Karadeniz Pet

Kuşlarim çok kötü durumda...

Bıcışım

Yeni Üye
Merhabalar. Benim 1 erkek 1 disi muhabbet kuslarim var. Disi kusum hasta, astim bronşit olmus. Veterinere götürdüm antibiyotik ve vitamin verdi. Orada da yarım gun kaldi ventolini buhar olarak aldi. Ama bunlarin hiçbiri fayda vermedi. Ben de rahat nefes alsin diye ventolin tableti suyuna karistirdim, normal astım ilacini da kafesin icine sıktım. Sularina kattim çünkü kendim verince cigerlerine kaciyordu ses cikariyordu. Kafeslerini de ayiramadim tek bir tane var cunku. Erkek kuşum da bu ilaclari içmiş oldu yani. Bunlari yaptiktan sadece 1 gun sonra eve geldigimde dişi kusum kafesin tabaninda yan yatmis duruyordu düşmüş kalkamamis.. ayakta duramiyordu. Ona antibiyotik ve vitamini vermeye calistim. Sac kurutma makinasi ile biraz isitmaya calistim. Toparladi biraz ayakta durdu sonra da yem yemeye basladi. Erkek kuşum da durgunlasmaya basladi başta, sonra yem yemeyi kesti ve hep uyudu. Kafesin altina iniyor tuylerini kabartiyor. Ama nefesinde hicbir sknti yok, ishali de yok. Fakat yemek yemiyor ben zorla vermeye calisiyorum her tarafi mama oluyor. 1 gündür böyle.. ki bu erkek kuşum konusan, benim yanimdan ayrilmayan, hersey yiyen hiperaktif bir kustu. Simdi ne yapacagimi bilemiyorum.. 1 günde ne olmus olabilir ? Ilaclardan olsa etkisinin yavas yavas gecmesi gerekirdi bu daha.kötü oluuor. Depresyona mi girdi arkadasi hasta olunca ? Ve ben ne yapmaliyim lutfen yardimci olun...

Antibiyotik tedavisini ne dozda ve ne kadar süre uyguladınız ? Hangi antibiyotiği kullandınız ? Dışkı resimlerini paylaşın. Yem yediği zamanlarda yemlikte fazla zaman geçiriyorlar mıydı ?

Antibiyotik tedavisini ne dozda ve ne kadar süre uyguladınız ? Hangi antibiyotiği kullandınız ? Dışkı resimlerini paylaşın. Yem yediği zamanlarda yemlikte fazla zaman geçiriyorlar mıydı ?
Dişi olan yem yerken fazla zaman harcamiyordu ama erkek olan harciyordu bir suredir. Bir tane yemi agzinda çok çevirerek yiyordu mesela.
Antibiyotik olarak veteriner baytril vermisti enjektorle çekip. Onu 200 cc SF ile karistirip 1 hafta sureyle vermemi soyledi. Ama dedigim gibi ben duzgunce veremedim. Net bi doz soyleyemem. Bana verdigi miktarin yarisini kullandim ama onun da yarısı boşa gitmiştir. Şimdi ben zitromax başladım daha geniş spektrumlu olduğu icin. Günlük bir pirinc tanesi olacak sekilde vermeye calisiyorum

Acik renkli olan disinin koyu olan erkegin diskisi

Ekli dosyalar

• 20180321_221414.jpg
    20180321_221414.jpg
    75.6 KB · Görüntüleme: 67
  • 20180321_221435.jpg
    20180321_221435.jpg
    79.4 KB · Görüntüleme: 70
Dişi kuşum çok kötü durumda.. kafasini sabit tutamiyor. Rahat nefes alamadigi icin basini arkaya vermeye çalışıyor ama onu bile yapmaya gücü yok sallaniyor başı.. çok üzülüyorum lütfen yardimci olun..

Kuşların fotorafını atar mısınız ?

Yesil olan dişi mavi erkek

Ekli dosyalar

• 1521662098789-915573902.jpg
    1521662098789-915573902.jpg
    78 KB · Görüntüleme: 73
  • 1521662254531948169540.jpg
    1521662254531948169540.jpg
    96.9 KB · Görüntüleme: 78
Kuşların sularına bir diş sarımsak ortadan ikiye bölüp atın kabuksuz.Sarımsağın antibiyotik etkisi petshoptakilere kıyasla daha iyi olur.Yemlerine yulaf atın biraz.Onların aydınlık güzel bir odada tutun.Birde kafes fotorafı atarsanız.

