Karadeniz Pet

Kursak mantarı yardım

TEZENE

Yeni Üye
Arkadaşlar muhabbet kuşuma mantar tedavisi uygulanması gerekiyormuş.Triflucan önerdiler.Baziları triflucan kullanma diyorlar.Istanbul veya kocaelinde muhabbet kuslarindan anlayan veteriner varmi
Yada bana mantar tedavisi hakkinda bilgilendirecek birkaç arkadaş?Dışkı resmini paylaşıyorum.Yardimci olursaniz sevinirim

Ekli dosyalar

• IMG_12072021_172259_(1080_x_1080_piksel).jpg
    IMG_12072021_172259_(1080_x_1080_piksel).jpg
    248.9 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG_12072021_172326_(1080_x_1080_piksel).jpg
    IMG_12072021_172326_(1080_x_1080_piksel).jpg
    165.1 KB · Görüntüleme: 21
Ben triflucan ve vitaminler kullanarak geçirdim ama ilk öncelik veterinerin karışım yapıp verdiği antibiyotikti. İyi bi veteriner bulursanız atlatır kuşunuz fakat acele etmeniz gerek.

Ben triflucan ve vitaminler kullanarak geçirdim ama ilk öncelik veterinerin karışım yapıp verdiği antibiyotikti. İyi bi veteriner bulursanız atlatır kuşunuz fakat acele etmeniz gerek.
Internette araştırdım antibiyotik vermemek gerekiyormus daha kötü yaparmış.Triflucan kimisi iyi gelmiyor yazmis kimisi iyi geliyor yazmis anlamadim

Internette araştırdım antibiyotik vermemek gerekiyormus daha kötü yaparmış.Triflucan kimisi iyi gelmiyor yazmis kimisi iyi geliyor yazmis anlamadim
Ben 5 gün antibiyotik aminosol ve c vitamini kullandım fakat yemi açık yemdi kuşu da yeni almıştık yemi değiştirmediğimiz için iyileşmedi veteriner de tekrar antibiyotik vermek istemedi yorucağı için o yüzden triflucan verdi 15 gün 15cc ağızdan kullanmama rağmen tekrar nüksetti daha sonra tekrar kendim 1 hafta daha vermeye devam ettim ve geçti nası olduysa şükür 2 aydır kusmuyor. Ve triflucanın ağızdan verilmesi gerek ama çok zor vermek ben çok zorlandım yutturamadım o yüzden bu kadar uzun sürdü. Siz en iyisi iyi bir veterinere sorun onun yönlendirmesiyle hareket edin kuştan kuşa da değişir hastalığın durumu
Burdaki arkadaşlara da bir şey sormak istiyorum kuşum 2 3 günde bir lekeli dışkı yapıyor sebebine baktığım bakteri diyorlar acaba iyileşmedi mi neden oluyor başka bir sorunu yok.

Kafayi sallayarak kusuyorsa kursak mantari kur yaparak cisimleri besler gibi kusuyorsa kursak mantari degil diyorlar ozellikle erkek kuslar kusarmis kur yaparak

Kafayi sallayarak kusuyorsa kursak mantari kur yaparak cisimleri besler gibi kusuyorsa kursak mantari degil diyorlar ozellikle erkek kuslar kusarmis kur yaparak
O genelleme doğru değil bence çünkü benim dişi kuşumda kur yaparken eşine kusuyor

O kusma hastalik belirtisi degilmis
Evet olmadığını biliyorumda işte dişi kuşu olan arkadaşlar için söyledim bazen dişilerde yapabiliyor, gerçi benim dişi kuş bütün erkeklerin yaptığı hareketi yapıyor maşallah :D kafa sallama kur ötüşü yem kusma vs

Bu işine yarar mı bilemedim ürün açıklaması ( apex mantax )
Kursak mantarı olmadan öncemi sonramı kullanılıyor bilmiyorum yarın apex ile görüşüp bu cevabı değiştircem.
ürün bilgisi

İçeriğinde Niacin vitamini bulunmaktadır. Her 1000 ml'de 10 mg niacin ve dolgu maddesi bulunmaktadır.

Güvercin, kanarya ve muhabbet kuşu gibi cinslerde mantarı önlemeye yarayan sıvı vitamindir.

Kullanım Önerisi

Küçük kafes kuşlarına 50 ml suluğa 10 damla olarak

Büyük kafes kuşlarına 50 ml suluğa 15 damla olarak kullanılır.

Apex ürünleri yaramaz . Astimini kullanmıştım faydasinin gormedim.Vitamin zaten var aminosol 🤔

Tehşis kesinse ve ilaç kullanılacaksa
Flukanazol (zolax-flucan vb) etken maddeli ilaç kullanımı yapın, Nistatin tedaviden çok sorunu baskılamaya yarıyor dış kaynaklarda etkinliği kanıtlanmamıştır şeklinde yazan bir makale okumuştum.
Flukanazol da ise Şurup formunda olanlar değilde(triflucan içinde şeker ve alkol var) toz tablet formunda olan ilaçlar tavsiye ediliyor.
50 mg zolax toz tableti düz bir zemine döküp ince bir kağıt parcası ile 5-6 eşit parçaya bölün 100 cc suluga ekleyeceksiniz 1gün ilaçlı su 1 gün normal su 7 kez ilaçlı su verip 2 gün vitamin 2 gün probiyotik verip normale dönün duruma göre 8-10 gün sonra tekrar aynı tedaviyi yapmanız gerekebilir ilaç kullanımı esnasında kafesteki kum kalamar taşı gaga taşı vs kafesten alın karışık muhabbet yemi dışında bişey vermeyin.

Birde ilacı suluga koymadan çay bardağına kaynamış soğumuş suyu koyup ilacı ekleyin uzun süre karıştırmanız gerekiyor ilacın erimesi için tahta kaşık sapı gibi bir şeyle bardağın dibine çöken parçaları ezerek bardakta iyice karıştırıp suluga öyle koyun suyu bu işlemi her ilaç veriminde yapmanız gerekli ilaçlı suyu sabahtan koyup akşam alın yerine taze su koyun

Geri