Karadeniz Pet

Kuşlarım kafesten çıkarınca kaçıyorlar

Cookie

Yeni Üye
Merhaba, benim Maviş ve Limon adlarında 2 muhabbet kuşum var. Kendileri 4 aydır benimle. 4 aylık emeğimin sonucunda "Çift muhabbet kuşları alıştırılamaz/ Birbirleriyle ilgilenirler seni takmazlar/ Çok uzun sürer asla alıştıramazsın" gibi söylemlere rağmen pes etmedim ve sonunda bu iki pofuduk şeyle çok iyi anlaşan harika bi üçlü olduk :D. Beni çok seviyolar gibi görünüyo çünkü beni görünce neşeleniyorlar, benimle bolca oyun oynuyorlar vs vs.. Ama iş kafesten çıkarmaya gelince bayağı bi strese giriyorlar. Ya da bana öyle geliyo bilmiyorum. Anlatayım: Kafese yaklaşıp kapısını açtığım anda bi heyecan basıyo ki onlara görceksiniz :D. Çıkmak için hemen kapının yanındaki tüneğe atlayıp dışarı çıkıyorlar. Buraya kadar her şey normal, asıl sorun burdan sonra geliyo. Önce oyun oynuyorlar kafesin kapısındaki köprüde (onlar için yaptım rahat çıkıp girebilsinler diye). Orada takılıyorlar biraz sonra havalanıp kafesin tepesine konuyorlar. Orda biraz takılıyorlar karışmıyorum genellikle. Sonra yeniden havalanıp dolapların, avizenin üstüne konuyorlar. Dolapların üstünde pek durmuyorlar ama avizeye gittiler mi her alıp indirdiğimde bi bana bi avizeye bakıp tekrar uçuyorlar avizeye :D. Onlar için hoş denebilecek bi tünek yapmıştım. Onun üstüne koyuyorum 2 dk onda takılıyorlar falan ama sonra gene uçup bir yerlere konuyorlar. Zaptetmesi çok yorucu ve sıkıntılı oluyor. Böyle şeyler henüz başlangıç süreci için normal şeyler mi? Zamanla bana karşı kafes dışında da güven duyarlar mı? Bu eğer neredeyse her gün çıkarıp alıştırma yaparsam kaç günde sürer? Açıklama yapıp yardımcı olursanız çok mutlu olurum :) HOŞÇA KALMIŞke!!

Merhaba, benim de kuşum avizeye çıkıyordu ama bana alışıktı avizeden indirdiğimde elimde 5 dk durup avizeye çıkıyordu. Kaygan küçük sade bir avize alıp taktım artık lambaya hiç çıkmıyor siz de deneyebilirsiniz

Merhaba, benim de kuşum avizeye çıkıyordu ama bana alışıktı avizeden indirdiğimde elimde 5 dk durup avizeye çıkıyordu. Kaygan küçük sade bir avize alıp taktım artık lambaya hiç çıkmıyor siz de deneyebilirsiniz
Öncelikle zaman ayırıp yazdığınız için teşekkürler. Dediğiniz yöntemi maalesef deneyemeyeceğim ancak kuşu avizeye çıktığında ışığı artarda açıp kapatarak kuşun avizeden korkmasını ve uzaklaşmasını sağlayan birini tanıyorum. Onun yöntemini denersem sorun çıkar mı sizce?

Benim kuşlarımda öyle yapıyordu avize etrafına gazete sardım ve bu sorundan kurtuldum

Öncelikle zaman ayırıp yazdığınız için teşekkürler. Dediğiniz yöntemi maalesef deneyemeyeceğim ancak kuşu avizeye çıktığında ışığı artarda açıp kapatarak kuşun avizeden korkmasını ve uzaklaşmasını sağlayan birini tanıyorum. Onun yöntemini denersem sorun çıkar mı sizce?
Bu konuda pek bilgim yok fakat gözlerine zarar gelebileceğini düşünüyorum

Ayrıca ışığı kapatırsanız kuş korkarak bir yerlere çarpacaktır ben loş bir ışıkta kuşumu çıkarmıştım kafasını çarpmıştı kafasındaki bazı tüyler dökülmüştü

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-04-30-21-28-10-563_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-04-30-21-28-10-563_com.android.chrome.jpg
    687.4 KB · Görüntüleme: 14
Geri