Karadeniz Pet

kuşlarda göğüs sivriliği

firatbtw

Yeni Üye
Toplam 5 tane kuşum var ve bunların 3ü yavru diğer 2si annesiyle babası. İlk kuşumuzda hiçbir zaman göğüs sivriliği veya hastalık olmadı ama aldığımız erkek kuş geldiği günden beri hastalıktan kurtulmuyor. Anne kuşta yavrulamadan önce sivrilik yoktu yavruladıktan sonra erkek kuşumdaki gibi sivrilik olmaya başladı ve 45 günlük tüm yavrularda da göğüs ssivriliği var. Petshop vb. yerlere sordum kuruma olabilir dediler ben de triflucan adlı ilacı kullanıyorum tüm kuşlarımda fakat kullanımında 3 gün diyorlar ama hâlâ bir düzelme yok. Kuşların enerjisi çok yüksek deli gibi uçup kafese girmiyorlar yavrular gece bile dışarıda kafese almak imkansız. Kuşların yemeleri içmeleri ise çok az ama vücut tipleri kalıplı zayıflama vs. yok ve ağırlar. Valla ne yapacağımı anlamadım.

Yavru kuşlarda göğüs sivriliği son derece normal bir durum. Diğer kuşlarınızda ki sivrilik ise; iştahında ve neşesinde azalma, dışkılarında farklılık yoksa korkmanızı gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Gereksiz yere ilaç takviyeleri yapmayın bence. Sadece göğüs sivriliği var diye kuruluk denemez. Diğer belirtilerinde eşlik etmesi gerekir.

Yavru kuşlarda göğüs sivriliği son derece normal bir durum. Diğer kuşlarınızda ki sivrilik ise; iştahında ve neşesinde azalma, dışkılarında farklılık yoksa korkmanızı gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Gereksiz yere ilaç takviyeleri yapmayın bence. Sadece göğüs sivriliği var diye kuruluk denemez. Diğer belirtilerinde eşlik etmesi gerekir.
Cevabın için teşekkür ederim. Eksik söylemişim kusuruma bakmayın. Erkek kuşum önceden Gold Wings markasının yemeğini sürekli attığı için aspur tohumuna geçtim onu atmadan yiyiyor fakat önceden 2 günde değiştirdiğim yemliği 2 hafta oldu hiç yenilemedim hâlâ yemliği yarısında ve erkek kuşumun yemesi baya azaldı gibi gözüküyor. E zaten dişi kuşuma hiç yedirmiyor onu farklı konuda bahsettim. Peki bu sivrliği geçirmenin bir yolu yöntemi var mıdır? Petshop yavru kuşlar için düzgün besleyememiştir ondan olmuştur diyor ama anne ile babalarında bu sivrilik yoktu.E erkek kuşumun yemesi de azalınca ve anne kuşta sivrilik başlayınca ben de kuruma başlangıcı diye düşünüp ilerlemeden tedavisine başlamak istedim. Dışkılarda bir problem yok yavru kuşlar çok dışarıda kaldığı için sadece kafese girince yiyiyorlar anne zaten yine kuluçkada baba kuşta enerji tam yemesi az dışkıda problemi yok vallahi anlamadım gitti insan ne yapacağını karıştırıyor.

Ebevyn kuşlar da yavru bakımı döneminde zayıfla görüleniliyor yemi değiştiridğiniz için yemiyor ola bilir. İsterseniz yumurta maması yapın onu yedirin triflucan mantar ilacı galiba iyi bir ilaç ta değil yanlış bilmiyorsam tabii ki. Ya da multivitamin takviyesi yapın kuşunuza

Ebevyn kuşlar da yavru bakımı döneminde zayıfla görüleniliyor yemi değiştiridğiniz için yemiyor ola bilir. İsterseniz yumurta maması yapın onu yedirin triflucan mantar ilacı galiba iyi bir ilaç ta değil yanlış bilmiyorsam tabii ki. Ya da multivitamin takviyesi yapın kuşunuza
bugün polivit şurup içirmeye başladım bi 3-5 gün bundan içereceğim bakalım ne olacakartık zayıflamaya başlarsa sivrilik çok çıkarsa triflucan ilaca devam ederim

@Recai SULAMİS

Yavru Kuşların Dışkısı
Bu resim yavru kuşlardan bir tanesine ait ve hocam gün içinde 3 yavrununda dışkıları böyle. Gün içinde yaptıkları dışkılarda bazen beyazlık oranı daha fazla olabiliyor.
Baba kuşun dışkısı
Erkek olan baba kuşum gün içinde bazen aynı sidik gibi yaptığı oluyor ama nadir olarak fakat gün için tüm dışkısı böyle diyebilirim.
Yavru kuşların farklı dışkısı
Hocam yavru kuşların burada ise gün içinde bazen böyle yaptıkları oluyor.
Anne kuşun dışkısı
Hocam anne kuşun dışkısıda böyle. Şu an kuluçkada ve sanırsam doğurma zamanı dışkısı böyle oluyormuş ama sanırım siz uzmansınız siz daha iyibilirsiniz. Yaklaşık 2.5 aydır anne kuş böyle dışkı veriyor hocam erkek kuşumuz sağolsun sürekli çiftleştiği için ard arda kuluçkada kaldı anne kuş.

Geri