buradaki üstatlarımız veya veteriner daha iyi bilir. Ama hiç beklemeden suyuna vitamin ve prebiyotik koymalısınız. Ben hasta ve hiç bir şey yemeyen kuşuma vitamin olarak Polivit şurup ve prebiyotik verdim, çok faydası oldu kendine geldi.

Alt tarafta ıslaklık var demişsiniz, aynısı benim kuşumda da vardı, ishal sonucu olduğunu farkettim. Bazen sadece su gibi bir sıvı dışkılıyor o da alt tüylerine yayılıyor. Çok su içiyor bu durumda ordan anlayabilirsiniz.

• Beğen
Kuşun durumu nasıl? Ne yaptınız? Ben de katılıyorum ilaç bilgim çok yok ama bizde bile bir yaralanma olduğunda oraya pansuman yapıldığı gibi haricten antibiyotik de verilir ki enfeksiyon kapıysa vücuda yayılmasın diye. Bence mantık aynıdır. Araba olması şart değil ben mecbur kaldigimda otobüsle bile etrafına bir örtü ortu alıp kucagimda goturdum veterinere gider yani sorun olmaz. Böyle beklemekten iyidir. Veterinerlerin çoğu anlamıyor gerçi ama cogu yerde kus veterinerleri var yada enazindan anlayan bir kuscuya goturebilirsiniz hangi şehirdesiniz belki arkadaşlardan öneri yapabilecekler vardır.

Az önce belirtileri okudum ve çoğu belirtilere uyuyor gibi. İnternette bir tedavi yöntemi bulamadım ama. Çok teşekkürler yorumunuz için :)
tedavi olarak sanırım beslenmesine dikkat etmek gerekiyor.bende net bilmiyorum ama bulabilirsem buraya link atarım.a vitamini iyi geliyor diye biliyorum.veterinerlik fakültesi varsa oraya götürürseniz faydası olabilir.tünekleri tahta yapın ve sık sık temizleyin.terramycin diye antibiyotikli bir krem var onu sürebilirsiniz enfeksiyon falan varsa yararı dokunur.

Geri