Dışkı resmini atmistim net gorunuyor aslinda ama beyaz pecete uzerinde değil. Birseyler yiyor biraz. Hatta genel durumuna gore iyi yiyor yem. Kursagina baktim da çok anlayamadim dolu mu boş mu.. diskisi nasil olur kursak mantari olunca ? Dişi olanin açık yesil etrafinda da beyazla karisik bulanik bi su var. Erkek olaninki siyaha yakin koyi yesil

Dışkı resmini atmistim net gorunuyor aslinda ama beyaz pecete uzerinde değil. Birseyler yiyor biraz. Hatta genel durumuna gore iyi yiyor yem. Kursagina baktim da çok anlayamadim dolu mu boş mu.. diskisi nasil olur kursak mantari olunca ? Dişi olanin açık yesil etrafinda da beyazla karisik bulanik bi su var. Erkek olaninki siyaha yakin koyi yesil
Kafes fotorafı atar mısınız?

Dişi ye antibiyotik ağır gelmiş olabilir biliyorsunuz antibiyotikler tüm iyi kötü bakteri leri yok eder bu yüzden prebiyotik kullan manızı tavsiye ederim
Erkek kuşunuza gelince koyu yeşil olasından dolayı kuşunuzun kursak mantarına yakalandığını söyleyebilirim aynısı benim kuşum da da vardı eczanelere satılan triflucan adlı ilaçtan aldım 5 gün boyunca sabah akşam kusun ağzına ilk gün sabah akşam 2 damla sonraki 4 gün birer damla verdim kuş yalnızken kabarırken şu an eşine kur yapıyor yavrulara ve eşine yem kusuyor 4 güne kadar sulugu 'na 4 5 damla el.a sirkesi koyarak devam ettim 5 ı günden itibaren 3gun vitamin ve prebiyotik veriyorum yanlız vitamin toz vitamin olmasında fayda vardır benim tecrübelerim bunlar

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ağızlarına 3-4 damla limon damlatın. Evde ornidazol veya metronidazol etken maddeli bir ilaç var mı ? Varsa ve şurupsa her birinün ağzına iki damla damlatın. Hapsa toz hale getirip toplu iğne başı kadar tozu 2-3 damla suyla karıştırıp içirin. Evde ilaç Yoksa petshoptan cocsigeel veya ronidazole alıp tedavi başlayın.

Son düzenleme:
Erkek olanin yeni diskisi bu sekilde simsiyah.. antibiyotik bagirsaklarinda kanama mi yapmis acaba veya zehirlenmis oabilir mi ? Sanki diskisini yaptıkça açılıyor kendine geliyor

Ekli dosyalar

• IMG_20180321_232234063.jpg
    IMG_20180321_232234063.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 64
  • IMG_20180321_232141431.jpg
    IMG_20180321_232141431.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 50
Ağızlarına 3-4 damla limon damlatın. Evde ornidazol veya metronidazol etken maddeli bir ilaç var mı ? Varsa ve şurupsa her birinün ağzına iki damla damlatın. Hapsa toz hale getirip toplu iğne başı kadar tozu 2-3 damla suyla karıştırıp içirin. Evde ilaç Yoksa petshoptan cocsigeel veya ronidazole alıp tedavi başlayın.

Peki ben basladigim zitromaxi keseyimmi ? Bugun yeni basladim. Bir de ventolinin uzun etkili olanini almistim ama icinde steroid de var. Ama solunum yollarina etki eden steroid. Insanlarda sistemik etkisi olmuyor diye ben kafeslerinin içine skmistim. Ama onu verdikten bir gun sonra kafesinde düşmüştü dişi kuşum. Ondan mi oldu bilemiyorum ama suan nefes alamiyor çok kötü. Video yukleyebilsem de gostersem keske. Sabaha ölü bulmaktan cok korkuyorum. Bahsettigim bu steroidli spreyden sıkayim mi yine ??

Geri