Karadeniz Pet

Kuşum Nefes Alamıyor. Lütfen Acil yardım.

orcunycl

Meraklı Üye
Dişi kuşum bir süredir nefes almakta zorlanıyor ve sesi aşırı tizleşti. Çok ince ses çıkarıyor. Az önce baya zor nefes aldığını farkettim. Veterinerler kanatlılara bakmıyor malesef kuşçu adında bi yere gösterdim bağırsaklarında problem var ondan nefes alamıyo dedi ve ona göre bi ilaç verdi. Onu kullandım fakat kuşta hiç gelişme yok daha da kötüleşti. Ne yapmalıyım lütfen acil yardım.
Videoyu eklemeye çalıştım fakat bu url katıştırılamaz gibi bir hata alıyorum.

Antalya'da ikamet ediyorum o yüzden genelde klimalı odada duruyordu. Diğer türlü çok bunalıyorlar. Klimadan sonra başladı bu problem malesef. Ne yapmam lazım

Klima odayı çok kurutuyor. Odayı nemlendirmeniz lazım. Kışın kullanılan kalorifer bile odayı kurutuyor ki klima daha fazla. Odayı nemlendirin(suyun içine nane ya da okaliptus yağı katılması ekstra fayda sağlar), kuşları ayırın kullandığınız kafes telleri paslı o da etkiler. Kafesin yakınına bir kaba sıcak suyun içine viks katıp koyabilirsiniz de o da biraz rahatlatır. Kuyrukta atım var mı? Kuyruğunun videosunuda atın lütfen. Peçete üzerine yapılmış taze dışkı resmimide ekleyin daha doğru yorum için. Okaliptus yaprağida solunum yolu enfeksiyonunu engellemek için veriliyor direkt olarak ya da mamada ama şu aşamada işe yarar mı bilmiyorum.Solunum yolu hastalıklarında doksisiklin etken maddeli ilaç kullanılıyor. Ilaç tavsiyesi ve kullanım önerisi için daha tecrübeli üyelerinde yorumunu bekleyin lütfen.

Klima odayı çok kurutuyor. Odayı nemlendirmeniz lazım. Kışın kullanılan kalorifer bile odayı kurutuyor ki klima daha fazla. Odayı nemlendirin(suyun içine nane ya da okaliptus yağı katılması ekstra fayda sağlar), kuşları ayırın kullandığınız kafes telleri paslı o da etkiler. Kafesin yakınına bir kaba sıcak suyun içine viks katıp koyabilirsiniz de o da biraz rahatlatır. Kuyrukta atım var mı? Kuyruğunun videosunuda atın lütfen. Peçete üzerine yapılmış taze dışkı resmimide ekleyin daha doğru yorum için. Okaliptus yaprağida solunum yolu enfeksiyonunu engellemek için veriliyor direkt olarak ya da mamada ama şu aşamada işe yarar mı bilmiyorum.Solunum yolu hastalıklarında doksisiklin etken maddeli ilaç kullanılıyor. Ilaç tavsiyesi ve kullanım önerisi için daha tecrübeli üyelerinde yorumunu bekleyin lütfen.
Söylediklerinizi hemen uygulıcam. Bu sesinin tizleşmesi de buna mı bağlı. Az önce gördüğüm kadarıyla sanki boğazı şişmiş de böyle boğazı kapanmış nefes alamıyor gibi. Sürekli öğürmeye çalışıyor. Aslında Antalya aşırı nemli klimalı odadan çıkarttım birkaç gün başka odaya koydum. Fakat sıcaktan sanırım bu sefer daha kötü oldu.

Biraz araştırmam sonucu bu gibi durumlarda hipradoxi s diye bir ilaç kullanılmış kuşlar üzerinde ama sizinde yorumlarınızı almak istiyorum bu ilaçla ilgili.

Bir de benim diğer erkek kuşumda astım vardı. Bir ara ona teda uygulamıştık onun problemi gözle görülür şekilde azaldı. Kuşların kafeslerini ayırmam biraz zor gibi çünkü diğer kafesim daha çok küflenmiş. Kuşlar aynı kafesteyken bu ilaçları versem veya tedaviyi uygulasam bir problem olur mu?

