Karadeniz Pet

Kuruma ?_

Caqlar

Yeni Üye
Arkadaşlar geçen hafta kuşlarımdan birini kaybettim, şimdi diğerleri için endişeleniyorum.
Bir yaşını aşmış erkek bir kuşum var dişi ve yavrulardan ayrı bakıyorum 4 aydır (kuluçkada dişi dövüyordu diye)
Diğerlerini yanına sadece oyun oynamaya gidiyordu, dışarda vakit geçiriyorlardı. Bu kuşum 2 ay önce sinyal verdi tünekte durabiliyordu ama bitkin gibi kafası aşağı sallanıyordu. Dışarıda da kuluçkada gibi oturuyordu ayakları üzerinde durmuyordu bu erkek ben anladım bi tuhaflık var ama 1 ay öncesinde dişi kafasını yarmıştı yuvalıkta stressten. Ondan dengesi şaştı sandım hayvanın, zaten vitamin, mineral, mama derken baya toparladı kuş. Bakın ölene kadar o saate kadar hayvan canlıydı, güçlü ötüyordu, uçuyordu sorunsuz, diğerleriyle oynuyordu. Kursağı sürekli dolu değildi hafif kemik çıkığı da vardı ama ben biraz fazla evhamlıyım sandım ta ki dışkısında yem görene kadar. Zaten gördükten sonra toparlayamadım 3. günde öldü. Bir de sularını yemlerini sürekli taze tutmaya çalışırım kum,taş ne lazımsa çifter çifter koyarım temiz tutarım altlarını mantar ihtimalini düşük görüyordum ama belirtilerde hep o yönde gibi. Kusma görmedim ama dışkıda ara ara yem gördüm, ishal tam değildi yine ara ara, göğüs kafesi belirginleşti son zamanlarda, öldüğünde gövdesi morarmış gibiydi, ara ara bitkin bazen canlıydı, titreme ürktüğü için arada yaptığını sanıyordum.
- Şimdi asıl soru diğer kuşları nasıl tedavi edebilirim (kafese yakın duvarda yem gördüm sanıyorum kusulmuş, işte olduğum için hangisi yaptı ve neden oyun mu hastalık mı emin değilim)
- Yetişkin dişi bağışıklı ama taşıyıcı gibi duruyor (umarım yavrularda öyledir)
- Triflucan kesinlikle bulamıyorum. Eczaneleri depoları hepsini sordum ama yok üretimi de durmuş sanırım. şimdilik sirke damlatıyorum 2 günde bir

Ben Triflucan muadili hangi ilacı kullanabilirim ve tedavi nasıl olmalı ? Kimisi ağzına damlatıyor kimi suyuna koyuyor, kimi haftada bir veriyor kimi günde 3 defa

Tecrübelerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden çok teşekkürler

Ekli dosyalar

• 9ac98d4c-2046-4dd1-af14-460135c19118.jpg
    9ac98d4c-2046-4dd1-af14-460135c19118.jpg
    67.3 KB · Görüntüleme: 60
  • 704dd7c3-c0a9-4ade-9f45-e8620b55d3b3.jpg
    704dd7c3-c0a9-4ade-9f45-e8620b55d3b3.jpg
    85.6 KB · Görüntüleme: 59
Başınız sağolsun kusmuğa dikkat edin koku var mı hiç birde gaga çevresinde de ekşi bir koku var mı? Birde kafes tabanına peçete serin bir kaç dışkı yapsın buraya gönderin dışkı ya da bakmak lazım flucan ilacı da kullanıla bilir triflucan yerine ikisi de mantar ilacı

Teşekkür ederim, erkek ölmeden önce ona bakmıştım gaga ve dışkıda koku yoktu. C.tesi eve geldiğimde elime pislemişti ama orada yem gördüm sindirilmemiş 2 parça o zaman altına A4 kağıdı sermiştim c.tesi ve pazar izledim dışkılar normal gibiydi ara ara ishale çalıyor gibiydi ama gereksiz panik yapmak istememiştim. Pazartesi akşamı öldü zaten maalesef.
Şimdi geri kalanlar içinde dışkılarını gözlemlemek için kağıt sereceğim altlarına, flucan ilacı da yine triflucan gibi midir suluğa damlatmak gerek diye biliyorum ama bazı arkadaşlar direk ağızdan da vermişler sanıyorum tedavi amaçlı doğru mudur bu kullanım ?

