Karadeniz Pet

Kuruma hastalığı mı??

Hazal4415

Yeni Üye
Merhaba, geçen hafta 2,5 yaşındaki erkek kuşum birden halsizleşti su içmemeye ve kum yememeye başladı ancak yem yiyordu. Veterinere götürdüm, anlattım durumu göğüs kemiğini de yaklaşık 1-2 haftadır hissediyorum sivri gibi değil ama hissediliyor bakar mısınız dedim, bakmadı ekim yapmadan anlaşılmaz dedi antibiyotik verdi. Antibiyotiği kullandım. 2. Günden itibaren neşesi geldi suyu istekli içmeye başladı kumlarını değiştirdim kumunu da yiyor ancak ishali bir türlü geçmedi dal darı yedirdim bol bol aspur da aldım dün. İçim rahat etmediği için bir veterinerin yönlendirmesiyle petshopa götürdüm. Uzaktan bakar bakmaz kursak mantarı dedi sonra eline alıp göğüs kemiğini kontrol etti ve kuruma olmuş biteral tablet alıp 8e böl her gün 1 parçasını kullan 3-4 gün içinde etki edip etmeyeceği belli olur dedi. Ağlamaktan iştahının iyi olduğunu falan anlatamadım direk çıktım ancak kurumada iştahı da kesilmez miydi nolur yardımcı olun biterali de yazdırdım ancak kullanmadan önce emin olmak istiyorum sonra böbrek sıkıntısı yaşamasın diye. ( kuşum zayıftı zaten bu sene biraz daha zayıfladı çok hareketli bir kuş küçüklüğünden beri belki zayıflıktan belli oluyorsa diye emin olamadım ve hasta olmamasını umduğum için yazıyorum, tüylerini açamadığım için göğsünün fotoğrafını çekemedim) son eklediğim fotoğrafı az önce çektim saat 19.45te kursağı fazla şiş gibi ama yeni yem yemiş olabilir

Ekli dosyalar

• 6D92ABB2-DBD7-4D5F-879E-EC0D3BB63661.jpeg
    6D92ABB2-DBD7-4D5F-879E-EC0D3BB63661.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 40
  • 3A812665-A36F-47C3-9084-897A7940067A.jpeg
    3A812665-A36F-47C3-9084-897A7940067A.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 42
  • F748F547-2809-4086-81EC-C7F31844B70C.jpeg
    F748F547-2809-4086-81EC-C7F31844B70C.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 44
  • 74580F93-46CB-438F-8EF9-8C031BCC70B4.jpeg
    74580F93-46CB-438F-8EF9-8C031BCC70B4.jpeg
    616.3 KB · Görüntüleme: 40
  • 35F6BAB4-E178-48C2-831E-601EB7FE4746.jpeg
    35F6BAB4-E178-48C2-831E-601EB7FE4746.jpeg
    660.6 KB · Görüntüleme: 42
  • 01F8521A-4556-40E7-B567-34A0C7510CC9.jpeg
    01F8521A-4556-40E7-B567-34A0C7510CC9.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Kuşun fotoğrafını çekerseniz daha faydalı olur. Bildiğim kadarıyla petshopun belirttiği hastalık ileri seviyeye geldiği zaman öyle ellemeden doğrudan fark edilir.

Kuşun fotoğrafını çekerseniz daha faydalı olur. Bildiğim kadarıyla petshopun belirttiği hastalık ileri seviyeye geldiği zaman öyle ellemeden doğrudan fark edilir.
Göğüs fotoğrafı yok ancak fotoğraf ekledim. Şuan tüy dökümüne de girdi. Teşekkür ederim şimdiden

@eyunal sizce ne olabilir? Neşesi iyi çok şükür konuşuyor eşiyle oyun oynuyor olunca kafam karıştı ilaca başlamadım o yüzden hala

Her kuşun kemiği hissedilir. Göğüs kemiğini hafif suyla ıslatıp çekerseniz bizim icin daha iyi olur.
Alt gagada sıkıntı var gibi

Kardeşim öncelikle kuş kumu sürekli kullanılmaması lazım. Çünkü kuşun taşlığında (midesinde) kumun büyüklüğüne bağlı olarak 3-6 ay kadar kalır. Yani senin kuşunun yem ile dolu olması gereken midesi taşla dolu muhtemelen. Ve vücuttan atılması 6 ayı bulabilir. Bilmem anlatabildimmi zararlı yani.

İkinci yaptığın hatada kafeste ip gibi bişeyler var, onları sök at. Çünkü kuşun ayağı dolanabilir ve kangren olabilir. Bunun örneklerini de gördüm.

