Karadeniz Pet

Kuşun kafes kenarını kemirmesi ve sürekli dışarda olmak istemesi

spycie

Yeni Üye
Merhaba,

Yaklaşık 10 aylık bir dişi muhabbet kuşumuz var, son günlerde hiç kafesinde durmak istemiyor. Kafesin kenarına tutunup, ters dönüp durmadan kafes demirlerini kemiriyor. Bunu saatlerce durmadan yapabiliyor, gagası zarar görecek diye korkuyoruz.

Dışarı çıktığında da genelde dar bölgelere giriyor, orada bulabildiği şeyleri kemiriyor. Örneğin kütüphane rafları, CD rafları gibi; kitap ve CD'lerin kapakları hep kemirilmiş durumda. Helali hoş olsun yeter ki mutlu olsun.

Yanına bir kere arkadaş almak istedik ama petshop erkek diyerek bize dişi kuş verdi, o dişi kuşa da çok saldırdı sindirdi; o kuşu başka arkadaşımıza verdik şu an o çok mutlu. Bildiğimiz bir petshopa gittik, 1 yaşından büyük erkek kuşu kafese koyduğumuz anda saldırdı ve tüylerini koparmaya çalıştı. Petshop sahibi, yanına başka kuş koymayın dedi.

Bizim üremesi, yumurtlaması gibi bir derdimiz yok. Oldukça iyi bakıyoruz ve mutlu olmasını istiyoruz. Konuşsun, parmağıma konsun diye bir derdimiz de yok, istediğinde omzumuza kafamıza konuyor zaten. Fakat son günlerdeki bu hareketlerini anlayamıyoruz, yanına arkadaş mı istiyor? Alsak, saldırsa o kuşu da vermek durumunda kalacağız, diğer hayvan strese girsin istemiyoruz. Bir önerisi olan var mı?

@FındıkBaba @ADRIAN eş alalım mı yanına? Alırsak ve çiftleşirse, kafese yuvalık koymasak yine de yumurtlar mı? Şimdi de bir ayna buldu ve kafasını aşağı yukarı sallıyor, kendini kaşıtmaya çalışıyor. Aldığımız erkek bize alışır mı? Çok teşekkür ederim şimdiden cevaplarınız ve yorumlarınız için.

@FındıkBaba @ADRIAN eş alalım mı yanına? Alırsak ve çiftleşirse, kafese yuvalık koymasak yine de yumurtlar mı? Şimdi de bir ayna buldu ve kafasını aşağı yukarı sallıyor, kendini kaşıtmaya çalışıyor. Aldığımız erkek bize alışır mı? Çok teşekkür ederim şimdiden cevaplarınız ve yorumlarınız için.
Kafeste kalamar kemiği ve mineral blok mutlaka bulundurun bu sayede kemirme istediğini sağlıklı şekilde gerçekleştirecektir. Kızgınlaştığı için Nesnelere kur yapabilir, çiftleşmeye çalışabilir olağan bir durum.

Üreme durumunda sorun yaşamayacaksınız kuşun kendisinin eşi seçmesi koşulu ile eş alabilirsiniz fakat üremeninde kendince sorunları var.

Kafeste kalamar kemiği ve mineral blok mutlaka bulundurun bu sayede kemirme istediğini sağlıklı şekilde gerçekleştirecektir. Kızgınlaştığı için Nesnelere kur yapabilir, çiftleşmeye çalışabilir olağan bir durum.

Üreme durumunda sorun yaşamayacaksınız kuşun kendisinin eşi seçmesi koşulu ile eş alabilirsiniz fakat üremeninde kendince sorunları var.
Çok teşekkürler cevabınız için, kafesinde hem kalamar kemiği hem de mineral blok mevcut. Son günlerde böyle bir huy edindi, şşşt diyoruz duruyor sonra yine başlıyor. Üreme sorunları ile ilgili bilgi verebilir misiniz ya da yönlendirebileceğiniz haihazırda açılmış bir konu mevcut mudur?

