Karadeniz Pet

Kuşum çok zayıf yardım

MavişimBonncukum

Yeni Üye
Merhabalar kuşum çok zayıf ölmesinden korkuyorum kilo alması için ne yapabilirim.

Fotoğraf atar mısın? Dışkı ve kuşun. Bir de kuşunuzun altındaki kemik belirgin mi? Dokununca kemik belirgin bir şekilde hissediliyor mu?

Kuşunuza haşlanmış yumurta,yulaf,aspur ve de dal darı verebilirsiniz.Yemeğini çeşitlendirirseniz daha çok vitamin almış olur diye düşünüyorum.

Hassas tartı bulabilirseniz, önce boş kafesi sonra kuşu koyup o şekilde ölçüp kuşun ağırlığını tespit edin. 40 gram civarı normal 30 gramdan aşağı olmassa iyidir. Hatta, bence 40 45 gram arası tutun ağırlığını, olası bir hastalıkta iştahı azalınca zayıflıyor, kritik ağırlığa gelmeden iyileşir.

Yumurta maması yapın, dikkat etmeniz gereken, yaz aylarında kafeste 2-3 saatten fazla tutmayın.
Multivitamin alın.

Şimdi attım

Ekli dosyalar

• 20210908_192840.jpg
    20210908_192840.jpg
    576.2 KB · Görüntüleme: 42
Kemği belrigin olması ya da elinize gelmesi önemli değil. Kemğin sağında ve solunda yağ olması önemli. Bazı hastalıkların son evresinde, o kemik bıçak gibi oluyor, jilet gibi oluyor, sağında solunda yağ tabakası kalmıyor. Benim dişi kuşum önceden çok kiloluydu kemik belli değildi, ama diğer erkek kuşumda kemik belirgin yavru kuşumda da belirgin ama gayet sağlıklılar. Dün veterinere kontrole gittik dii kuşum ile. 4 gündür yem yemiyordu, veteriner hekim kemiğine baktı, kötü birşey yok dedi.

Yani sonuç olarak kemiğin belirgin olması elinize gelmesi sorun değil, yanlarına elleyin, oralarda yağ vra mı bakın.

Fotoğrafla bir şey anlanmaz. Hassas tartıda ölçmeniz gerek. Ve hassas tartıyla kilo takibi yapmanız gerek. Artıyor mu azalıyor mu daha net bir şekilde görürsünüz

5 çesit yem karistirarak veriyorum daldarida veriyorum multivitaminde veriyorum ama kilo almiyor
Bu arada çok kilo almasını istemeyin bence. Yağlanma sorununu da çözmesi çok zor oluyor. Kuşunuz görünüşte sağlıklı duruyor. İçiniz rahat olsun diye kilo takibi yapabilirsiniz