O petshop müneccim galiba nasıl uzaktan bakar bakmaz kursak mantarı olmuş ve kurumaya girmiş diyor. Öyle olsa bile onun ilacı biteral değil.

Bak kardeşim bu kuruma konusunda okadar bilgi kirliliği varki internette, önüne gelen herkes kuşlara kuruma teşhisi koyup farklı farklı ilaçlar öneriyorlar. Yav kardeşim bu kadar kolaymı bu kuşların sağlığıyla hatta hayatıyla oynamak:confused:

Her zayıf kuş kuruma yada hasta değildir arkadaşlar bunu bilin bikere.

Kardeşim en son veterinerden antibiyotik alıp kullanmışsın. O ilacın ismini yada etken maddesini yazarmısın. İkinciside ilacı nezaman kullandın ve kaç gün kullandın ve bırakalı kaç gün oldu.

İkinciside anlattıklarına göre kuşta bir hastalık belirtisi yok. Yinede teyit etmek için soruyorum. Kuşta halsizlik, kabarıklık, iştahsızlık herhangi bir hastalık belirtisi varmı?

Ve kuşun dışkısını atmışsın ancak bir tane dışkıya bakarak yorum yapmak yanlış olur. O yüzden bir kaçtane daha dışkı fotoğrafı ekle (dışkıda bir sıkıntı olduğu için değil emin olmak için).

Not : Bu kuruma konusunda yakında kapsamlı bir konu hazırlıcam arkadaşlar. Kurumanın ne olduğunu, yapılan yanlışları detaylı bir şekilde anlatıcam.

Bu Youtube'ta özellikle ota boka kuruma diyorlar ve herkes farklı bir ilaç öneriyor. Kurumaya kesin çözüm deyip sulphamezathine öneren var ya düşünebiliyormusunuz? :confused:

Her kuşun kemiği hissedilir. Göğüs kemiğini hafif suyla ıslatıp çekerseniz bizim icin daha iyi olur.
Alt gagada sıkıntı var gibi
Tamamdır ıslatıp atacağım. Alt gagasını şimdi fark ettim, ne olabilir? Yem yerken sıkıntısı olmayınca dikkatimi çekmemişti

Kardeşim öncelikle kuş kumu sürekli kullanılmaması lazım. Çünkü kuşun taşlığında (midesinde) kumun büyüklüğüne bağlı olarak 3-6 ay kadar kalır. Yani senin kuşunun yem ile dolu olması gereken midesi taşla dolu muhtemelen. Ve vücuttan atılması 6 ayı bulabilir. Bilmem anlatabildimmi zararlı yani.

İkinci yaptığın hatada kafeste ip gibi bişeyler var, onları sök at. Çünkü kuşun ayağı dolanabilir ve kangren olabilir. Bunun örneklerini de gördüm.

O petshop müneccim galiba nasıl uzaktan bakar bakmaz kursak mantarı olmuş ve kurumaya girmiş diyor. Öyle olsa bile onun ilacı biteral değil.

Bak kardeşim bu kuruma konusunda okadar bilgi kirliliği varki internette, önüne gelen herkes kuşlara kuruma teşhisi koyup farklı farklı ilaçlar öneriyorlar. Yav kardeşim bu kadar kolaymı bu kuşların sağlığıyla hatta hayatıyla oynamak:confused:

Kardeşim en son veterinerden antibiyotik alıp kullanmışsın. O ilacın ismini yada etken maddesini yazarmısın. İkinciside ilacı nezaman kullandın ve kaç gün kullandın ve bırakalı kaç gün oldu.

İkinciside anlattıklarına göre kuşta bir hastalık belirtisi yok. Yinede teyit etmek için soruyorum. Kuşta halsizlik, kabarıklık, iştahsızlık herhangi bir hastalık belirtisi varmı?

Ve kuşun dışkısını atmışsın ancak bir tane dışkıya bakarak yorum yapmak yanlış olur. O yüzden bir kaçtane daha dışkı fotoğrafı ekle (dışkıda bir sıkıntı olduğu için değil emin olmak için).

Not : Bu kuruma konusunda yakında kapsamlı bir konu hazırlıcam arkadaşlar. Kurumanın ne olduğunu, yapılan yanlışları detaylı bir şekilde anlatıcam.

