Karadeniz Pet

Kuşum 1 aydır yeşil sulu ishal,dışkısı çok büyük, tüyden çıkamıyor

Esrakor

Yeni Üye
hemen konuya girmek istiyorum. Kuşum ölmek üzere.İlk başta kuş tüye girmiş bu mevsimde gireceğini düşünemedim çok kaşınınca kaşıntı spreyi sıktım. Elime gelmeyen kuşu zorla elime aldım o sırada halbuki tüydeymiş. Tüylerini döktü yerine yenileri çıktı. Bir hafta boyunca kesintisiz vitamin takviyesi yapmıştım ama suyunu iki günde bir değiştirdim. Normalde suluğa 20 damla diyor ama ben 3 damlatıyordum. Doz aşımı olmuş mudur bilmiyorum.Vitamin verdiğim hafta dışkısı beyazımsı olmuştu. Diğer hafta kuş ishal oldu. Koyu yeşil su dışkılamaya başladı. Veterinere gidince mevsim geçişi diyerek antibiyotik verdi. 16 gün antibiyotiği günde iki damla verdim. Şırıngayla verdiği için ne verdiğimi bilmiyorum şeffaf renkli bir antibiyotik. Daha sonra geçmediğini veterinere dedim o da 1 aya kadar tedavi uzayabilir dedi. O sırada diyetine dal darı soktum. 5 güne yakın bir süre dal darıyı ishali kessin diye verdim. En son arkasından kan damladı. Galiba anüsü yırtıldı. Bir daha kan damlamadı. Yani dışkısında kanlı ishal olmadı.Başka veterinerlere gittim. Sky cocmix doğal vitamin dedi. 3 gün verdim. Daha sonra 2 gün ge oral. İshali geçmedi. Zar zor diazyme 256 buldum. 4 gün boyunca günlük 8 saat suluğunda probiyotik kaldı. Bugün e coli olduğunu düşündüğümüz için sulphamezatine vermeye başladım. Ama kuş acayip halsiz. Diazyme verdiğim zaman kendine geldi biraz ama tekrar eski haline gelmeye başladı. Akşam olunca yem yedirdim baya yedi. Dal darıyı sulphamezatine verdiğim için kestim. Su çok aşırı içiyor yemini yiyor ama bugün biraz kusmuş olabilir. Hatta dışkısında birkaç yem taneleri de olabilir. Kuş bir aydır ishal.5 haftadır tüyde. Aşırı derecede zayıfladı. Bazen üstte tünekte duruyor bazen yemlikte uyuyor yani aşağıda. Hastalığı nedir bi tahmini olan varsa kütfen yazaın. Ben böbrek veya e coli olabilir diye düşünüyorum . Gaga renginde veya ayaklarında bi renk değişimi yok. Dışkının son halini atıyorum
788F12A2-2C81-4FC1-A78A-30ADBEADF586.jpeg

1 aydır sürekli kabarık sürekli uyuyor. İlaç verdiğim zaman kuştan tık tık diye nefes alma sesi duyuyorum. Tüyden çıkması için yulaf bulamadım. Pirinç suyu 3 gün verdim bi etkisi olmadı. Aspur aldım yemedi. Kafesin altındaki sulu kısım kuruyunca koyu yeşil oluyor

1 aydır sürekli kabarık sürekli uyuyor. İlaç verdiğim zaman kuştan tık tık diye nefes alma sesi duyuyorum. Tüyden çıkması için yulaf bulamadım. Pirinç suyu 3 gün verdim bi etkisi olmadı. Aspur aldım yemedi. Kafesin altındaki sulu kısım kuruyunca koyu yeşil oluyor
2CA38B76-AE1B-4589-87BC-5955CA7234DA.jpeg

Öncelikle çok geçmiş olsun. Ben konunun uzmanı değilim yönlendiremeyeceğim ama anladığım kadarıyla çok fazla ilaç kullanıyorsunuz. Kuşlarda ilaç kullanırken 2 kere düşünülmeli, doğal yollarla düzelmiyorsa başvurulmalı diye biliyorum ama sizde çok kısa zamanda bir çok ilaç kullanımı olmuş bu hayvanın organlarına zarar verir, yorar yani. Veterinerin ishalin neyden kaynaklı olduğunu tespit etmesi gerekir 30 günlük tedavi bana uzun geldi deneyimli arkadaşlar tabi daha iyi bilgi verecektir. Ben kuşumun ishalinde tüm besinleri kesip sadece dal darı veriyorum sindirimi rahatlasın diye bence devam edin, ishal kesildikten sonra aspura mecbur bırakın ve kafesten salıyosanız bir süre salmayın kilosunu toplasın, uyurken tünekte uyuyorsa iyi bir şey çok halsiz değildir daha bacaklarında güç vardır. Tüyde olduğu için o kadar hareketsiz uykulu olabilir

Tüy dönemini b vitamini ile desteklemeniz gerekir.İnternetten Röhnfried bt amin forte B alabilirsiniz bölünmüş olarak.

