Karadeniz Pet

Kuş kumu ve mineral blok

szrgvnc

Yeni Üye
Merhaba. 2 aylik bir kuşum var su an kafesinde mineral blok + kalamar kemiği var ancak kuş kumu almadım. Ayrıca kuş kumu bulundurmak gerekir mi bir de kuşum kafes dışında kendi dışkısını yiyor buna engel olmalı mıyım. ( su an eurogold junior mama aldim.sizce nasıl bir marka ) Bii yerde yavru kuşların bunu yapabileceğini yazmışlar ama ne yapmalıyım

Ekli dosyalar

• 15274371205701746117454.jpg
    15274371205701746117454.jpg
    5.6 MB · Görüntüleme: 98
kuş kumu kimi öneriyor kimi önermiyor. kuşun yediklerini sindirebilmesi için şart diyenler var. küçük ırk kuşlarda gerek yok, büyük ırklarda gerekli diyenler var. bir de sindirme olayının tamamen uydurmaca olduğunu, kuşların dengesiz beslenme sonucu mineral eksikliğinden dolayı taş kum yediğini, kumun sindirim sisteminde zarara yol açtığını söyleyenler var. ben üçüncü görüşü benimsedim, üç senedir kuş bakıyorum ve hiç kullanmadım. bi problem de yaşamadım açıkçası. o yüzden tamamen size kalmış. dışkı olayı da yine mineral eksikliğinden oluyo diyolar ama eğlencesine de yapabilir. engelleyin bence. etrafta dışkı bırakmazsanız bir süre vazgeçer diye düşünüyorum

http://papaganokulu.org/efsane.html

kuş kumu kimi öneriyor kimi önermiyor. kuşun yediklerini sindirebilmesi için şart diyenler var. küçük ırk kuşlarda gerek yok, büyük ırklarda gerekli diyenler var. bir de sindirme olayının tamamen uydurmaca olduğunu, kuşların dengesiz beslenme sonucu mineral eksikliğinden dolayı taş kum yediğini, kumun sindirim sisteminde zarara yol açtığını söyleyenler var. ben üçüncü görüşü benimsedim, üç senedir kuş bakıyorum ve hiç kullanmadım. bi problem de yaşamadım açıkçası. o yüzden tamamen size kalmış. dışkı olayı da yine mineral eksikliğinden oluyo diyolar ama eğlencesine de yapabilir. engelleyin bence. etrafta dışkı bırakmazsanız bir süre vazgeçer diye düşünüyorum

http://papaganokulu.org/efsane.html
Kuş kumu kuşların anatomisinde taşlık denilen yerde fiziksel sindirim yapılmasına yardımcı oluyor diye biliyorum. Bazı yerlerde renkli mineral taşlarının verilmemesi gerektiğini okudum ama bu içindeki zararlı katkılardan dolayı diye düşünüyorum . Ayrıca kuş kumu var kuş kumu var . İyi bir kuş kumunda kuş kömürü istiridye kabuğu ve küçük taşlar bulunmalı . Kısacası ben elzem olduğunu düşünüyorum kuş kumunun . Başka fikirlere açığım , tartışabiliriz bu konuyu .

açıkçası çok fazla bir araştırmam olmadı bu konuda. ama dediğim gibi üç senedir kullanmadım. kum eğer sindirim için çok önemli olsaydı kuşlarımla alakalı problem yaşardım diye düşünüyorum. kuşların dışkısında anormal bi durum olurdu ya da kilo alamaz, çok zayıf olurlardı gibi. ilk başta alıp denemiştim iyi bir kum ama kuşlarım hiç dokunmadılar bi süre ben de attım. kuş kumlarında olan taneleri de incelemedim ama temelde çeşitli minerallerden oluştuğunu düşünüyorum. kalsiyum, fosfor ya da başka bişey. o yüzden yine mineral eksikliği varsa yer gibi düşünüyorum. şöyle de bişey var kumun bazı kuş türlerinde gerekli olduğu ama papağanlar için zararlı olduğunu söyleyenler. net hatırlamıyorum ama papağanların sindirim sistemindeki yapılar diğer kuşlara göre daha darmış, o yüzden de tıkanıklıklara neden olabiliyormuş. artık hangisi doğrudur bilemem.

açıkçası çok fazla bir araştırmam olmadı bu konuda. ama dediğim gibi üç senedir kullanmadım. kum eğer sindirim için çok önemli olsaydı kuşlarımla alakalı problem yaşardım diye düşünüyorum. kuşların dışkısında anormal bi durum olurdu ya da kilo alamaz, çok zayıf olurlardı gibi. ilk başta alıp denemiştim iyi bir kum ama kuşlarım hiç dokunmadılar bi süre ben de attım. kuş kumlarında olan taneleri de incelemedim ama temelde çeşitli minerallerden oluştuğunu düşünüyorum. kalsiyum, fosfor ya da başka bişey. o yüzden yine mineral eksikliği varsa yer gibi düşünüyorum. şöyle de bişey var kumun bazı kuş türlerinde gerekli olduğu ama papağanlar için zararlı olduğunu söyleyenler. net hatırlamıyorum ama papağanların sindirim sistemindeki yapılar diğer kuşlara göre daha darmış, o yüzden de tıkanıklıklara neden olabiliyormuş. artık hangisi doğrudur bilemem.
Benim kuşlarım da aksine çok severek bolca yiyorlar. Kuşlarınızda problem olmaması olmayacağı anlamına da gelmez . Bence kum kullanmakta fayda var . Tabi sizin tercihiniz .

muhabbet kuşları da papağan. genel olarak kabuğuyla beraber yemi yiyenlerde kum gerekli ama kabuğunu ayıklayıp yiyenlerde muhabbet kuşu da dahil kum gerekli değil demiş. her neyse farklı şeyler söyleyenler var. karar kuş sahibinin. isteyen versin kum.

Ben makaleleri vesaire okuduktan sonra verilmesinin yanlış olduğuna karar verdim ve kullanmıyorum. Ayrıca kuşun kırk yılda bir başına gidip bir parça alması gerekiyor, eğer ayıla bayıla yiyorsa zaten bu en kötüsü ve önerilmemesinin en büyük nedeni. Kendiniz karar verin hareket edin ona göre.

Geri