Çok teşekkürler cevabınız için, kafesinde hem kalamar kemiği hem de mineral blok mevcut. Son günlerde böyle bir huy edindi, şşşt diyoruz duruyor sonra yine başlıyor. Üreme sorunları ile ilgili bilgi verebilir misiniz ya da yönlendirebileceğiniz haihazırda açılmış bir konu mevcut mudur?

Aşağıdaki başlık altında üretim ile ilgili bilgileri okuyabilir fikir sahibi olabilirsiniz.

Yuvalık olmadan yumurtlaması zor. Kuşunuzun kafesinde her daim mineral blok ve kalamar kemiği bulundurun. Çiğnemesi için, muhabbet kuşları için özel olarak üretilen yenilebilir kemirme oyuncaklarından temin edebilirsiniz. Kızgınlık dönemindeki kuşlar, oyuncaklarına veya çevresindeki nesnelere yönelerek kur hareketleri yaparlar. Kuşunuza kendi yansımasını göstermeyin, çevresindeki parlak nesneleri kaldırın veya üzerlerini örtün, psikolojisi olumsuz yönde etkilenebilir. Alacağınız erkeğin size alışması zor çünkü eğitim ve alışma yaşı çoktan geçmiş olacak, ayrıca dişi kuşunuzun size karşı olan ilgisi de azaltacaktır muhtemelen.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yuvalık olmadan yumurtlaması zor. Kuşunuzun kafesinde her daim mineral blok ve kalamar kemiği bulundurun. Çiğnemesi için, muhabbet kuşları için özel olarak üretilen yenilebilir kemirme oyuncaklarından temin edebilirsiniz. Kızgın dönemindeki kuşlar, oyuncaklarına veya çevresindeki nesnelere yönelerek kur hareketleri yaparlar. Kuşunuza kendi yansımasını göstermeyin, çevresindeki parlak nesneleri kaldırın veya üzerlerini örtün, psikolojisi olumsuz yönde etkilenebilir. Alacağınız erkeğin size alışması zor çünkü eğitim ve alışma yaşı çoktan geçmiş olacak, ayrıca dişi kuşunuzun size karşı olan ilgisi de azaltacaktır muhtemelen.
Çok teşekkürler cevabınız için, mineral blok ve kalamar kemiği var. ipli ve boncuklu oyuncakları var dediğiniz oyuncaklardan da araştıracağım.

valla hocam ben deneyimliyim dışarıya çıkartmazsam 2 saat bütün gün ne yemek ne su içiyor kafesin kapısının önünde duruyor kapıyı açıyorum çıkıyor ben yakalamazsam 2 saat yemiyor 21.00 a kadar dışarda duruyor sonra kafesin üstüne konuyor beni görünce elime konuyor içeri giriyor yani derdi uçmak dolaşmak ama dar yerlere girmesi sıkıntı sıkışıp bir yerini incitebilir yada kırabilir

Yuvalık olmadan yumurtlaması zor. Kuşunuzun kafesinde her daim mineral blok ve kalamar kemiği bulundurun. Çiğnemesi için, muhabbet kuşları için özel olarak üretilen yenilebilir kemirme oyuncaklarından temin edebilirsiniz. Kızgınlık dönemindeki kuşlar, oyuncaklarına veya çevresindeki nesnelere yönelerek kur hareketleri yaparlar. Kuşunuza kendi yansımasını göstermeyin, çevresindeki parlak nesneleri kaldırın veya üzerlerini örtün, psikolojisi olumsuz yönde etkilenebilir. Alacağınız erkeğin size alışması zor çünkü eğitim ve alışma yaşı çoktan geçmiş olacak, ayrıca dişi kuşunuzun size karşı olan ilgisi de azaltacaktır muhtemelen.
<Benim de 1.5 yaşında bir kız var. Hiç çiftleşmedi ama sanırım boş da olsa 1 yaşları civarında yumurtluyorlarmış. Bizimkinin kıç kısmında da hafiften bir bombe var ama yumurta mıdır emin değilim. Acaba yuvalık falan olmadığı için yumurtlamaması mümkün müdür? Yuvalık alıp taksam, yumurtlayıp fiziksel olarak rahatlaması gibi bir durum olur mu (Biyolojik bir sıkıntı falan yaşamaması gibi, yumurtlayamadığı için)?

