Karadeniz Pet

Kuşum fazla rahat

Yenikuscu

Yeni Üye
Merhabalar, 3 aylık bir muhabbet kuşu aldım ve kuş eve gelir gelmez şöyle bi baktım ve tepkisini merak ettiğimden kafesin kapağını açıp elimi uzattım. Eğer rahatsız olduğunu anlasaydım hemen elimi çekecektim ancak kuş işaret parmağıma geldi ve hiç korkmuyordu. Sonrasında ben onu sıkmadan elimle sevdim ve kendim uzanıp gögsüme koydum. Bir süre sonra kafasını omuzlarına çevirip uyudu. Elimden yem yiyor, suluğunu tutuyorum içiyor, omzuma koyuyorum duruyor, elimle seviyorum, okşuyorum ve her şey çok güzel gibi. Ancak ilk günden böyle olması bana çok anormal geldi. Ayrıca fazla sakin. Pek ötmez, pek hareket etmez. Yemegini yer suyunu içer o kadar. Ilk geldiğinde ishaldi ancak geçti bir kaç saat sonra, zannımca strestendi. Henüz daha bana ve eve eve alışmamışken böylesine rahat olması bana garip geliyor. Bugün 2.gün ve göğsümde kafasını çevirmiş uyuyor. Sizce bir problem var mı?

Kuşunuzda hastalık belirtisi yoksa yani dışkısı, iştahı yerindeyse, kendini kabartarak durmuyorsa, sürekli uyku hali yoksa vs. Sadece uysal olması sizi korkutmamalı. Her kuşun karakteri farklıdır. Benim kuşum ilk geldiğinden beri ötmeyle pek arası yok ama aşırı konuşur. O geldiğinde daha küçüktü ama o da hiç kaçmazdı hatta diğer kuşumun aksine direkt kendini öptürdü, sevdirdi. (Tabi çok korktugundan yapıyordu bunu kendini savunamadığından), bir hafta içinde hareketlenmeye başladı ve hala daha ısırması yoktur. Yani uysal, sakin olması normal olabilir ama hastalıktan dolayı mı bu şekilde? Yani halsizlikten kaynaklı bir sakinlik, uysallık var ise bu tabiki normal değil. Bunu sizin gözlemlemeniz gerekiyor.

Kuşunuzda hastalık belirtisi yoksa yani dışkısı, iştahı yerindeyse, kendini kabartarak durmuyorsa, sürekli uyku hali yoksa vs. Sadece uysal olması sizi korkutmamalı. Her kuşun karakteri farklıdır. Benim kuşum ilk geldiğinden beri ötmeyle pek arası yok ama aşırı konuşur. O geldiğinde daha küçüktü ama o da hiç kaçmazdı hatta diğer kuşumun aksine direkt kendini öptürdü, sevdirdi. (Tabi çok korktugundan yapıyordu bunu kendini savunamadığından), bir hafta içinde hareketlenmeye başladı ve hala daha ısırması yoktur. Yani uysal, sakin olması normal olabilir ama hastalıktan dolayı mı bu şekilde? Yani halsizlikten kaynaklı bir sakinlik, uysallık var ise bu tabiki normal değil. Bunu sizin gözlemlemeniz gerekiyor.
Çok teşekkür ederim. Ara ara kabarık farkettiğim oluyor, dediğiniz gibi gözlemlemeliyim. Benim kuşum da asla ısırmaz ancak kafesini hiç sevmediğini farkettim. Kafesini açıp parmağımı ayaklarına uzattığımda hemen geliyor ve kolayca çıkarıyorum ancak kafesine sokarken adeta hafifçe direniyor bana karşı. Umarım kafesini ona sevdirebilirim.

Çok teşekkür ederim. Ara ara kabarık farkettiğim oluyor, dediğiniz gibi gözlemlemeliyim. Benim kuşum da asla ısırmaz ancak kafesini hiç sevmediğini farkettim. Kafesini açıp parmağımı ayaklarına uzattığımda hemen geliyor ve kolayca çıkarıyorum ancak kafesine sokarken adeta hafifçe direniyor bana karşı. Umarım kafesini ona sevdirebilirim.
Benimkide öyle dal darı koymak için bile kafes kapağını açtığımda direkt çıkmaya çalışıyor, kafası sıkışma pahasına bile çıkmaya çalışıyor. Hatta kuşum büyüdükçe daha zor sokuyorum kafesine. İnşallah kuşunuzun sağlıkla ilgili bir problemi yoktur ve sadece sakin karakterli bir kuştur. Gözlemleriniz doğrultusunda anlarsınız zaten 👍

Merhabalar kuşu üreticiden mi aldınız, elle besleme durumu olabilir yavruluktan o yüzden bu kadar sakin olabilir, hasta kuşun kafes dışına çıkmaya bile hali olmaz diye düşünüyorum tamamen karakterle alakalı bir durum gibi duruyor, benim dişi kuşumda 1.gün parmağıma çıkmıştı olabiliyor böyle durumlar fakat onun ötmesi hareketli oluşu falan iyiydi, akıla hastalığı getirecek hiç bir durum yoktu, siz dışkı fotoğrafı ve kuşun fotoğrafını hatta mümkünse videosunu ekleyin bakalım :)

Benimkide öyle dal darı koymak için bile kafes kapağını açtığımda direkt çıkmaya çalışıyor, kafası sıkışma pahasına bile çıkmaya çalışıyor. Hatta kuşum büyüdükçe daha zor sokuyorum kafesine. İnşallah kuşunuzun sağlıkla ilgili bir problemi yoktur ve sadece sakin karakterli bir kuştur. Gözlemleriniz doğrultusunda anlarsınız zaten 👍
İnşallah, teşekkür ederim :)

Geri