Karadeniz Pet

Kursak sorunu

Srç

Meraklı Üye
merhaba,
Kuşum genel olarak iyi oynuyor. Uzun kanat tüyleri yok kırıyor ve güçsüz oldukları için hemen kırılıyorlar uçamıyor.

Ara sıra bu ara sık sık hapşırdık öksürük arası takılıyor defalarca, tighk tighk yapıyor bir şey çıkarmaya çalışır gibi. Geçen yem kustu aniden bunu yaparken 7 8 tane aynı cins tohumdu kahverengi. Diğer yemlerden hiç yoktu. Yem yiyor çıkıyor kafesten 1 dk geçiyor yine gidiyor yiyor az daha su içiyor yorulmuş gibi kalakalıyor. Sonra yine yem yiyor ara ara bazen sürekli yiyip yiyip uykusu geliyor gibi oluyor. Kursağında problem mi var geç kalmak istemiyorum, bazen telefon sever de ona kusma hareketi yapıyor engelliyorum eğer ağzına gelirse ekşi ekşi kötü bir koku oluyor kustuğu için. Lütfen yardımcı olun bilen anlayan yaşayan varsa geç kalmak istemiyorum

Zor zamanlar geçirdi bacağı kırıldı falan ondan önce böyle değildi yemini yerdi günde iki üç kez hemen koşa koşa dışarı çıkardı, sonra yem yediğinde yorgunluk sakinlik uyku gelmeye başladı. Uzun süredir böyle. Girip girip yem yiyor. Hazmedemiyor sanki kursağıyla sorunu var

Kuşun ve dışkısınjn fotoğrafını atar mısınız? Ekşi kokulu kusmuk varsa kursak iltihabı olabilir veterinere gidin derim.

Kuşun ve dışkısınjn fotoğrafını atar mısınız? Ekşi kokulu kusmuk varsa kursak iltihabı olabilir veterinere gidin derim.
Dışkısı tamamen normal yapışkanlık bile yok. Kendisi enerjik yem yedikten sonrası hariç şuanda da benimle ilgileniyor. Dışkısında sorun yoksa uzun süredir kursağında problem yoktur diyebilir misiniz? Hafif bir sindirim sorunu vitamin eksikliği olabilir mi sadece vitamin alacağım dışkısını yemeye çalışıyor tüyleri güçsüz

Ekli dosyalar

• 5E87C1B4-2557-4319-B40D-6680E4B86ABE.jpeg
    5E87C1B4-2557-4319-B40D-6680E4B86ABE.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 46
O yemler size cevap yazarken kustukları sadece bu yemi kusuyor. Aynasıyla oynarken yaptı ama kusarken değil

Ekli dosyalar

• 59C13F6C-0D65-4BC7-8E59-9F47C767F7CA.jpeg
    59C13F6C-0D65-4BC7-8E59-9F47C767F7CA.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 46
  • A6146D91-D78F-4E29-BF80-C3F2EC602E1F.jpeg
    A6146D91-D78F-4E29-BF80-C3F2EC602E1F.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 40
  • F47AE132-6C77-4061-822A-1DE5376D6759.jpeg
    F47AE132-6C77-4061-822A-1DE5376D6759.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 41
Yediği yem arasında bu tohumlar var mı? Kuşun ağzını koklar mısınız şu an nasıl kokuyor? Belki hastalık değil oyun kusmuğudur.

Yediği yem arasında bu tohumlar var mı? Kuşun ağzını koklar mısınız şu an nasıl kokuyor? Belki hastalık değil oyun kusmuğudur.
Evet böyle bir tohum var. Şimdi normal yemlerinden de kustu. Kokusu kötü değil. Yapışkan bir sıvıyla birlikte çıkarmış sessizce aynasına.ilk kusma olursa ağzı kötü kokuyor ekşi, ama sonra geçiyor şuan yok. Bu oyun gibi bende öyle düşünüyorum. Ama hapşırıp öksürerek yem çıkarttı çok hapşırık tutuyor. Kafasına yapışmıştı çıkan yemler sıçrayıp öyle kuvvetle çıkarttı.Sürekli yeme gidiyor bazen gözlerini kısıyor sonra fa ağırlık basıyor. Bunlar bir soruna işaret mi?

