Karadeniz Pet

Kuşlarımın ikinci kuluçkada da yumurtaları boş çıkti neden olabilir..??bilgi verir misiniz..?

özlm

Yeni Üye
İlk seferde de 8 yumurta yapmışlardı ama ilk 4du kırıp attı diğer 4yumurtayada yattı güzelce ama boş cikmisti..Şimdi maşallah yine yumurtalama dönemine girdi bu seferde 5tane yumurtalari...Ama 21.gun şuan tahmini yumurtaları az kontrol edeyim dedim ikisi yine boş diğerleri de boş muhtemelen neden boyle oluyor ne yapmam lazım yumurtaları alıp kafeslerimi ayırmayım artık..?erkek kuşumu değiştireyim ne yapayım bilgisi olanlar yazabilir mi..?

Yaa bir cevap alabilir miyim lütfen ne yapayım yumurtaları alıp ayırmamız lazım çifti bahara kadar kuluçkaya yatmasinlar diye ..?

Boş yumurta olmasının bir çok sebebi olabilir , erkek dölleme yapacak erişkinlekte olmayabilir , kloak delik yani eşleşme yaptıkları yerdeki tuyler cok uzunsa döllenme olmayabilir , tünekler sallanıyorsa sabit değilse döllenme olmayabilir, ortam sıcaklığı ve nem önemlidir ortam sıcaklığı fazla düşükse embriyo olumleri olabilir , yeterli beslenmeme vitamin mineral kalsıyum eksıklığı dişinin tecrübesizliği kusların dinledirilmeden devamlı eşe vurulması , açık yem kullanıyorsanız veya kullandıgınız yemin depolama şartları elverişsizse kuf mantarı olusması buda olumlere sebep olabilir sız tum sartları sagladıgınızı dusunuyorsanız o zaman erkeği değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Son düzenleme:
Arkadaşlar yardımci olur musunuz..? 26.gun oldu hala yavru yok yumurtaları tekrar kontrol ettim boş ama iki tanesinde sıvı vardi resmini atıyorum..Şimdi bu yumurta boş mu dolumu yoksa dolu döllenmemis mi ..? Erkek kuşumu değiştirmemmi gerek ..? İki kuluçka da da 5 yumrta yine yavru yokkk

Ekli dosyalar

• IMG_20190120_215358.jpg
    IMG_20190120_215358.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20190120_215348.jpg
    IMG_20190120_215348.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 16
Lütfen cevaplar mısınız..? bozdun yuvayı amaa boşuna yatmasin yorulmasin diye aldim yumurtalari eşini(erkeği) ayırayım mi..?

Bu yumurtalar boş evet. Bu kadar beklemene gerek yok. Yatmaya başladıktan 3-5 gün sonra kontrol edip boş-dolu olup olmadığını anlayabilirdin.
Yumurtaların boş olmasının nedenleri:
Eşlerden biri veya her ikisi kısır olabilir.
Çiftleşmemiş olabilirler. Yani çiftleşme gibi görünse de gerektiği gibi olmamış olabilir. Dolayısıyla yumurtalar boş çıkabilir.
Bu durumda ben olsam şöyle bir yol izlerim.
Dişiyi ayrı bir kafese alırım.
Yuvalığı da çıkartırım. 4 hafta ayrı ayrı kızıştırıcı yemler ve mama takviyesi yaptıktan sonra dişiyi erkeğin yanına koyarım.
1 hafta sonra da yuvalığı takarım.
Arada çiftleşme ve yavru besleme sesleri dinletmenin faydası olur.

Geri