Karadeniz Pet

Kuluçka dönemi hakkinda bir kac soru?

muselman

Meraklı Üye
Merhabalar,

Aranizda cok yeniyim, zannedersem bundan sonra basinizi sorularim ile sisirecegim.
Lafi uzatmadan bir kac soruyu sizlere arz etmek istiyorum. Tecrübelerinizi ve bilgi daraciginizi benimle paylasirsaniz sevinirim...

Cok degil daha bir kac saat önce disi kus ilk ve 1. yumurtasini verdi. Yalniz ben daha önceden kafes Tv ve Kaloriferin yaninda oldugu icin ve (misafir/cocuklar) gibi faktörleri gözönünde bulundurarak simdi yatak odasina aldim. BUNUN BIR ZARARI OLURMU?

Yumurtlayali bir kac saat olmasina ragmen daha bir kac dakika önce yine ciftlestiklerini görüm. BU NORMALMiDiR?

Ilk ciftlesmeden 1 hafta sonra yumurta verdi, bu süre icinde Sitelerden ve buradan edindigim bilgilere göre hersey olmasi gerektigi gibiydi. Disinin yuvasi ile ilgisi, yuvayi gagalamasi, erkegin onu beslemesi vs. Yalniz Ben daha önce Talas, kum, saman gibi seyler koydugumda hepsini disi geri temizlemisti. BUNUN SEBEBI NE OLABILIR?

Bundan sonra az cok nelere dikkat edecegim hakkinda biraz bilgi sahibi oldum. Bu durumda özellikle söylemek istediginiz birsey olursa cok sevinirim.

Birde aklima cok takilan bir soru, sormadan edemiyecegim. Kuslarim erkek standart Mavi ve disi Albino yani beyaz. Ben yavrularin ya mavi yada beyaz cikacagini düsünüyordum ama alabula cikar diyorlar. Bu konuda görüsleriniz nelerdir.

Herkese iyi forumlar,

izlemedeyim...

Renk her renk çıkabilir ciftlesmeleri çok çok doğal yer değişikliği sonrası yatmaya devam ettiyse iyi yapmışsınız

Hoş geldin, keyifli sohbetler olsun..
Yer değişikliğini geç te olsa çok geç olmadan yapmışsın. Sorun yok.
Yumurtalar gelirken de çiftleşmeleri devam eder.
Bazen dişiler yuva içinde bir malzeme istemiyorlar. Yavrular çıkınca azar azar hamster talaşı koyarsın altlarına.
Yavrular çıkana kadar ne yapıyorsan aynen devam et.
Yavruların rengini kesin bilemeyiz. Mavi-beyaz, alaca çıkabilir. Anne babanın anne babalarının rengi de gelebilir.

Yeniden Merhabalar,

bu kadar kisa bir süre icinde sorularima cevap buldugum icin memnun oldum. Tesekkür ederim...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:29 -->-> Daha önceki mesaj 00:34 --

Arkadaslar,

daha önce kulucka döneminde ciftlesme'nin normal oldugunu söylemistiniz. Her iki günde bir yumurta geliyor. Böyle giderse yarin 3. gelecek! Yalniz dün ve bugün gözlemlerim sonucu farkettimki. Erkek kus, disiyi sürekli yuvadan cikartip ciftlesmek istiyor ve genelde yuvaya girmesi icin engel olmaya calisiyor.

Biraz int. inceledim, bazi kisilerde sorun olustugunu ögrendim. Bende sizlerin görüsünü almak istedim.

Erkek sürekli yuvada arada sırada dişiyi çıkartıyor. Benim merak ettiğim diğer bi konu ise.. Şimdi her yumurta bir ciflesmenin ürünümü yoksa şimdi ara ara yaptıklarından sonra oluşan mi? İlk başta 1 hafta 10 gün Geçen süreyi düşünürsem sadece 1 ciflesmenin ürünü bana daha mantikli geliyor. Sadece bilgilenmek icin sorulmuş bi soru. :)

Gesendet von meinem SM-G900F mit Tapatalk

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:48 -->-> Daha önceki mesaj 02:56 --

Dişi yarından sonra çok daha az çıkar dışarıya. Sorun kalmaz.
Ayrı ayrı konu açmak istemedim..
Sorularıma yanıt bulursam çok sevinirim.

Yumurtalar sıraya göre hep küçük çıkıyor. Bunun bir mantığı varmı? Birde yavrular çıktıktan sonra işaretlemenin bir yolu varmı? Hani bu 1. Bu 2. diye...

Şimdiden teşekkürler

f4016c7d42467e6c59aa3cfb6448f57a.jpg

İlk kuluçkalarda yumurta boylarında farklılıklar olabilir. Yumurtanın içi daha önemli. :)
Keçeli veya asetatlı bir kalemle numara verebilirsin. Kalın uçlu olsun ve fazla bastırma yazarken.
İçlerine daha bakamadım önemli olduğundan değil sadece bilgim olsun diye :) sordum. şimdi az çok biliyorum ama yumurtadan çıktıktan sonra nasıl takip edebilirim.?

Mesela ilk çıkan yavruyu zamanı gelince birine vereceğim. Sanırım bunun takibi mümkün değil.