Bu Youtube'ta özellikle ota boka kuruma diyorlar ve herkes farklı bir ilaç öneriyor. Kurumaya kesin çözüm deyip sulphamezathine öneren var ya düşünebiliyormusunuz? :confused:
Merhaba, teşekkür ederim öncelikle. Kumu kaldırıyorum o zaman ne sıklıkla koymalıyım?
kafeste değil ama dışarda tünemeleri için yaptığım dalda ipler vardı onları da söktüm şimdi.
Haklısınız bakar bakmaz o kadar emin dedi ki ne yapacağımı bilemedim. Neo terramicyn toz kullandım ilk gün gece zorla içirdim su içmediği için sonraki 4 gün de kullandım veteriner 5 gün kullan demişti. Yani ilacı kullanmayı bırakalı 1 hafta oldu. İlacı kullanmaya başladıktan 2 gün sonra eski neşesine dönmüştü.
şuanda hafif ishali dışında bir sıkıntısı yok çok şükür, konuşuyor oyun oynuyor yemini de güzel yiyor su içmesindeki sorun da geçti ilaçtan sonra. Sadece uyumak için kafese giriyorlar gün içinde çok hareketli acaba salma kafes tarzı bir şey alıp arada bir kafeste kalmalarını mı sağlamalıyım zayıflamalarını önlemek için?
Dışkı fotoğrafı da ekledim @umitFB

Ekli dosyalar

• A62DE3C3-2B30-4422-9008-6A0864B34183.jpeg
    A62DE3C3-2B30-4422-9008-6A0864B34183.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 41
Öncelikle Neo terramicyn etkili ama aynı zamanda ağır bir ilaç. Bazı kuşlara iyi gelirken bazılarına ağır geliyor ve yan etki yapıyor. Belkide doz aşımı yada kuşların bünyesi zayıf olduğu içindir. Ancak o ilacı kesinlikle önermiyorum. Daha önce kullandıysan yapıcak birşey yok.

İkincisi dışkıları normal. Ve hastalık belirtiside yok. Yani biteral veya herhangi bir ilaç kullanmana gerek yok. Kuruma falanda değil kuş sadece zayıf kalmış okadar.

Kuş kumunu ben hiç kullanmıyorum bence gereksiz birşey. Ama illa kullanıcam dersen, kumu vermeden önce sirkeli suyla yıka ve kurut ondan sonra ver kuşa. 3-4 ayda bir versen yeterli, fazlası zarar.

Salma kafes falan sormuşsun, kuşları salmıyım kafeste uçsunlar demişsin. Kuşlar daha az uçsun zayıflamasın demek ne kadar mantıklı sence? Kardeşim kuşları ne güzel özgür bırakıyormuşsun, öyle yapmaya devam et. Zayıflık konusunda 2 haftada bir multivitamin, 2 haftada bir probiyotik kullan. Ve kuşlara bol bol sebze yeşillik ver. Vede haftalık yumurta maması yapıp ver ok. İyi beslenirse zayıf kalmaz.

Öncelikle Neo terramicyn etkili ama aynı zamanda ağır bir ilaç. Bazı kuşlara iyi gelirken bazılarına ağır geliyor ve yan etki yapıyor. Belkide doz aşımı yada kuşların bünyesi zayıf olduğu içindir. Ancak o ilacı kesinlikle önermiyorum. Daha önce kullandıysan yapıcak birşey yok.

İkincisi dışkıları normal. Ve hastalık belirtiside yok. Yani biteral veya herhangi bir ilaç kullanmana gerek yok. Kuruma falanda değil kuş sadece zayıf kalmış okadar.

Kuş kumunu ben hiç kullanmıyorum bence gereksiz birşey. Ama illa kullanıcam dersen, kumu vermeden önce sirkeli suyla yıka ve kurut ondan sonra ver kuşa. 3-4 ayda bir versen yeterli, fazlası zarar.

Salma kafes falan sormuşsun, kuşları salmıyım kafeste uçsunlar demişsin. Kuşlar daha az uçsun zayıflamasın demek ne kadar mantıklı sence? Kardeşim kuşları ne güzel özgür bırakıyormuşsun, öyle yapmaya devam et. Zayıflık konusunda 2 haftada bir multivitamin, 2 haftada bir probiyotik kullan. Ve kuşlara bol bol sebze yeşillik ver. Vede haftalık yumurta maması yapıp ver ok. İyi beslenirse zayıf kalmaz.
Tamamdır çok teşekkür ederim yardımlarınız için

umitFB kuşumda belirtilere göre kuruma hastalığı var bana da biteral öneren olmuştu ama kendim triflucan aldım kullandım bi faydasını görmedim ne önerirsin

Not : Bu kuruma konusunda yakında kapsamlı bir

umitFB kuşumda belirtilere göre kuruma hastalığı var bana da biteral öneren olmuştu ama kendim youtube dan görüp triflucan aldım kullandım bi faydasını görmedim ne önerirsin

Cevapl

Geri