Flucan kapsül bir ilaç mantar da kullanılıyor. Kapsülü açıp içindeki tozu dozajını tam bilmiyorum suyuna katılıyor

Bende kendi kuşum kuruma mı diye merak ediyorum 2 tane kuş bakıyorum biri yavru diğeri ondan biraz daha büyük 2 sininde göbeklerinde çizgi var ama ciltleri gözükmüyor

Bende kendi kuşum kuruma mı diye merak ediyorum 2 tane kuş bakıyorum biri yavru diğeri ondan biraz daha büyük 2 sininde göbeklerinde çizgi var ama ciltleri gözükmüyor
ama kabardıklarında gözüküyor çizgileri net bir şekilde ne yapmalıyım

Şuan kaç kuşunuz var? Hangi kuşlardan şüpheşeniyorsunuz
3 kuş kaldı, sarı olanı kaybettim.
Resimde soldaki dişi kuş en sağdaki ikisinin annesi şu an tüy dökümünde o yüzden bitkin ondan bu sebeple emin olamıyorum
ama yavrular da ne zaman baksam kursakları kısmen dolu erkek yavrumda jilet göğüs olmaya başladı biraz hatta ikisinden de şüpheleniyorum. Kafese yakın duvarda kusulmuş az miktarda yem vardı ama hangisi yaptı göremedim

3 kuş kaldı, sarı olanı kaybettim.
Resimde soldaki dişi kuş en sağdaki ikisinin annesi şu an tüy dökümünde o yüzden bitkin ondan bu sebeple emin olamıyorum
ama yavrular da ne zaman baksam kursakları kısmen dolu erkek yavrumda jilet göğüs olmaya başladı biraz hatta ikisinden de şüpheleniyorum. Kafese yakın duvarda kusulmuş az miktarda yem vardı ama hangisi yaptı göremedim
Bana tüm kuşların dışkı fotoğraflarını atabilirmisiniz? Tuvalet kağıdına yapılmış olsun.

@Recai SULAMİS hocam 2 ayrı kağıt serdim taban geniş olduğu için
ayrıca dün anne dişi kuşu 'öğürürken' video'ya aldım kusmadı ama yaklaşık 6 defa kusma hareketi yaptı. tekrar denk gelmedim ama yavrular ondan sık sık yem alıyor halen daha
Ağır tüye girmiş durumda zaten her yanından tüpçükler çıkıyor, düşen kepek gibi pulları kağıdın üzerinde de görünüyor zaten o sebeple de bitkin, keyifsiz biraz

Ekli dosyalar

• b05f3ed9-a89a-4ee5-8991-d30c16443cbe.jpg
    b05f3ed9-a89a-4ee5-8991-d30c16443cbe.jpg
    41.8 KB · Görüntüleme: 28
  • 1 (1).jpg
    1 (1).jpg
    50.6 KB · Görüntüleme: 20
  • 1 (2).jpg
    1 (2).jpg
    53.9 KB · Görüntüleme: 28
@Recai SULAMİS hocam 2 ayrı kağıt serdim taban geniş olduğu için
ayrıca dün anne dişi kuşu 'öğürürken' video'ya aldım kusmadı ama yaklaşık 6 defa kusma hareketi yaptı. tekrar denk gelmedim ama yavrular ondan sık sık yem alıyor halen daha
Ağır tüye girmiş durumda zaten her yanından tüpçükler çıkıyor, düşen kepek gibi pulları kağıdın üzerinde de görünüyor zaten o sebeple de bitkin, keyifsiz biraz
Bu dışkılar hangi kuşa ait.

Dişi kuş kuluçkada mi? Yavrusu varmi?
Yok sadece tüy değiştiriyor aslında 2 ay önce de değiştirmişti tüy ama bu defa daha bitkin görünüyor, keyifsiz ve az hareketli
Ölen erkek kuşum ile eştiler 4 ay önce kuluçkada birliktelerdi, o sırada erkek besliyordu onu

Yok sadece tüy değiştiriyor aslında 2 ay önce de değiştirmişti tüy ama bu defa daha bitkin görünüyor, keyifsiz ve az hareketli
Ölen erkek kuşum ile eştiler 4 ay önce kuluçkada birliktelerdi, o sırada erkek besliyordu onu
Tamam dişi kuş tüyden çıktıktan sonra tekrar bakalım dışkıları na.
B vitamini ve yulaf takviyesi yapın.

Geri