Karadeniz Pet

Kuluçka hakkında

Çağlayan Levent

Meraklı Üye
İyi günler Merhaba , dişi kuşum kuluckada altında 10 adet yumurta var ama bir kaç tanesi boş, bu boş yumurtaları altından almak istiyorum diğer yumurtaları daha rahat ısıtması için ama dışı kuşum yumurtalardan bir dk olsun kalkmiyor. Onu dışarıda yakalamak için her fırsatı kolluyom ama bir türlü dışarıda göremiyorum dişi kuşu. Arada yem yemeye çıkıyor ama içeri girdiğim zaman koştura koştura yuvaliga kaçıp yumurtaları koruma iç gudusuyle yumurtalara yatıyor. Bazı yumurtaların boş olduğunu geçen gün kusu zorla elimle yumurtaların üstünden aldım kontrol ettim geri koydum ama sonradan pişman oldum bazı yerlerde okudum bole durumlarda kuş strese girip yumurtalara yatmayabiliyormus. Bu durumda yapılabilecek birsey yokmu? Bu kadar çok yumurtaya yatmasını istemiyorum cunku

Yavruluğa hafifçe vurarak dişi kuşun dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Çıkınca da boş yumurtaları alırsınız.

Vurma işleminide denedim. Hatta biraz abartıp aşırı şekilde fazla vurdum gene de kalkmiyor. Elimle alsam mi acaba gene dişiyi

Bence dokunmayın o halledecektir inşâAllah vakti geldiği zaman da yavrular çıkar

Anladım. Bu kadar fazla yumurtaya yatayim derken dolu olan yumurtaların kenarda kalıp sogumasindan korkmustum