Karadeniz Pet

Kuruma hastalığı olabilir mi ?

Chosenstr

Yeni Üye
Kuşumu elime aldığımda göğüs kemiğinin hissedilebilir hale geldiğini farkettim. Göğüs kısmına ben üfledim kemiğin görünmesi için. Kuruma hastalığı megabakter olabilir mi? Hareketlerinde bir sıkıntı yok gayet keyfi yerinde. İştahı fazla yok belki günde 4-5 defa yem kabına giriyor fazla da kabuk ayıkladığım söylenemez. Hasta olduğunu nasıl saptayabilirim ve hasta ise nasıl bir tedavi yolu izlemeliyim yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    808.1 KB · Görüntüleme: 49
Kuşumu elime aldığımda göğüs kemiğinin hissedilebilir hale geldiğini farkettim. Göğüs kısmına ben üfledim kemiğin görünmesi için. Kuruma hastalığı megabakter olabilir mi? Hareketlerinde bir sıkıntı yok gayet keyfi yerinde. İştahı fazla yok belki günde 4-5 defa yem kabına giriyor fazla da kabuk ayıkladığım söylenemez. Hasta olduğunu nasıl saptayabilirim ve hasta ise nasıl bir tedavi yolu izlemeliyim yardımcı olabilir misiniz?
Kuruma bir hastalık değil, kuşun herhangi bir hastalık sebebiyle zayıflaması sonucu oluşan duruma denilen bir tabirdir. Kuşunuz kaç aylık? Yavru kuşlar henüz zayıf oldukları için onlarda göğüs sivriliği normal bir durum. İştahında, neşesinde azalma, dışkısında farklılık yoksa korkmanızı gerektirecek bir durum olacağını sanmıyorum. Yavruysa henüz az yem yemesi doğaldır. Dal darıyla destekleyin. Göğüs sivriliğinin yanında diğer hastalık belirtilerini de taşıması gerekir. Yani sadece göğsü sivri diye hasta diyemeyiz.

öncelikle kuşun dışkılarını atar mısınız anormal bir durum var mı bakalım. onun dışında kemik yapısal olarak sivri zaten. tam o sivri kısmın sağında ve solunda yağ dokusu var mı yoksa direkt kemiğe mi dokunuyorsunuz? imkanınız varsa kuşunuzu düzenli olarak tartın.

Kuşumu mayıs ayında almıştım henüz kanat ve kuyruk tüyleri yoktu annesi dövdüğü için, 1,5 aylık felandı. Yani şuan yaklaşık 8-9 aylık. Güncel dışkı fotoğrafını bırakıyorum. Elime alıp göğsüne üflediğimde kemiğini görebiliyorum ancak yağ dokusunu anlayamadım pek bir bilgim yok maalesef. Ancak kemiğinin etrafında da et var tabiki. Jilet göğüs gibi bir durum yok. İştahında hal tavır ve hareketlerinde şuanlık bir sıkıntı yok gelip bizle oyun oynuyor konuşuyor vs.

Daha net çekebildim bu fotoğraflar sizlerin anlamasında daha çok yardımcı olur diye düşünüyorum. Linke de güncel dışkı fotoğrafı bıraktım.

Ekli dosyalar

• IMG_20211225_134343.jpg
    IMG_20211225_134343.jpg
    199.8 KB · Görüntüleme: 36
  • Screenshot_2021-12-25-13-44-15-562_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-12-25-13-44-15-562_com.miui.gallery.jpg
    958.2 KB · Görüntüleme: 35
hocam benim 56 gram kuşum var kilolu baya onda da kemik ele geliyor. dışkılar normal gözüküyor ama kafeste veya peçete üstünde görmek gerekir boyama olup olmadığını anlamak için.

Geri