Karadeniz Pet

Kuruma hastalığı mı ?

beyza sen

Yeni Üye
2 -3 aylık kuşum petshoptan aldığımdan beri sakin bi kuştu yaklaşık 1 haftadır da halsiz zayıflamaya başladığını farkedince akşamları mama yapıp elle besledim. Aslında yem yiyor bol bol su içiyor ama giderek zayıfladı. Bugün iyice kemikleri elime gelmeye başladı bir de ishal başladı. Acaba bu kuruma hastalığımı? İnternette stresten olabileceğini okudum kuşu hem ısınsın hem de kendini yormasın diye kalorifer önüne bi kutuya koydum yemi suyu önünde üzerine bol bol delik açtım. İyimi yaptım [emoji17]daha çok strese girer mi? Elimle mama verip besliyorum kendi de yem yiyor ishali ısınınca azaldı sanki suyuna sirke bal katıyorum. Başka önerisi olan olur mu?
9f66e64beb6680ec28f1992feb75c7e2.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geçmiş olsun. Kuşu yine kafesine koymanızı öneririm ev ortamı çok soğuk değilse zaten usumeyecektir. Kuşu elinize aldığınızda göğüs kafesi jilet gibi keskin bir durumdaysa kuruma denilen illet olma ihtimali yüksek. Show dışı kuşumu bu hastalıktan kaybettim yakın zamanda. Epey bir mücadele ettik ama kurtaramadim. İlaç olarak biteral tablet verdim suyuna karıştırarak her gün yeniledim. Tabiki her kuşa fayda etmiyor bir de hastalığın ne olduğunu tespit etmek en önemlisi. Tekrar geçmiş olsun.

Evet göğüs kemiği iyice meydana çıktı sabahtan beri bişey yemiyordu zorla mama veriyorum onu bile yutmuyor. Biteral bulamadım flagyl başladım benzer etken madde. Hala kutuda tutuyorum ama son bikaç saattir yem yemeye başladı kutu içinde hareketlendi acaba toparlar mı diye bi umut doğdu içime. Kafesim vision biraz hantal olduğundan kalorifer önüne çekemiyorum o yüzden kutuya aldım. Cevabınız için teşekkürler bu kuruma ne kadar sürede iyileşir yada işte sonlanır?

Bal tatli yesillik vb gidalar vermeyin limon damlatabilirsiniz suyuna patates haslamasi verebilirsiniz soguk ortamda bulunmasin suan bulundugu ortam saglikli degil kafesi daha uygun siz usumuyorsaniz evin icerisinde o da usumez her kus sahibi kuruma diye tutturmus en kotu senaryo dilimizde kuruma degil sadece zayif dusmus sirke damlatabilirsiniz kuruma hastaligina onlem icin gecmis olsun

İshali düzeldi aslında kakası normal. Yemi suyu hep ellimle destekledim bu hafta mama yapınca biraz tatlı oluyor tabi beslenir diye bal da katıyordum. Yem çok az yiyor başka neyle besleyebilirim

1 tek Çocuk aspiriniyle çay kaşığının 3 de 1 kadar zencefil tozunu(zencefilin öğütülmüşü) 2 yemek kaşığı kadar suda iyice karıştır, karışımdan 1 çay kaşığı kadar ağzına dök elle veya şırınga yardımıyla, bunu iyileşene kadar günde bir defa yap geçmiş olsun

Teşekkür ederim. Elimde yavrular için elle besleme maması vardı onu veriyorum uygundur heralde yarın veterinere götürcem zaten bugün nöbetteyim gidemedim kuşcuk da benimle nöbette inşallah bugünü atlatsın da[emoji17]

Geri