Karadeniz Pet

Kuşum Melek oldu

tully998

Yeni Üye
Merhaba 2 hafta önce aldığım yavru muhabbet kuşum dün melek oldu maalesef. Onunla baya ilgiliydim herhangi bir sağlık sorunu da yoktu ve her şey çok yolundaydı. Son günlerde onu odaya salıyordum ve uçuyordu. Dün evden cıkarken onu serbest bırakıp çıktım. Daha önce de bunu yaptığımda hiçbir problem olmamıştı ama maalesef dün yatak başlığımın yanında cansız halini buldum. Herhangi bir sıkışma söz konusu değil, istese çıkabilirdi. Sizce sebebi nedir , çok üzgünüm bu durum için olası sebepleri söyleyebilir misiniz lütfen ?

Pek çok şey olabilir. Bi şeyden korkup sertçe biyere çarpmış olabilir. Siz evde değilseniz salmanız uygun değil. Hem tehlikeli hem alalı 2 hafta olmuş bulunduğu oda dışında biyere alışmamıştır. Başınız sağolsun

Bulunduğu oda içinde saldım ama sadece. Evin tamamına salmadım kapı kapalıydı. Teşekkür ederim yorumunuz için.

Başınız sağolsun.. yavru muhabbet kuşu, 2 haftada bırakın bir odaya alışmayı, kafesine dahi alışamaz ben çarpmaya bağlı olduğunu düşünüyorum. 1 yaşına kadar kontrolsüz odaya eve salım yapılmamalı.. zira uçuş hızlarını, bir yere konma, duvardan dönme hızlarını ayarlayamazlar özellikle henüz alışamadığı bir odada. 2. Olası sebep; kuşlar hastalıklarını gizler. Zaten hasta bir kuş almış olabilirsiniz. Ani ölümlere sebep olan özel hastalıkları olabiliyor kuşların. Yeni bir ortamda strese girmesi, evde yalnız kalması, artı bir odada salık kalması stres yaratır ve varsa bir hastalığı onu da tetikler. Verdiğiniz bilgilerle benim aklıma bu iki sebep geliyor. Naçizane tavsiyem, evcil hayvan sahiplendiğimizde, çocuk sahiplenmişiz gibi davranmamız gerektiği. Yani insan evladına gösterilen özen gibi özen gösterilmesi gerektiği. 2 haftalık 2 aylık 2 yaşında bir bebeği on dakika evde bırakamıyoruz zarar görür diye. Kuş da öyle. Eve alışık değilse ki bu aylar sürer, yuvası haricinde yalnız kalmamalı..

Evet katılıyorum ya gizli bir hastalığı vardı yada bir yere çarptı veya stres yapıp kalp krizinden öldü.daha önce de salmissiniz odada siz yokken.ama bilemiyorsunuz işte. Hiçbiri birbirinin yerini tutmaz ama bir can daha alabilirsiniz 🙂 hem bu sefer daha temkinli olarak 🙂

Çok teşekkürler değerlendirmeleriniz için. Aksine o kadar çok özen ve ilgi gösterdim ki ona, annecim diye seviyordum, bakımlarını, temizliğini her gün eksiksiz yaptım. Benim niyetim ben yokken tek başına sıkılmaması ve odayı tanımasıydı ama korkunç bir sonuçla karşılaştım. Dediğiniz gibi bir hastalığı da olabilir ama benim gözlemlerime göre baya sağlıklıydı. Yalnız ve salınık kalmasının sebep olduğunu düşünüyorum. Daha önce kuş beslemediğim için bir tecrübem yoktu. Yeni bir kuş aldım onun dış görünüşü olarak aynısı. Asla salmıyorum dışarı zaten 3 gün falan oldu. Ama olay bende öyle travma yarattı ki, kuşumu kafesteyken bile tek başına bırakmak istemiyorum. Onu alıştığında bile odaya salabilmem baya uzun zaman alacak sanırım...

