Karadeniz Pet

kuşlarım kavga etmeye başladı

Silvante

Yeni Üye
Merhabalar, öncelikle iyi günler dilerim.
Erkek muhabbet kuşum 1 yaşlarında ve eski sahibinden sahiplenmiştim. Bizde birkaç ay yalnız kaldı ama öncesinde değilmiş sanırım. Ben de ilk karantina sonrası artık dışarı çıkmam gerektiği için ona eş almayı düşünmüştüm. Erkek kuşumla dişilerin olduğu iki farklı kafese saldık. İlk kafeste hiç ama hiç ilgilenmedi uzun süre bekledim ama diğer kuşlardan kaçınıp sadece yemek yiyordu. Belli bir süre daha bekleyince başka bir kafese koyduk orada da aynı ilgisizliği gösterdi (tüy dökümünde değildi ama çıkalı fazla da olmamıştı) ama erkeğe ilgi gösteren bir dişi (o da erkeğe yakın 1 yaşlarında) vardı ve erkek de ondan çok kaçmıyordu. Ben de o dişiyi almanın en uygun olacağını düşündüm. Aldıktan birkaç gün sonra erkek onu hafif gagalamaya ve kovmaya çalışıyordu ben de kafese yeni kuş geldiği için strese girdiğini düşündüm. Dişi ise hep peşinden gidiyordu yanından ayrılmıyordu. 1 2 ay sonra erkek de alışmaya başladı dişiye dışarıdayken kur yapıyor gagalarını yakınlaştırıp öpüşüyorlardı. Ama şimdi ise dişi agresif davranmaya başladı. Erkekten de daha hallice... Erkek onu beslemeye çalıştığında izin vermiyor, yanında durmasına izin vermiyor, tünekten ya da salıncaktan kovuyor, şimdi de kavgaları daha da agresif olmaya başladı git gide. Hiç kanlı olmadı tabiki ama durumlar iyiye giderken tam tersine dönüp daha şiddetli olması endişelendirdi beni. Erkek olan bu hareketler başlayınca bir süre tüy dökümüne de girdi stresten mi acaba? Suyuna B vitamini koydum ve kalsiyumlu gaga taşı da taktım tüy dökümünden çıktı şimdi ama belli bir sebepten ötürü mü şuan anlaşamıyorlar, fikrinizi almak istedim.