Mümkün ilk çıkan yavru daima büyük olacak bunu gözünle gayet iyi anlayacaksin

13e71c4c909a529ffb309128936115fb.jpg

bbc240ad8feed32d93e54676f77deaea.jpg

İlk iki yumurta dolu :) son iki yumurta için daha erken zannedersem.

d53d2be1d961d43b7010fb9586d97b9b.jpg

Toplam kaç yumurta çıkacak çok merak ediyorum...

Sabah lambayı yakar yakmaz... yangından mal kaçırır gibi çiftleşmeleri beni kahkahaya boguyor.

679f5410c55ea716730355624fec62c2.jpg

Dişi çok zayifladi. Bu normal zannedersem.

Dal dari
Mama
Takviyesi yapıyorum ama yetersiz kalır diye korkuyorum. Bir öneriniz varmi?

Maşaallah yumurtalarına bak ne kadar basitmiş sağ salim çıkıp büyürler inşaallah

Selam benim disi kusum yumurtlamaya aralık 11 de basladi ve 21 tane yumurta yapti bu gun oldu hala cikmadi yumurtalar disi hala yumurtada yatiyorilk yimurtasinini yapti bu 2. Yumurtlaması hala kuluckada yatıyo

Selam benim disi kusum yumurtlamaya aralık 11 de basladi ve 21 tane yumurta yapti bu gun oldu hala cikmadi yumurtalar disi hala yumurtada yatiyorilk yimurtasinini yapti bu 2. Yumurtlaması hala kuluckada yatıyo
Yumurtaları kontrol ettinizmi? 21 yumurta hic normal degil. Kızgınlık yumurtaları olabilir. Bu şekilde kontrol edip boş olanları atabilirsiniz. Yinede arkadaşlara bir danışabilirsiniz.

Resim bir başka konudan alıntı
f56d1b05b90dbbf4a3d21a4203e2cc33.jpg

13e71c4c909a529ffb309128936115fb.jpg

bbc240ad8feed32d93e54676f77deaea.jpg

İlk iki yumurta dolu :) son iki yumurta için daha erken zannedersem.

d53d2be1d961d43b7010fb9586d97b9b.jpg

Toplam kaç yumurta çıkacak çok merak ediyorum...

Sabah lambayı yakar yakmaz... yangından mal kaçırır gibi çiftleşmeleri beni kahkahaya boguyor.

679f5410c55ea716730355624fec62c2.jpg

Dişi çok zayifladi. Bu normal zannedersem.

Dal dari
Mama
Takviyesi yapıyorum ama yetersiz kalır diye korkuyorum. Bir öneriniz varmi?

takviyelerinizde hiç problem yok, olması gibi gidiyor herşey :) sadece tek uyarım olacak, yavrular yuvadan ayrılana kadar e vitamini içeren destekleri kaldırmalısınız. aksi durumda erkek ve dişi sürekli olarak çiftleşmek için kuluçkaları bozacaktır.
bunlardan bazıları;
-keten ve nijer tohumları,
- nekton e gibi katkılar,
-yüksek oranda vitamin e ihtiva eden destekler.

Bu Kuşların Yumurtalarını Paylaşmişsinda İlk Yumurtası İse Dişinin Dolu Çıkmaları Biraz Zor Bakarsın Çıkar Ama Yaşamazlar Belli Olmuyor Yavrular Yuvalıktan Çıkmadan Yavrum Var Deme Bence :) Yerlerinide Fazla Değiştirme Sbit Kalsınlar

Kızgınlık yumurtalarını yapmıstı onlar bostu bu 2. Yumurtlaması

takviyelerinizde hiç problem yok, olması gibi gidiyor herşey :) sadece tek uyarım olacak, yavrular yuvadan ayrılana kadar e vitamini içeren destekleri kaldırmalısınız. aksi durumda erkek ve dişi sürekli olarak çiftleşmek için kuluçkaları bozacaktır.
bunlardan bazıları;
-keten ve nijer tohumları,
- nekton e gibi katkılar,
-yüksek oranda vitamin e ihtiva eden destekler.
Tsk ederim... tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:28 -->-> Daha önceki mesaj 16:26 --

Bu Kuşların Yumurtalarını Paylaşmişsinda İlk Yumurtası İse Dişinin Dolu Çıkmaları Biraz Zor Bakarsın Çıkar Ama Yaşamazlar Belli Olmuyor Yavrular Yuvalıktan Çıkmadan Yavrum Var Deme Bence :) Yerlerinide Fazla Değiştirme Sbit Kalsınlar
Yok ben bişey demiyorum zaten. Olacak birşeyi de değiştiremem. Evet ilk yumurtası ama bugüne kadar hiç birşey anormal gitmedi. Umarım bundan sonrada gitmez. Yeri sabit şuan.

İlgin için tsk ederim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:23 -->-> Daha önceki mesaj 16:28 --

Merhabalar,

Bugün 5. Yumurta geldi. Artık endişelenmeye başladım. Erkek dişiyi çok sıkıştırıyor. Neredeyse yuvadan hiç çıkmıyor. Yeteri kadar beslemedigini düşünüyorum. (Bu sadece benim gözlemlerim) Sadece dişiyi Tav etmek için besliyor. Sürekli çiftleşme isteği var ve yapıyorda. Mama hariç (hafta da 2x) onuda çok az yiyorlar, hiç bir vitamin desteği vermiyorum.

Ne düşünüyorsunuz. Çokmu paranoyak oldum :))

9f06430c84cf84c5b285c56fec6e19ae.jpg

Geri