Karadeniz Pet

Kursak iltihaplanması

BadoDe

Meraklı Üye
Merhabalar,
Muhabbet kuşum 8 aylık. Dün sabah ve bir önceki gece çok iyiyken eve geldiğimizde kustuğunu gördük. Yemlerini çıkartıyordu, salyalı akıntısı ile. Veterinere götürdük, kursağında yem kalmadığını kursak iltihaplanması olduğunu söyledi. Yemleri çıkartmamızı suya sıvı yem karıştırmamızı ve ağzına saat başı damla ile ilaç vermemizi istedi. Ev sıcaklığını malum değişen havalardan ve çalışan kişiler olduğumuzdan dolayı kalorifer yanmadığından soğuk olduğunu düşünerek daha sıcak odaya aldık. Bu sabah sadece sıvı kusuyordu çok sıvı olan kakası normale dönmüştü ama halsizdi. Suluğuna işaret koymuştum suyunu içmemiş, belkide açlıktan kumundan yiyor. Nasıl bir yol izlemeliyiz fikir verecek olanlardan yardımcı olmalarını bekliyoruz.
IMG-20191125-WA0003.jpeg
IMG-20191125-WA0001.jpeg

Son düzenleme:
Merhabalar,
Muhabbet kuşum 8 aylık. Dün sabah ve bir önceki gece çok iyiyken eve geldiğimizde kustuğunu gördük. Yemlerini çıkartıyordu, salyalı akıntısı ile. Veterinere götürdük, kursağında yem kalmadığını kursak iltihaplanması olduğunu söyledi. Yemleri çıkartmamızı suya sıvı yem karıştırmamızı ve ağzına saat başı damla ile ilaç vermemizi istedi. Ev sıcaklığını malum değişen havalardan ve çalışan kişiler olduğumuzdan dolayı kalorifer yanmadığından soğuk olduğunu düşünerek daha sıcak odaya aldık. Bu sabah sadece sıvı kusuyordu çok sıvı olan kakası normale dönmüştü ama halsizdi. Suluğuna işaret koymuştum suyunu içmemiş, belkide açlıktan kumundan yiyor. Nasıl bir yol izlemeliyiz fikir verecek olanlardan yardımcı olmalarını bekliyoruz.Ekli dosyayı görüntüle 44301Ekli dosyayı görüntüle 44302
Kumu çok tüketmemeli haftada 3 gün bir iki saat yeterli sonra kuşta birikme yapıyor taşlığında

15747223753514327707588054855395.jpg

İlaçları Aminosol ve Teramycn oral çözelti toz

Ayrıyetten bence kuşta koksidiyoz hastalığı var. O yüzden antikoksidiyel bir ilaç kullanılması gerekiyor bence ;)
Kullanım için teramycini 24 saatte 1 çay kaşığı dolu suluğa karıştırmamızı istedi, diğer Aminosol'ü saat başı verin dedi ama mümkün olmuyor sabah verdik ufak bir damlalığımız var onla tüm damlalığı bitirecek kadar, birde aynı şekilde akşam. Bu akşam tekrardan veterinere götürdük kusması için beyaz yazıları olan bir ampül kırıp şırıngaya çekti 2 damla damlatın ve 2 çay kaşığı su koyun bunla birlikte damlalıkla içirin dedi. Dediğiniz ilaç olabilir mi?

Kullanım için teramycini 24 saatte 1 çay kaşığı dolu suluğa karıştırmamızı istedi, diğer Aminosol'ü saat başı verin dedi ama mümkün olmuyor sabah verdik ufak bir damlalığımız var onla tüm damlalığı bitirecek kadar, birde aynı şekilde akşam. Bu akşam tekrardan veterinere götürdük kusması için beyaz yazıları olan bir ampül kırıp şırıngaya çekti 2 damla damlatın ve 2 çay kaşığı su koyun bunla birlikte damlalıkla içirin dedi. Dediğiniz ilaç olabilir mi?

O ampilün ne olduğu hakkında hiç bir fikrim yok. Ancak diğer ilacın bir çay kaşığı kullanılacağına eminmisin. Muhabbet kuşuna çok fazla... Ayrıyetten bu ilacın kuşlarda körlük ve felç gibi yan etkileri var. Bana sorarsan başka bir veterinere götürün kuşu. Hangi şehirdesin?

