Karadeniz Pet

Kuşlarım neden böyle yapıyor ?

AtakanA.

Yeni Üye
4.5 - 5 aylık çift muhabbet kuşum var. Genişçe bir kafeste yaklaşık 3 aydır beraberler. Yavruluktan itibaren aldım ve iyi anlaşıyorlardı. Genelde benim odam sessiz sakin olduğu için benim odamda kalıyorlar , bende ilgimi kesmemekte çalışıyorum. Neredeyse her gün 2 3 saat dışarı salıyorum. Her neyse , kuşlarım bu aralar birbirlerine karşı çok hırçınlınlaştı.

Parmağıma alıyorum ikisini yer kavgası yapıyorlar , oyuncakla oynatıyorum yer kavgası yapıyorlar. Bazen birbirlerini kovalıyorlar ve bu ileri gidip havada kovalamacaya kadar ilerliyor. Nedeni nedir ?nasıl durdururum ?

Anlık fotoları varsa elinizde daha kolay yardımcı olabiliriz. Muhtemelen yavaş yavaş kızışıyor olabilirler.

Benim iki erkekde oyuncak,yemek,yer kavgası yapıyor.ciddi bir şey değil daha çok biri oyuncak alınca öteki onun elinden alıp kaçıyor eğer durum böyleyse müdahale etmeye gerek yok.

Anlık fotoları varsa elinizde daha kolay yardımcı olabiliriz. Muhtemelen yavaş yavaş kızışıyor olabilirler.

Hocam anlık yaptıkları için video çekme şansım yok ama şöyle söyleyebilirim , ikisi elindeyken gagalarıyla birbirlerine vurup kaçıyorlar. Bazen dişi kuş erkeğin üzerine uçup havadaykrn ayağıyla itiyor. En son söylediğim hareket nadir oluyor.

Genellikle yer kavgası yapıyorlar ve bu kavgayıda gagalarıyla birbirlerine vurarak yapıyorlar ya da kovalayarak.

Hocam anlık yaptıkları için video çekme şansım yok ama şöyle söyleyebilirim , ikisi elindeyken gagalarıyla birbirlerine vurup kaçıyorlar. Bazen dişi kuş erkeğin üzerine uçup havadaykrn ayağıyla itiyor. En son söylediğim hareket nadir oluyor.

Genellikle yer kavgası yapıyorlar ve bu kavgayıda gagalarıyla birbirlerine vurarak yapıyorlar ya da kovalayarak.
Fotoğraflarını atarsanız daha iyi olur. Bana kalırsa kavgalar ciddi ise birbirlerini görecek şekilde ayırın onları.

Benim çiftimde de var aynı durum, sana soracağım sorular var;

Dişi kuşun erkekten yaş ve cüsse olarak büyük mü?
Dişi kızışmış erkek kızışmamış durumda mı?

Ben kavganın ciddi olduğunu düşünmüyorum, dişi aşırı kızışkın olduğunda ve erkek çiftleşmek istemediğinden dolayı olduğunu düşünüyorum.

Video degil de foto varsa iyi olur. Yakalayabilseniz video da olur.

Benim çiftimde de var aynı durum, sana soracağım sorular var;

Dişi kuşun erkekten yaş ve cüsse olarak büyük mü?
Dişi kızışmış erkek kızışmamış durumda mı?

Ben kavganın ciddi olduğunu düşünmüyorum, dişi aşırı kızışkın olduğunda ve erkek çiftleşmek istemediğinden dolayı olduğunu düşünüyorum.

Erkek cüsse olarak daha kalıplı ama dişi kök söktürüyor. Dişi çok dominant ama bu aralar erkek biraz kontrolü eline almaya çalışıyor.

Kuşlar daha 5 aylık oldukları için cere renkleri yavaş yavaş değişiyor. Dişinin ceresi beyaz oldu ama erkek hala mor.

Geri