Karadeniz Pet

Kuşum çek mi ? Yerli mi ?

İlkay yıldız

Yeni Üye
Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Son düzenleme:
ben çek olduğunu düşünüyorum. piyasada bunları çek diye satıyorlar. kuyruk ve kanat tüyleri yerliye nazaran daha uzun. belkide çek-yerli kırığıdır ama bir çeklik var :D

çek yerlı daha mınık oluo bu azdaha ırı ve kanat kuyruk uzunluguda yerlıye gore uzun :) gene mı sen sakir her yerde karsıma cıkıon :D

Bu çek nedir bi anlamadım gitti. Bende bir tane çek erkek var, baştan kuyruk ucuna 24cm, kıyaslama yapınca yerli yetişkin kuş yavru gibi kalıyor yanında, ama fotoğraflarda çek diye söylenen kuşlar, benimkinden daha büyük gibi geliyor bana.
Bu kuş da çek gibi duruyor.

Bu çek nedir bi anlamadım gitti. Bende bir tane çek erkek var, baştan kuyruk ucuna 24cm, kıyaslama yapınca yerli yetişkin kuş yavru gibi kalıyor yanında, ama fotoğraflarda çek diye söylenen kuşlar, benimkinden daha büyük gibi geliyor bana.
Bu kuş da çek gibi duruyor.
bendede 1 takım cek var yerlı kuslarımdan cok buyuk duruyor bırde yumurtalı cıftımın erkegı cok ufak yerlı o kesın ama dısısı ondan iri o yerlı den cok bana cek yada yerle cek kırması gıbı gelıo dısısı erkegınden ırı :D

Çeklerin boyunu ölçmeyi denediniz mi
denemedım hıc ama kıyaslama yapdım cek cıftım cok ırı kalıor yerlılere gore ve kuyrugu kanadı uzun ama dısıden hala emın dılım yerlımı cekmı yoksa baska bırseymı bıde bendekı spangle erkek ve dısı var onlarda yerlıye gore ırı onuda anlamadım cekmı onlarda aceba yoksa baska bısıymı

Yurtdışından mı getirtsek anlamadım ki bu işi. Hepsi boy boy. Benim çek erkeğe eş alayım o da çek olsun dedim, bi üretici buldum, kuşlarının çoğunun çek olduğunu iddia etti ısrarla, ama onun İngiliz dediklerinin ancak bendeki erkek çek kadar boyu var, biraz da tombul. Kırık çok demekki.

Yurtdışından mı getirtsek anlamadım ki bu işi. Hepsi boy boy. Benim çek erkeğe eş alayım o da çek olsun dedim, bi üretici buldum, kuşlarının çoğunun çek olduğunu iddia etti ısrarla, ama onun İngiliz dediklerinin ancak bendeki erkek çek kadar boyu var, biraz da tombul. Kırık çok demekki.
evet kırıkdır onlar bendekıler orjın cekde dısı kırıkdır buyuk ıhtımal yerlıden ırı cek kadar nerdeyse baya ırı kus erkegı ondan daha ufak cılız resmını koydum alta anlayamadım bı turlu noldunu :/

Ekli dosyalar

• 20171102_214947.jpg
    20171102_214947.jpg
    944.9 KB · Görüntüleme: 448
  • 20171102_214433.jpg
    20171102_214433.jpg
    967.4 KB · Görüntüleme: 245
Kuşlarımız olduğundan beri birçok kaynağı okumaya gayret ediyorum.Ve birkaçında bu şekilde İngiliz,Çek,Hollanda vs.Şeklinde ırk falan olmadığını hepsinin satıcıların ,petshooların türettiği ticari etiketler olduğunu okudum.Ve cidden aklım karıştı.Sadece boyut farkı olduğunu bunun kullanıldığını ısrarla belirten yazılar var.Sadece Jumbo belki farklı bir ırktır diye kendimce düşünüyorum çünkü onlar sadece iri değil aynı zamanda kafa yüz yapıları da farklı.Bana öyle geliyor belkide.Ama diğerlerimin görünümünde hiçbir fark göremiyorum.Acaba detaylı ve gerçek bilgi paylaşabilecek birileri var mı?