Öncelikle çok geçmiş olsun. Ben konunun uzmanı değilim yönlendiremeyeceğim ama anladığım kadarıyla çok fazla ilaç kullanıyorsunuz. Kuşlarda ilaç kullanırken 2 kere düşünülmeli, doğal yollarla düzelmiyorsa başvurulmalı diye biliyorum ama sizde çok kısa zamanda bir çok ilaç kullanımı olmuş bu hayvanın organlarına zarar verir, yorar yani. Veterinerin ishalin neyden kaynaklı olduğunu tespit etmesi gerekir 30 günlük tedavi bana uzun geldi deneyimli arkadaşlar tabi daha iyi bilgi verecektir. Ben kuşumun ishalinde tüm besinleri kesip sadece dal darı veriyorum sindirimi rahatlasın diye bence devam edin, ishal kesildikten sonra aspura mecbur bırakın ve kafesten salıyosanız bir süre salmayın kilosunu toplasın, uyurken tünekte uyuyorsa iyi bir şey çok halsiz değildir daha bacaklarında güç vardır. Tüyde olduğu için o kadar hareketsiz uykulu olabilir
Öncelikle cevap için teşeklürler. İshal olduğunu anlar anlamaz veterinere gittim. Keşke kendim tedavi etseydim. Kuşa hemen antibiyotik verdi. Bu konuda birikimim yoktu. Bir ay antibiyotik dediği halde kendim 2. Haftada kestim. Dar darı meselesini kuşlardan anlayan birisi portakalı kabuğuyla yiyorlar gibi düşün dedi. Hazmetmekte zorlanmış ve arkasından kanama olmuş. Dal darıyı bırakınca bir daha kanama olmadı. 1 aydır kuş uçamıyor. Arka tüyler düşmüştü. Hatta yeni çıkanları fotoda görebilirsiniz. Ben sadece hastalığı ne merak ediyorum. Kimse bulamadı

Tüy dönemini b vitamini ile desteklemeniz gerekir.İnternetten Röhnfried bt amin forte B alabilirsiniz bölünmüş olarak.
Sky cocmix b vitamini takviyesi aslında. Kaliteli organik bi ürün.3 gün üst üste verdim. Ama bir sonuç alamadım. Sulphamezatine kullanımı sırasında aminoasit ve b vitaminleri antagonist çalışıyor. O yüzden bu takviyeyi yapamıyorum. Aminosol alıp vermeye çalışacaktım öğrendikten sonra vazgeçtim. Cevap için teşekkürler. Dışkısı sizce neden bu kadar büyük ya da hastalığı nedir bi fikriniz var mı

Bence önce tüyden çıkmasını bekleyip süreci vitamin ve probiyotikle destekleyelim.Fazla ilaç kullanımıda kuşu yorup zarar verebilir.

Kuşa uzun süre ilaç kullanmışsınız..
Dışkılar olsun, ve diğer belirtiler olsun e-coliyi işaret ediyor. Öncelikle 1,2 gün elektrolit verelim. Eczaneden ge oral alın. Birkaç eczaneye sorun, zor bulunuyor. Ardından veterinerden baytril %2,5 ya da eczaneden cipro 250mg temin edin. Ya da İnternet üzerinden caremycin adlı ilacı alın. İlaçlardan birini alın alınca yazın kullanımını yazarım.

Kuşa uzun süre ilaç kullanmışsınız..
Dışkılar olsun, ve diğer belirtiler olsun e-coliyi işaret ediyor. Öncelikle 1,2 gün elektrolit verelim. Eczaneden ge oral alın. Birkaç eczaneye sorun, zor bulunuyor. Ardından veterinerden baytril %2,5 ya da eczaneden cipro 250mg temin edin. Ya da İnternet üzerinden caremycin adlı ilacı alın. İlaçlardan birini alın alınca yazın kullanımını yazarım.
Bi klinikle görüştüm bactrim kanat altı yapabileceklerini söylediler. Sizce baytril yerine bactrim olur mu? Ayrıca doğal antibiyotik olsun diye sarımsaklı su yapmamı istediler. Bu arada kuşun dışkısı alttaki tele yapışıp sünüyor.

Bi klinikle görüştüm bactrim kanat altı yapabileceklerini söylediler. Sizce baytril yerine bactrim olur mu? Ayrıca doğal antibiyotik olsun diye sarımsaklı su yapmamı istediler. Bu arada kuşun dışkısı alttaki tele yapışıp sünüyor.
Pardon yanlış anlaşılma olmuş. Baytril kanat altı iğne yapabilirlermiş. Ne yapmalıyım? İlacı kendim mi vereyim enjeksiyon mu olsun

Hayır baytrilmiş. Ben bactrim anlamışım. Sarımsaklı suyu vereyim mi
Baytrili kanat altı enjeksiyon u ben pek önermiyorum. Suyuna ekleyin. 7 damla. Bugün ilaçlı sudan 1,2 damla içirin direk.

Geri