Evet siyah siyah dışkısı ve şimdi siz söyleyince araştırdık sanırım olabilir ama ne yapmamız gerekiyor bu durumda ilaçları yeterli değilmi dersiniz? Ağır gelebilir dediğiniz
O ilaç ağır gelebilir kuşa! Veteriner vermiş o yüzden birşey demek istemiyorum ancak kullanırken dikkatli ol dozajını kaçırma!
Evet siyah siyah dışkısı ve şimdi siz söyleyince araştırdık sanırım olabilir ama ne yapmamız gerekiyor bu durumda ilaçları yeterli değilmi dersiniz? Ağır gelebilir dediğiniz ikiside mi verdiğimiz şekli uygunmu biz çok bakımından anlayamıyoruz maalesef daha 9 aylık diye biliyoruz 8 aydır bizimle

O ampilün ne olduğu hakkında hiç bir fikrim yok. Ancak diğer ilacın bir çay kaşığı kullanılacağına eminmisin. Muhabbet kuşuna çok fazla... Ayrıyetten bu ilacın kuşlarda körlük ve felç gibi yan etkileri var. Bana sorarsan başka bir veterinere götürün kuşu. Hangi şehirdesin?
İstanbul Anadolu yakası

Bu arada siz ilettikten sonra suluğunda çok az ilaçlı su bırakıp üzerine ilave su koyduk. Aminosol peki vermekte sakınca varmıdır?

Hafta sonundan önce mümkün gözükmüyor gidebilmemiz. Siz bize kanlı dışkı ile ilgili önerebileceğiniz ilaç varmıdır?

Bu arada siz ilettikten sonra suluğunda çok az ilaçlı su bırakıp üzerine ilave su koyduk. Aminosol peki vermekte sakınca varmıdır?

Aminosol vitamin sanırım, onu kullanabilirsin sorun yok. Ama saat başı değil, suluğuna 4-5 damla damlatsan yeterli. Günlük tazelenmesi gerekiyor.

Ve ilaç olarak SULPHAMEZATHİNE önerebilirim. Hem antibakteriyel hem antikoksidiyeldir. Tam dolu suluğa 4-5 damla damlatılır ve hergün tazelenir. Bir hafta kadar kullanabilirsiniz bu ilacı. Her hangi bir veterinerden temin edebilirsin, bazı büyük eczanelerde de bulunur.

Aminosol vitamin sanırım, onu kullanabilirsin sorun yok. Ama saat başı değil, suluğuna 4-5 damla damlatsan yeterli. Günlük tazelenmesi gerekiyor.

Ve ilaç olarak SULPHAMEZATHİNE önerebilirim. Hem antibakteriyel hem antikoksidiyeldir. Tam dolu suluğa 4-5 damla damlatılır ve hergün tazelenir. Bir hafta kadar kullanabilirsiniz bu ilacı. Her hangi bir veterinerden temin edebilirsin, bazı büyük eczanelerde de bulunur.
Çok teşekkür ederiz verdiğiniz bilgiler için iyi geceler diliyoruz

Kusma için bize veterinerimiz (Florya’daki) metaclor verdi kusma için ama veteriner ilacı karışım yaparak veriyor oranını bilmiyorum o yüzden küçük kaplara hazırlıyorlar insülin şırıngası ile kuşa veriyoruz 0,10 ml oda 4-5 damlaya denk geliyor ama dediğim gibi direk ilaç değil karıştırıyorlar bazen suyla bazen başka birşeyle tam aklımda tutamadım :) bizim o ilacı kullanmamıza gerek kalmadı Uzağız diye almıştm ben

Kusma için bize veterinerimiz (Florya’daki) metaclor verdi kusma için ama veteriner ilacı karışım yaparak veriyor oranını bilmiyorum o yüzden küçük kaplara hazırlıyorlar insülin şırıngası ile kuşa veriyoruz 0,10 ml oda 4-5 damlaya denk geliyor ama dediğim gibi direk ilaç değil karıştırıyorlar bazen suyla bazen başka birşeyle tam aklımda tutamadım :) bizim o ilacı kullanmamıza gerek kalmadı Uzağız diye almıştm ben

Kusma tek başına bir hastalık değildir. Yani her kusmaya aynı ilaç olmaz. Mantar enfeksiyonunda da kuş kusabilir, koksidiyozda da kusabilir, trichomoniasisde de kusabilir. En çok kusma görülen mantar ve koksidiyozdur. Ve her hastalık için farklı ilaç kullanılması gerekiyor. Buna ek olarak kusmayı kesmek için dediğin ilaçları veriyorlar. Ancak asıl hastalık tedavi edilmezse kusma tekrarlar.

Bu arada milkanın durumu nasıl :)

Geri