Karadeniz Pet

Kuş aşırı sersemledi

byz

Meraklı Üye
Erkeğin yanına dişi aldım yaklaşık birkaç ay önce. Normalde git gide alışması gerekirken iyice kendini kaybediyor dişi. Erkeği 3 aylıkken almıştım şuan 4 yaşında gayet evcil ve bize alışık çünkü aldığım günden beri ilgileniyorum ve salıyorum ama dişi erkeğin uysallığına rağmen hala eve ve bize alışabilmiş değil. Hem kafeste hemde dışarı saldığımda kendini oraya buraya atıyor. Uçmada sıkıntısı yok ama kendini duvarlara vuruyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Arada yanına gidip sakince konuşuyorum biraz sakinleşir gibi oluyor ama sonra yine aynı oluyor. Tünekten tüneğe atlamayı bile beceremiyor adamakıllı. Kendini kaybetmişçesine hareket ediyor.

Kendini oraya buraya vurmasından dolayı burnu bile kanadı birçok sefer ve ben burnunu temizleyip terramycin sürüyorum(buradan biri önermişti sağolsun) iyileşiyor çok şükür.

Birkaç ay boyunca alışmamış olması kötü bir durum. İlk aldığınız zaman, erkekle birbirlerini görmeden ayrı odalarda tutup kendinize alıştırsaydınız daha iyi olurdu.
Terramycin sürdüğünüz iyi olmuş. Madem böyle bir durum var, elinizde sürekli bulundurun. Yaralara sürmeniz enfeksiyon kapmasını engelleyecektir.
Sadece ikinizin bulunduğu bir odada, geniş vakitler ayırarak dişiyi serbest bırakın. Siz kitap mı okursunuz, televizyon mu seyredersiniz artık orasını bilemem, ara sıra ona seslenebilir, ilgilendiğinizi hissettirebilirsiniz, ama peşinden gitmeyin, size gelmesi için çaba göstermeyin. Önce sizin varlığınıza alışsın, daha sonra dikkatini çekecek bir şey, ses çıkaran bir oyuncak olabilir ya da telefondan muhabbet kuşlarıyla ilgili bir video olabilir, açarak sizin yanınıza kendi isteği ile gelmesini sağlayabilirsiniz. Genellikle bu anlattıklarım faydalı oluyor.

Geri