Bu

Ekli dosyalar

• IMG-20171027-WA0002.jpg
    IMG-20171027-WA0002.jpg
    205.5 KB · Görüntüleme: 243
kusun cok guzel masallah cek o kesınde bız o terımlere ınanmıoz :D buarada benım beyaz bı dısım vardı yavru onun yuzu aldıgımda beyazdı ama sonradan sarı yuz oldu aynı bole onuda anlamadım cok deısık :D kafamda binturlu soru :D

kusun cok guzel masallah cek o kesınde bız o terımlere ınanmıoz :D buarada benım beyaz bı dısım vardı yavru onun yuzu aldıgımda beyazdı ama sonradan sarı yuz oldu aynı bole onuda anlamadım cok deısık :D kafamda binturlu soru :D
Ha ha ha kesin senin dişi çeke dönüştü :) :) :)

Ha ha ha kesin senin dişi çeke dönüştü :) :) :)
haha yok ya ceklıkden dıl yerlı o ufak bısı ama yuzu sarıya dondu sarı yuz oldu bembeyazdı aldımda garıp geldı :D demekkı tuy dokumunde bazen renk deıse bılıormus :D

Kuşlarımız olduğundan beri birçok kaynağı okumaya gayret ediyorum.Ve birkaçında bu şekilde İngiliz,Çek,Hollanda vs.Şeklinde ırk falan olmadığını hepsinin satıcıların ,petshooların türettiği ticari etiketler olduğunu okudum.Ve cidden aklım karıştı.Sadece boyut farkı olduğunu bunun kullanıldığını ısrarla belirten yazılar var.Sadece Jumbo belki farklı bir ırktır diye kendimce düşünüyorum çünkü onlar sadece iri değil aynı zamanda kafa yüz yapıları da farklı.Bana öyle geliyor belkide.Ama diğerlerimin görünümünde hiçbir fark göremiyorum.Acaba detaylı ve gerçek bilgi paylaşabilecek birileri var mı?

Doğada tek bir muhabbet kuşu türü var; melopsittacus undulatus. Tüm evcil muhabbet kuşu çeşitleri bu türe dahil. Irk olarak ise sadece İngiliz muhabbet kuşu olduğu yazıyor tüm yabancı kaynaklarda. İngiliz ırkı belirgin büyük boyutlar ve ağırlık, ayrıca çok sayıda siyah boyun benekleri ile ayrılıyor doğadaki muhabbet kuşundan. Ben hiçbir yabancı kaynakta Çek, Hollanda vs gibi başka ırklar olduğunu görmedim okumadım. Bunlar büyük ihtimalle bizim yetiştiricilerin kuşlardaki yapısal farklılıklara dayalı isimlendirmeleri. Tüy rengi mutasyonlarına göre ise çeşitli varyasyon isimleri var; spangle, lutino, albino, parçalı gibi.

Yabancı siteleri okumadım, bilimsel bir açıklaması da var mıdır bilemem ancak gördüğüm kadarıyla çek diye tabir edilen kuşların, yerli diye bahsedilen orijinal ırk ve iri türler olan İngiliz ve Show kuşlardan belirgin farkı var.

Yabancı siteleri okumadım, bilimsel bir açıklaması da var mıdır bilemem ancak gördüğüm kadarıyla çek diye tabir edilen kuşların, yerli diye bahsedilen orijinal ırk ve iri türler olan İngiliz ve Show kuşlardan belirgin farkı var.

Evet, ince uzun yapılı kuşlara Çek deniyor anlayabildiğim kadarıyla ancak Çeklerin Çek muhabbet kuşundan haberi yok işin gerçeği :)

Geri