Benim de kuşum ben evdeyken sürekli saliktir sadece akşamları uyumaya girer ama ben yokken hep kafesindedir. O şekilde kafam daha rahat.bana kalsa bende sizin gibi hep salmak isterim.kafesindeydeyken sanki özgürlüklerini kısıtlıyormuşum gibi geliyor.ama yalnızken kafesinde olmak her zaman daha güvenli.adiniza çok sevindim 🥰 size iyi gelecektir. Sağlıklı uzun ömürlü olsun inşallah 🙏🏻

Çok teşekkürler değerlendirmeleriniz için. Aksine o kadar çok özen ve ilgi gösterdim ki ona, annecim diye seviyordum, bakımlarını, temizliğini her gün eksiksiz yaptım. Benim niyetim ben yokken tek başına sıkılmaması ve odayı tanımasıydı ama korkunç bir sonuçla karşılaştım. Dediğiniz gibi bir hastalığı da olabilir ama benim gözlemlerime göre baya sağlıklıydı. Yalnız ve salınık kalmasının sebep olduğunu düşünüyorum. Daha önce kuş beslemediğim için bir tecrübem yoktu. Yeni bir kuş aldım onun dış görünüşü olarak aynısı. Asla salmıyorum dışarı zaten 3 gün falan oldu. Ama olay bende öyle travma yarattı ki, kuşumu kafesteyken bile tek başına bırakmak istemiyorum. Onu alıştığında bile odaya salabilmem baya uzun zaman alacak sanırım...
Yaşadığınız üzücü evet anlayabiliyorum. Ev içinde özgür olmaya bayılıyorlar. Fakat önce kafese alışsın kafes içine alışsın, siz yanındayken dışarı çıkıp kafese konmayı öğrensin. 1 2 kere yapıyor olması alıştığı anlamına gelmiyor. Bi de yavruysa panikten gidip duvara, cama çarpabiliyor ya da perdeye tutunuyor tırnağı perde tülüne giriyor ayağı kırılabiliyor.... neler.. neler .. onlarca kaza sıralayabilirim. Hepsi yaşandı maalesef. hassasiyetinizi anlıyorum. Özeniniz için takdir ediyorum. Bebeğiniz iyice alışmadan yalnız dışarı salmayın. Özgüveni geldiğinde zaten anlarsınız. Kontorllü salım yaparsınız. Bir sıkıntı olmaz İnşalah. Üzülmeyin. Benim 7,5 yaşında mavişim var Maşallah. Ne badireler atlattık. Tonla tecrübem oldu. Tüyü düşse üzülüyorum. Herşeyden önce sağlıklı ömürleri olsun

Çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için. Kuşunuza uzun ömürler diliyorum. Benim oğlum henüz 2 aylık falan, ballı kraker vermişti petshop çalışanı ama dün biraz araştırma yaptıktan sonra zararlı olabilcegini düşündüm. Aslında baya yiyordu ama kafesten çıkardım ballı krakeri. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Rica ederim. İyi ki ballı kraker i araştırdınız. İçinde bal yok ve yapıştırcı bir madde ile yapıştırılıyor. Kuşların kimisi tadı şekerli diye seviyor ama sağlıklı değil. Vermemeniz sağlıklı olur. Size 2 sayfa linki göndereceğim. İnstagram sayfası. Biri kuş veteriner hekimi. Diğeri de kuş bakımı hakkında bilgili bir sayfa. Veteriner hekimlerle de iletişim halinde. Kuş beslenmesi, temzilik, bakım sağlıkla ilgili bilgiler paylaşan sayfalar ikisi de. Storylerini takip etmenizi tavsiye ederim. Eski gönderilerine de bakınız mutlaka. Madem sıfırdan başladınız kuş bebek beslemeye, kulaktan duyma yanlışlar yerine tertemiz doğru bakım bilgisi öğrenirsiniz. Kuşunuz da mutlu siz de mutlu olursunuz :)

Çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için. Kuşunuza uzun ömürler diliyorum. Benim oğlum henüz 2 aylık falan, ballı kraker vermişti petshop çalışanı ama dün biraz araştırma yaptıktan sonra zararlı olabilcegini düşündüm. Aslında baya yiyordu ama kafesten çıkardım ballı krakeri. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Çok teşekkürler size ve kuşunuza da sağlıklı mutlu ömürler 🐦😌

Evet bende katılıyorum ballı kraker çok zararlı bir ürün. Onun yerine daldarı verebilirsiniz. Çokta severek yerler.ama enterasanki benim oğlum ne daldarı yer ne de aspur 😑😏 her kus çok sever aslında ama sevdiremedim gitti. 🙂 Ben birazda şanslı kısımım sanırım. Kuş veterineri Burak ucar bana yuruyerek 10 dakika 🙂 maalesef çoğu şehirde kuşlardan anlayan veteriner yok. Ve büyük sıkıntı oluyor 😑 ama hepsinin sağlıklı güzel ömürleri olsun hastalıklardan uzak olsunlar inşallah 🙏🏻

Evet bende katılıyorum ballı kraker çok zararlı bir ürün. Onun yerine daldarı verebilirsiniz. Çokta severek yerler.ama enterasanki benim oğlum ne daldarı yer ne de aspur 😑😏 her kus çok sever aslında ama sevdiremedim gitti. 🙂 Ben birazda şanslı kısımım sanırım. Kuş veterineri Burak ucar bana yuruyerek 10 dakika 🙂 maalesef çoğu şehirde kuşlardan anlayan veteriner yok. Ve büyük sıkıntı oluyor 😑 ama hepsinin sağlıklı güzel ömürleri olsun hastalıklardan uzak olsunlar inşallah 🙏🏻
Çok şanslısınız. Biz kuş hekimi bulamıyoruz. Ödümüz kopuyor başına birşey gelecek hasta olacak diye. Bi de izmirde mavişehir egzotik hayvan kliniği var kutlu bey, sıla hanım var hekimler.. onlar da kafes, yem çeşitleri sağlıklı beslenme ile ilgili telefonda danışmanlık yaptılar sağolsunlar. Burak beyin sayfasından da çok yararlanıyorum. Benim maviş de çok seçici sizinki gibi, alıştığı dışında hiçbirşey yemez, yem aynı marka aynı paket, 2. Paketi açtığımda bile bir süre yemeyi reddeder. Nasıl anlıyor bilmem oysa aynı yem. Çok nazlı, hırçın biraz huysuz ama benim bitanem. Sizlere de sağlıklı güzell mutlu ömürler olsun 😊🙏🐦

Rica ederim. İyi ki ballı kraker i araştırdınız. İçinde bal yok ve yapıştırcı bir madde ile yapıştırılıyor. Kuşların kimisi tadı şekerli diye seviyor ama sağlıklı değil. Vermemeniz sağlıklı olur. Size 2 sayfa linki göndereceğim. İnstagram sayfası. Biri kuş veteriner hekimi. Diğeri de kuş bakımı hakkında bilgili bir sayfa. Veteriner hekimlerle de iletişim halinde. Kuş beslenmesi, temzilik, bakım sağlıkla ilgili bilgiler paylaşan sayfalar ikisi de. Storylerini takip etmenizi tavsiye ederim. Eski gönderilerine de bakınız mutlaka. Madem sıfırdan başladınız kuş bebek beslemeye, kulaktan duyma yanlışlar yerine tertemiz doğru bakım bilgisi öğrenirsiniz. Kuşunuz da mutlu siz de mutlu olursunuz :)

Çokk teşekkür ederim bilgilendiriğiniz için. 🥳

Evet uzun ve sağlıklı ömürleri olsun :)

bunu duyduğuma üzgünüm. papağanım çalındı