Sürekli hapşurması ayrı durum. Solunumsal sıkıntı olabilir. Veterinere gitmenizi öneririm.

@Hayvansever03 arkadaş ihtimalleri belirtmiş. Ben de o kadar kötü olmadan şey diyeyim acaba kuş erkek olduğundan dişi gerine aynaya vs bakarken yada kendi kendine dişiye yem kusarmış gibi kusuyor olabilir mi ?
Kuşun kafesinde kuş kumu var mı ?
Kanat ve tüyleri için B vitamini öneririm çeşitli markaların bulunmakta (avisol,nekton,hobi).

@Hayvansever03 arkadaş ihtimalleri belirtmiş. Ben de o kadar kötü olmadan şey diyeyim acaba kuş erkek olduğundan dişi gerine aynaya vs bakarken yada kendi kendine dişiye yem kusarmış gibi kusuyor olabilir mi ?
Kuşun kafesinde kuş kumu var mı ?
Kanat ve tüyleri için B vitamini öneririm çeşitli markaların bulunmakta (avisol,nekton,hobi).
Evet dediğini gibi aynada kusma sebebi öyle sessiz orada zaten hapşırmıyor, o öksürük hapşırık bazen çok kuvvetli geliyor nadiren, sayısız yapıyor nefes alamıyor gibi geçen bunu yaparken bir yem de fırladı kafasına etrafa bu sorunumuz aslında...akıllı yemliği var o biraz toz tutuyor ondan sandım başta. nefes alamıyormuş gibi hapşırıp durması birlikte yem çıkması (aynı cins yem sadece büyük olan kahverengi bir tohum) endişelendirdi. Kuş kumu versele laganın var kullanıyor. B vit alacağım.BEAPHAR diye bir markanın buldum iyi gibi geldi almayı düşünüyorum aminosol kullandım daha önce.çoğu şey var içinde mineral vitamin eksikliği var gibi her şeyi tam yemi de kaliteli ama.
Veteriner malesef kuşa bakmadan yorum yaptığı için sorun olmadan önlemek istiyorum.sadece dışkısına bakıyor sorun ilerledikten sonra zaten bir şey yapılamıyor.Vitamin satıyor sadece.Devam ederse gelin diyor. Hiç bir şey yapmadan kusura bakmayın sözüm meclisten dışarı 300 tl verdim en son.bu kısım uzun şuan götüremiyorum o yüzden Sizden yardım istedim umarım bütün rahatsızlığı olan meleklerimiz iyileşir.

İlginiz için çok çok teşekkür ederimm daha fazla yardıma ihtiyacım var. Kursağında sorun olup olmadığına biz nasıl emin olabiliriz? Veteriner nasıl emin oluyor bunları bilmem lazım sanırım

Haklısınız hocam ülkemizdeki birçok veteriner maalesedki öyle. Aşşağıdaki konudaki bir arkadaş uzun uğraşlar sonucu kuşlardan anlayan düzgün bir veterinere denk gelmişti. İletişim numarası konuda yazıyor. İstersenşz konuya bir bakın yarın veterinerle iletişime geçin.

Haklısınız hocam ülkemizdeki birçok veteriner maalesedki öyle. Aşşağıdaki konudaki bir arkadaş uzun uğraşlar sonucu kuşlardan anlayan düzgün bir veterinere denk gelmişti. İletişim numarası konuda yazıyor. İstersenşz konuya bir bakın yarın veterinerle iletişime geçin.
Teşekkür ederim hem anladığınız için hem de yardımınız için.numarayı aldım değerlendireceğim umarım Ankara dadır.Şu an o hapşırık nöbetleri hariç iyiyiz. Bir tecrübesi olup paylaşmak isteyen olursa sevinirim kursak ile ilgili.

Ben açıkçası kesin hasta ya da hasta değil sapasağlam diyemedim kuşunuz için. İkilemde kaldım.

Geri