Karadeniz Pet

Kuşularımın Kanatları Kanıyor, Yardım Edin

getherenowhere

Yeni Üye
3 tane muhabbet kuşum var. Biri dişi ikisi erkek. Bir erkekle bir dişi aynı kafeste kalıyor. Birkaç aydır bu böyle. Birkaç hafta önce de diğer erkek kuşum geldi, onu da ayrı kafese koydum. Güzel güzel yaşayıp gidiyorlardı ama bu sabah (10 dakika kadar önce) dişi kuşun kanatlarında kan lekesi gördüm. Tüylerinin üzerinde kanama gibi değil de leke gibi vardı. Sonra aynı kafesta kalan erkek kuşun kanatlarının alt kısımlarında (direkt kolunun altı değil, kol gibi tabir edebileceğim tüylerinin alt kısımlarında, görünür bir yerde) kanama olduğunu gördüm. Bir tarafta daha fazla kan vardı. Kafesin içinde dökülen tüy yok. İki kuşum birbirini dövmez. Dişi kuş arada rahatsızsa erkek kuşa vurur. Sabahları biz uyanmadan çok bağırdıkları için her gün birkaç saat üzerlerini örtüyorum. Bugün de örttüm. Yani genel olarak bu duruma alışıklar. Durumu görmek için kuşların fotoğrafını isteyeceğinizi biliyorum ama atamam çünkü telefona alışıklar ve telefonu görünce ısırmak istiyorlar. Bu yüzden onları hareketsiz ya da belirli bir açıdan çekmem mümkün olmuyor çoğunlukla. Lütfen yardım edin. Ne yapacağımı bilmiyorum. Onlar benim canımın içi.

Fotoğraf olmadan yardımcı olmak pek mümkün değil gibi. Büyük ihtimalle kavga etmişlerdir

Kafesinizi kontrol edin. Herhangi bir yerinde sivri bir yer var mı? Kesilmesine sebep olacak herhangi bir çıkıntı vs. Eğer yoksa kavga etmişler gibi duruyor.
Sivri ve canlarını yakabilecek hiçbir yer yok. Kanatlarını çırpmış olabilirler mi acaba? Eğer kavga ettilerse ne yapmam gerekir? Ölümcül bir şey olmadığını umuyorum.

Kuşunuzda kan tüyü olabilir.Kuşların kanadını açıp tüy kökünü atmanız gerek.yada hiç düşen büyük tüy var mı?10cm civarında

Geri