Karadeniz Pet

Kursak Mantarı Ve Tedavisi(VİDEOLU)

Recai SULAMİS

Moderatör
Yönetici
Muhabbet kuşlarında sıklıkla görülen bir hastalıktır. Hastalığa neden olan mantar candida albicans mantarıdır. Bu mantar, muhabbet kuşlarımızın sindirim sistemlerinde çok az bulunur ancak hastalığa neden olmaz. Sayısı artarsa kursak mantarı na neden olur. Sayısının artmasının nedenleri ve Muhabbet kuşlarımıza bulaşma şekli şöyledir;

▪Uzun süre kafeste bekletilen, tazelenmeyen sular.

▪Uzun süre kafeslerde bekletilen mamalar

▪Kafesin hijyenik olmaması. Kafesin düzenli bir şekilde temizlenmemesi.

▪Hijyenik olmayan, temiz olmayan Açık yemlerin kullanılması

Muhabbet kuşlarımıza bu yollardan bulaştıktan sonra bazı kuşlarda belirli bi süre belirti göstermez, bazı kuşlarda belirti gösterir. Belirtiler şöyledir;

▪Salyalı bir şekilde yem kusma(Kusmuğu çok ağır kokar)

▪Gaga ve çevresi ağır bir şekilde kokar, bu koku ekşi bir koku olabilir.

▪Halsizlik

▪Bazı kuşlarda kursak şişer kursak hava ile dolar. (Her kuşta görülmeyebilir.)

Belirtiler böyledir, eğer tedaviye başlanmazsa kuşu ölüme götürür. Erken teşhis önemlidir. Tedaviye hemen başlanmalıdır. Tedavi de kullanılan ilaçlar ise şunlardır;

▪Dac - Dacostatin

▪️Dac- ketoconazole

▪️Fungi mix

▪Triflucan

▪Mikostatin

▪Fungistop

▪Flucan, fungostatin, zolax gibi ilaçlar da kullanılabilir.

İlaç kullanımından sonra mutlaka 3 gün probiyotik 3 gün multivitamin takviyesi yapılmalıdır. Kuşlarımızın hastalığa yakalanmaması için kafes temizliğine önem gösterilmeli, kafese koyulan sular ve mamalar günlük tazelenmeli. (mama kafeste maksimum 8 saat kalmalı). Kullandığımız yemlerin kapalı pakette ve kaliteli yem olmasına özen gösterilmeli.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Güzel içerik emeğine sağlık, ancak konumda da belirttiğim üzere burada bir eleştiri yapıp , Triflucan ve mikostatin zehirini yazmanı doğru bulmuyorum . Zaten zolax ile Triflucan aynı etken maddeye sahip ancak zorda kalınıp bulunamazsa tercih edilebilir. Mikostatin ile aynı etken maddeye sahip kanatlı ilacı da bulmuştum adı fungistop , bazı sitelerde bölünmüş ürün olarak satılıyor.

Güzel içerik emeğine sağlık, ancak konumda da belirttiğim üzere burada bir eleştiri yapıp , Triflucan ve mikostatin zehirini yazmanı doğru bulmuyorum . Zaten zolax ile Triflucan aynı etken maddeye sahip ancak zorda kalınıp bulunamazsa tercih edilebilir. Mikostatin ile aynı etken maddeye sahip kanatlı ilacı da bulmuştum adı fungistop , bazı sitelerde bölünmüş ürün olarak satılıyor.
Teşekkür ederim hocam. Hocam mikostatin bende önermiyorum. Ama kursak mantarında kullanılan bir ilaç olduğu için yazdım.

Emeğinize sağlık. İlaç kullanımından sonra derken ilaç tedavisi bittikten sonra mı probiyotik ve multivitamin takviyesi yapacağız?

Emeğinize sağlık. İlaç kullanımından sonra derken ilaç tedavisi bittikten sonra mı probiyotik ve multivitamin takviyesi yapacağız?
Evet ilaç kullanımı bittikten sonra probiyotik ve multivitamin takviyesi yapılıcak.

Triflucan ve Mikostatin neden kullanılmamalı?

merhaba, yani triflucan ve mikostatin kullanmamalımıyız. Hngi ilacı kullanmalıyız?

merhaba, yani triflucan ve mikostatin kullanmamalımıyız. Hngi ilacı kullanmalıyız?
Yukarıda yazılan ilaçlardan birini kullanabilirsiniz. Mesela zolax, dac-dacostatin, fungi Mix, flucan.

Muhabbet kuşlarında sıklıkla görülen bir hastalıktır. Hastalığa neden olan mantar candida albicans mantarıdır. Bu mantar, muhabbet kuşlarımızın sindirim sistemlerinde çok az bulunur ancak hastalığa neden olmaz. Sayısı artarsa kursak mantarı na neden olur. Sayısının artmasının nedenleri ve Muhabbet kuşlarımıza bulaşma şekli şöyledir;

▪Uzun süre kafeste bekletilen, tazelenmeyen sular.

