Karadeniz Pet

Kuşların kanadını neden kesiyorlar ?

omeryg

Yeni Üye
Eminönünde ki papağanların ve kuşların kanatları kesik oluyormuş neden ? Niye kesiyorlar nasıl bir faydası olabilir diye düşünüyorum ama aklıma hiç birşey gelmiyor internette de bulamadım tamamen meraktan soruyorum.

camdan kaçmasın ve evde uçarken kendini yaralanmasın diye biliyorum.

Canice gelsede papağanlarda bu durum normal.Her papagan türü için değil örn sultan cennet vs tarzı küçük parakeet papağanlara genelde yapılmaz.Ama iş büyük ve yüksek maliyetli türlere gelince jako kakadu amazon gibi genelde üretimi çok uzun süredir yapanlar yüzde 90 kanat ayarı yapıyor.Kanat ayarı yapılan kuşa eğitim verilip daha sonrasında satışa sunuluyor.Fiyatlari araba parasına denk geliyor neredeyse.Ne kadar eğitim ve kelime o kadar para kısacası.

Uçmasınlar kaçmasınlar diye yapılıyor. Canice bir yöntem çünkü kesilen kanat uzamaz zorunlu olarak tüylerinin çıkması için yolmanız gerekiyor ya da tüy dökümüne girmesini bekleyip yeni tüy çıkarmasını beklemeniz.
Aynen bizim kuşunda bir ara düşündük kesmeyi ama canilik olduğu için vaz geçtik hem zaten neden bilmiyorum ama kuyruk tüyleri çıktı uçamıyor

Kanat kesme veya kanat çekme olayı Kafes dışında ve dışarıda bakılan uçabilen kuş türlerinde yapılır.Güvercin,Keklik gibi.
Evet çok kötü bir yöntemdir.Kuşların resmen psikoloji bozulur.Bunları kuş tüccarları yaparlar, onlar için hayvanların değeri para ile ölçülür.
Ben 2000 yılına kadar Eminönün'de satılan hayvanların daha iyi şartlarda satıldığını görüyordum.Özellikle Yavru Köpek,kedi ve tavşan çeşitlerini seviyordum.😍 Maalesef İnsanlar değişiyor ve gün geçtikçe acımasız oluyorlar.:(

Kanat kesme veya kanat çekme olayı Kafes dışında ve dışarıda bakılan uçabilen kuş türlerinde yapılır.Güvercin,Keklik gibi.
Evet çok kötü bir yöntemdir.Kuşların resmen psikoloji bozulur.Bunları kuş tüccarları yaparlar, onlar için hayvanların değeri para ile ölçülür.
Ben 2000 yılına kadar Eminönün'de satılan hayvanların daha iyi şartlarda satıldığını görüyordum.Özellikle Yavru Köpek,kedi ve tavşan çeşitlerini seviyordum.😍 Maalesef İnsanlar değişiyor ve gün geçtikçe acımasız oluyorlar.:(
benim muhabbet kuşumun kuyruk tüüyleri çıktı biz birşey yapmadığımız halde en son ayağı felç olduğundan beri uçamıyor sadece süzülüyor oda kısa süre

benim muhabbet kuşumun kuyruk tüüyleri çıktı biz birşey yapmadığımız halde en son ayağı felç olduğundan beri uçamıyor sadece süzülüyor oda kısa süre
Sizin olayınız farklı :) Kuyruk tüylerini siz çekmemişsiniz,kendisi dökülmüş.Kaliteli bir B vitamini kullanın.Felç olmasına üzüldüm.:(

Sizin olayınız farklı :) Kuyruk tüylerini siz çekmemişsiniz,kendisi dökülmüş.Kaliteli bir B vitamini kullanın.Felç olmasına üzüldüm.:(
felç değil neyseki artık sarımsaklı su verdik düzeldi hızlıca en başta ölü gibi yatıyordu çok zordu

Bence bu konuda iyi bile sayılırız. İnstagramda karşıma bir sürü kuş üzerine profil çıkıyor Amerikalısı,Avrupalısı,Korelisi çoğunda özellikle bakıyorum hayvanın yavruluktan başlıyor resimler. İlk bir kaç resim kanatlı sonradan kanatsıza dönüşüyor. Yani direkt satıcı eliyle değil sahiplenenler yaptırıyor alışsın diye. Bizde bu kadar yaygın olduğunu sanmıyorum kanat kesmenin.

benim okuduğum bir kuş bakımı kitabında
bu konunun normal olduğu ve kuşun beslendiği ortamda çarpmaya bağlı yaralanmalardan zarar görmesini veya camdan kaçıp ölmesini önlemeye yönelik genel, yurtdışında çoğu kişi tarafından tedbir amaçlı uygulandığı,
kanadın tamamının değil
sadece ucunun, o da bilen/veteriner tarafından kırpılmasının
kuşun kısa mesafelerde ve kendine zarar vermeden uçmasına yaradığı anlatılıyordu.

benim okuduğum bir kuş bakımı kitabında
bu konunun normal olduğu ve kuşun beslendiği ortamda çarpmaya bağlı yaralanmalardan zarar görmesini veya camdan kaçıp ölmesini önlemeye yönelik genel, yurtdışında çoğu kişi tarafından tedbir amaçlı uygulandığı,
kanadın tamamının değil
sadece ucunun, o da bilen/veteriner tarafından kırpılmasının
kuşun kısa mesafelerde ve kendine zarar vermeden uçmasına yaradığı anlatılıyordu.
ancak o hayvanın uçması lazım o köpek değil kuş.

Tamamen uçması engellenmiyor. 6 aylık periyotta tekrar kanatları çıkıyor düzgün kesme işlemi yapılırsa. Şöyle bi faydası olur mesela bizim kuşlar ikiside insana alışkınlar ama herhangi bir nesneden çok korkuyorlar. Örneğin dal darıyı çok seviyorlar ama zaman aralıklı verince ilk bi tırsıyorlar. Peşpeşe verdiğinde bu durum olmuyor. Yada elimi uzatıyım kemirmeye geliyorlar ama kalem ,tesbih ,şarj aleti fln görünce kaçışıyorlar kafeste.Kanatları kesildiği zaman kısa uçuş ve sıçrama yapabildikleri için objelerden korkmamaya alışıyorlar. Doğru ya da yanlış bilemem ama mantalitesi bu. Ve de bazı kuşlar çok ürkek oluyorlar denildiği gibi ilk zamanlarda salındığı zaman duvarlara pat küt çarpma kendini zarar vericek boyutta oluyor. Bu durumları aşmak için yapılıyor.

Geri