Karadeniz Pet

Kuşum kursak mantarı

Tüdenya.Gökgedik

Yeni Üye
Herkese merhaba yaklaşık 2 yaşında dişi kuşum 13gündür hasta ona (MİKOSTATİN) adında Bi ilaç kullanıyorum faydası olur mu düzel mesi uzun sürer mi benim için çok değerli Bi maşallahı da eksik etmeyin buraya kadar okudunuz için teşekkür ederim
screenshot_20210512-175532-jpg.56239

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210512-175532.jpg
    Screenshot_20210512-175532.jpg
    428.3 KB · Görüntüleme: 361
Kuş kesin kursak mantarıysa ilaç kullanılmalı. Ancak Ayhan Otçuoğlu gibi birkaç üretici de mikostatinin yararından çok zararı olduğunu söylüyor. Zolax gibi kapsül şeklindeki antifungal bir ilaç kullanmak daha sağlıklı olabilir.

Kuşunuza kursak mantari teşhisini kim koydu hocam?Ne gibi belirtiler var?
-Kusma,salyalı kusma var mı?
-Kursakta hava var mı ,şişlik var mi?(Genellikle görülur hepsinde gorulmeyebilir,benim kuşumda görülmüştü)
-Kuşunuzun gagasi kuş gibi değil de daha kötü kokuyor mu?
-Çok sık ve az yem yiyor mu?

Nurullah İnci'nin söylediği gibi mikostatini tavsiye etmiyorum.Ben kullanmıştım ilk başlarda kuş düzelir gibi olmustu sonra daha kötü oldu.Kuşumu zolax tabletle iyi ettik forumdaki ustalarin desteğiyle.

-Kursakta hava var mı ,şişlik var mi?(Genellikle görülur hepsinde gorulmeyebilir,benim kuşumda görülmüştü)
Kuşta kuşma harekatı iştahsızlık ishal kursak şişkinliği var ancak salya yada kusma yok sadece öğürme gibi hareket

Çok sık inip yiyor ama öyle eskisi gibi yeme yok yani düşünün günlük yem koydum kuşun yemi doldurduğum gibi 😓

Antifungal ilaçların önlem amaçlı kullanılmasını kesinlikle önermiyorum. Bu ileride oluşması muhtemel kursak mantarı sorunlarında tedavinin işlevsiz hale gelmesine sebep olacaktır.

Ağızda koku, kusma, kusmukta koku gibi durumlar yok ise kursak mantarı üzerinde fazla durulmamalı.
Veteriner hekimler kuşlar la ilgilen miyor kursak mantarı tedavisi yapmaz sam ne tedavisi yapacam ?

Öncelikle kuşunuza Ballı kraker gibi zararlı ürünler vermeyiniz kafeste kraker görünüyor bunlar kimyasal jelatin ile yapıştırılıyor ve kuşlar için oldukça zararlı, kafes temizliğine özen gösteriniz kafesinizde mutlaka ızgara bulunsun, yeminizi kontrol ediniz ve bilinen yem markaları tercih ediniz, sadece tohum ile değil sebze, meyve, yumurta maması, ıslatılmış tahıl gibi besinlerde vererek farklı besin içeriklerinden yararlanmasını sağlayınız.

Öncelikle kuşunuza Ballı kraker gibi zararlı ürünler vermeyiniz kafeste kraker görünüyor bunlar kimyasal jelatin ile yapıştırılıyor ve kuşlar için oldukça zararlı, kafes temizliğine özen gösteriniz kafesinizde mutlaka ızgara bulunsun, yeminizi kontrol ediniz ve bilinen yem markaları tercih ediniz, sadece tohum ile değil sebze, meyve, yumurta maması, ıslatılmış tahıl gibi besinlerde vererek farklı besin içeriklerinden yararlanmasını sağlayınız.
İnanınki kafes 3 gunde Bi yıkanıp kurulanıp takılıyor balı krekeri yesin diye koydum iştahı oldukça az yemiyor onu zaten yemlik ve suluk günlük yıkanıp değişiyor ancak bu kuşum yemden başka bişey yemiyor 14 kuşum var sadece yem yiyen bu

Hocam belirtiler kursak mantarini işaret ediyor.Tabi dışkı tahlili yapan bir veteriner değiliz ama hastalığı tecrube edindigim kadar konuşuyorum.Mikostatini bırakın 2 gün multivitamin ve probiyotik takviyesi yapin kuş sonraki ilac tedavisine hazir olsun.O süre zarfında hayvansal olarak (Fungi mix,Dacostatin) ya da beseri olarak (zolax 100mg kapsul) eczaneden temin edip alırsaniz tedaviye baslayabiliriz. @ADRIAN hocamda son mesajinizi görurse onunda tecrubelerinden yararlanirsiniz cunku daha tecrubeliler.Benim kuşum tünekte duramaz hale gelmisti sagolsunlar forumdaki arkadaslar sayesinde kurtardik.Içiniz ferah olsun kuşunuz iyilesecek insallah

Hocam belirtiler kursak mantarini işaret ediyor.Tabi dışkı tahlili yapan bir veteriner değiliz ama hastalığı tecrube edindigim kadar konuşuyorum.Mikostatini bırakın 2 gün multivitamin ve probiyotik takviyesi yapin kuş sonraki ilac tedavisine hazir olsun.O süre zarfında hayvansal olarak (Fungi mix,Dacostatin) ya da beseri olarak (zolax 100mg kapsul) eczaneden temin edip alırsaniz tedaviye baslayabiliriz. @ADRIAN hocamda son mesajinizi görurse onunda tecrubelerinden yararlanirsiniz cunku daha tecrubeliler.Benim kuşum tünekte duramaz hale gelmisti sagolsunlar forumdaki arkadaslar sayesinde kurtardik.Içiniz ferah olsun kuşunuz iyilesecek insallah
Kuşum tünekte duruyor çok şükür ama aynen ben biraz daha yorum ve tecrübeli olan lardan bilgi almaya devam edim çok teşekkür ederim sizin dediğinizi de kulak arkası yapmıycağıım

Geri