▪Uzun süre kafeslerde bekletilen mamalar

▪Kafesin hijyenik olmaması. Kafesin düzenli bir şekilde temizlenmemesi.

▪Hijyenik olmayan, temiz olmayan Açık yemlerin kullanılması

Muhabbet kuşlarımıza bu yollardan bulaştıktan sonra bazı kuşlarda belirli bi süre belirti göstermez, bazı kuşlarda belirti gösterir. Belirtiler şöyledir;

▪Salyalı bir şekilde yem kusma(Kusmuğu çok ağır kokar)

▪Gaga ve çevresi ağır bir şekilde kokar, bu koku ekşi bir koku olabilir.

▪Halsizlik

▪Bazı kuşlarda kursak şişer kursak hava ile dolar. (Her kuşta görülmeyebilir.)

Belirtiler böyledir, eğer tedaviye başlanmazsa kuşu ölüme götürür. Erken teşhis önemlidir. Tedaviye hemen başlanmalıdır. Tedavi de kullanılan ilaçlar ise şunlardır;

▪Dac - Dacostatin

▪Ronidazole %40

▪Triflucan

▪Mikostatin

▪Fungistop

▪Flucan, fungostatin, zolax gibi ilaçlar da kullanılabilir.

İlaç kullanımından sonra mutlaka 3 gün probiyotik 3 gün multivitamin takviyesi yapılmalıdır. Kuşlarımızın hastalığa yakalanmaması için kafes temizliğine önem gösterilmeli, kafese koyulan sular ve mamalar günlük tazelenmeli. (mama kafeste maksimum 8 saat kalmalı). Kullandığımız yemlerin kapalı pakette ve kaliteli yem olmasına özen gösterilmeli.
Hocam ben artık 5 günde bir kafesini değiştiriyorum yeterlimi?Ayrıca mamasıda ortalama 8 saat kalıyor.Meyve-sebze verdiğim zamanda aynı şekilde o kadar süre kalıyor.Son olarak benim kuşum zilli oyuncağıyla çiftleşiyor ve hergün görmesemde ortalama 2 günde bir 1-2 top(yani 4-5 yem) kusuyor.Kötü kokmuyor.İleride sorun oluştururmu sizce?Sonuçta eşi olsa gidip ona kusacak diye ben çok sorun etmiyorum bu olayıda size sorayım dedim.

Hocam ben artık 5 günde bir kafesini değiştiriyorum yeterlimi?Ayrıca mamasıda ortalama 8 saat kalıyor.Meyve-sebze verdiğim zamanda aynı şekilde o kadar süre kalıyor.Son olarak benim kuşum zilli oyuncağıyla çiftleşiyor ve hergün görmesemde ortalama 2 günde bir 1-2 top(yani 4-5 yem) kusuyor.Kötü kokmuyor.İleride sorun oluştururmu sizce?Sonuçta eşi olsa gidip ona kusacak diye ben çok sorun etmiyorum bu olayıda size sorayım dedim.
Haftada 2,3 detaylı kafes temizliği yeterli olur.

Yaz aylarında mama ve sebze meyve 4-5 saatten fazla kafeste kalmasın. Havalar sıcak olduğu için daha hızlı bozuluyorlar. Fazla bekletirsen hasta olma ihtimali artar kuşun.

Kuşuna eş alırsan daha iyi olur. Ama salıncağı na kur yapıyor sa bi sorun olmaz. Merak etme..

Merhaba Fungi stop yada docastatin yavrulu kuşlarada tedavi amacı ile geçilebilirmi. Bir erkeğimde sıkıntı var genelde bütün kuşlara geçilmesi söyleniyor. Farklı 2 çift kuşlarımda yavrular var. Yavrular 4-10 gün arasında o takımlarada geçmemde bir sıkıntı oluştururmu yavrularda sadece erkeğe mi geçmek lazım.

Merhaba Fungi stop yada docastatin yavrulu kuşlarada tedavi amacı ile geçilebilirmi. Bir erkeğimde sıkıntı var genelde bütün kuşlara geçilmesi söyleniyor. Farklı 2 çift kuşlarımda yavrular var. Yavrular 4-10 gün arasında o takımlarada geçmemde bir sıkıntı oluştururmu yavrularda sadece erkeğe mi geçmek lazım.
Yavrulu kuşları gözlemleyin eğer anne besliyorsa erkeği ayırıp, erkeğe tedaviyi uygulayın. Hasta olmayan kuşlara boşuna vermenize gerek yok..

Dacostatin nasıl ve ne şekilde kullanılmalı?

Şuan kursağı havayla daha fazla şişmeye başladı 4 gün önce TRIFULUCAN vermeye başlamıştım ama bugün durumu terse gidince şuan ne yapacağımı bilemiyorum (sabahtan beri kafasını kanadına koyup uyuyor )yardımcı olursanız

Sabah kursağına baskı uyguladığımda kustuda

Ekli dosyalar

• IMG_20210127_162533.jpg
    IMG_20210127_162533.jpg
    270.5 KB · Görüntüleme: 116
Geri