<Benim de 1.5 yaşında bir kız var. Hiç çiftleşmedi ama sanırım boş da olsa 1 yaşları civarında yumurtluyorlarmış. Bizimkinin kıç kısmında da hafiften bir bombe var ama yumurta mıdır emin değilim. Acaba yuvalık falan olmadığı için yumurtlamaması mümkün müdür? Yuvalık alıp taksam, yumurtlayıp fiziksel olarak rahatlaması gibi bir durum olur mu (Biyolojik bir sıkıntı falan yaşamaması gibi, yumurtlayamadığı için)?

Poposu şiş, kuyruk ve kanatları aşağıya doğru bakıyorsa yumurta var demektir. Yuvalık olmadığı için yumurtlamıyor olabilir, kuşunuz için bir yuvalık alabilirsiniz.

valla sıkıntı olur mu bilemem ama zaten yumurta gelirse poposu şişer görürsünüz dışkıları daha büyük olur birde ceresi kahverengi oluyor yuvalık olmazsa belki yere bırakır yumurtayı kanatlarına bakın birde tünekte duruşuna kanatları normal bir kuşa göre daha mı düşük yoksa normal mi ve tünekte biraz daha ayaklarının üstüne çökük mü duruyor.

Konuyla alakasız olacak ama biraz önce peşpeşe öğürme hareketi yaparak aşırı yem kustu. Sıvı vs yoktu sadece yemleri bütün halinde kustu. Şimdi de kapısı açık ama tüneğinde uyukluyor gibi, yarına kadar geçmezse sabah veterinere götüreceğiz. bugün birkaç kez kapıya çarptı ondan mı oldu acaba, odasında sadece küçük bir pencere üste doğru açık üşütmüş ya da hastalanmış olabilir mi?

Konuyla alakasız olacak ama biraz önce peşpeşe öğürme hareketi yaparak aşırı yem kustu. Sıvı vs yoktu sadece yemleri bütün halinde kustu. Şimdi de kapısı açık ama tüneğinde uyukluyor gibi, yarına kadar geçmezse sabah veterinere götüreceğiz. bugün birkaç kez kapıya çarptı ondan mı oldu acaba, odasında sadece küçük bir pencere üste doğru açık üşütmüş ya da hastalanmış olabilir mi?

Birçok sebepten dolayı yem çıkarıyor olabilir, kafasına darbe alması ve üşütmesi de yem çıkarmasına neden olmuş olabilir. Kuşunuzu yarın mutlaka kanatlılardan anlayan bir veterinere götürün.

Poposu şiş, kuyruk ve kanatları aşağıya doğru bakıyorsa yumurta var demektir. Yuvalık olmadığı için yumurtlamıyor olabilir, kuşunuz için bir yuvalık alabilirsiniz.
İnternetten baktım da, bayağı da pahalıymış bunlar ben daha ucuz diye biliyordum. Kendim yapamaz mıyım acaba? Çünkü yumurta falan da kesin olmadığı için, geri de götürsem almaz herif bu sefer.

İnternetten baktım da, bayağı da pahalıymış bunlar ben daha ucuz diye biliyordum. Kendim yapamaz mıyım acaba? Çünkü yumurta falan da kesin olmadığı için, geri de götürsem almaz herif bu sefer.
hocam en büyük boyu 20 tl ya orta boy 10 15 tl arası siz kaç tl gördünüz ki

20-25 TL'ye rahatlıkla bulunabiliyor Petshoptan alırsanız kargo ücreti ödemeden daha uygun fiyata bulabilirsiniz. İsterseniz kendiniz yapın ama aynı fiyata geleceğini düşünüyorum.

Geri