Kuyruğunda atma da var. Bir de 2 gündür hırıltıdan ziyade garip garip sesler çıkartmaya başladı, video da az da olsa belli oluyor.

Kesinlikle klimadan. Klima odadaki havanın tüm nemini alıyor nefes almak zorlaşıyor insanlar için bile. Gözümüzdeki batmanın sebebide bundan. Hava nemlendirici alın. Hava nemlendiricilerde aroma yağ koyma yeri oluyor. Şu an adını hatırlamıyorum ama ventolindi sanırım. Eczanede satılıyor, tekli tüpler şeklinde kullanılıyor. Yağ koyma yerine ondan koyun. Eğer akciğerlerde büyük bir problem olmadıysa kuşunuz iyileşecektir.

Bu arada klima direkt kuşlara gelmesin. Hava nemlendiriciyide kontrollü kullanın.

Kesinlikle klimadan. Klima odadaki havanın tüm nemini alıyor nefes almak zorlaşıyor insanlar için bile. Gözümüzdeki batmanın sebebide bundan. Hava nemlendirici alın. Hava nemlendiricilerde aroma yağ koyma yeri oluyor. Şu an adını hatırlamıyorum ama ventolindi sanırım. Eczanede satılıyor, tekli tüpler şeklinde kullanılıyor. Yağ koyma yerine ondan koyun. Eğer akciğerlerde büyük bir problem olmadıysa kuşunuz iyileşecektir.

Bu arada klima direkt kuşlara gelmesin. Hava nemlendiriciyide kontrollü kullanın.
Çok teşekkür ederim hocam bilgiler için. Klimayı direk kuşlara asla vurdurmuyorum fakat sanırım dediğiniz gibi ortam nemsiz kaldığı için böyle oldu. Dediğinizi dikkate alıp en kısa süreçte oda nemlendirici araştırıcam teşekkür ederim.

Şu anda nasıl bir çözüm üretebilirim. Ailem elexus astex diye bir damla almış solunum düzenleyici diye. Bu işe yarar mı yoksa hemen hipradoxi s alıp ona mı başlıyım?

Çok teşekkür ederim hocam bilgiler için. Klimayı direk kuşlara asla vurdurmuyorum fakat sanırım dediğiniz gibi ortam nemsiz kaldığı için böyle oldu. Dediğinizi dikkate alıp en kısa süreçte oda nemlendirici araştırıcam teşekkür ederim.
Ben bu sebeple 1 kuşumu kaybettim. Eve veteriner gelmişti, akciğerinde problem var demişti ama klima dememişti o zamanlar. Geçen kış kiwi marka aldım. Piyasadaki f/p ürün. Çok önceden bim e de gelmiş sanırım. Bir an önce hava nemlendirici alın, durum kötüyse ventolin alıp dediğim gibi yapın. Geçmiş olsun.

Şu anda nasıl bir çözüm üretebilirim. Ailem elexus astex diye bir damla almış solunum düzenleyici diye. Bu işe yarar mı yoksa hemen hipradoxi s alıp ona mı başlıyım?
Benim hava nemlendirici şu an 170 TL civarına alınabiliyor. Yaz kış kullanılan bir cihaz. Ben yazın odanın kapısını açıp klimayı açıyorum ama kışın kapı kapalı olduğu için çalıştırıyom.

Arkadaşlar solunum düzenleyici aldım, sürekli nemli odada kuşum fakat bir türlü hiç düzelme yok sanki daha kötüye gidiyor. Çözüm üretemedikçe delirmek üzereyim. Kuşun resmen eziyet çekmesini izliyor gibiyim. Artık sanki hiç gücü yokmuş gibi gözleri kapalı zor zor nefes alıyor. Acil çözüm ne yapmalıyım. Bu elexus marka solunum düzenleyici hiç işe yaramadı. Hipradoxi s anında etki yapar mı ve nerelerden alabilirim?

Bir de normalde kilosundan dolayı pek uçmayı sevmez bıraktığım yerde kalır. Fakat az önce açtığımda resmen uçmak ister gibi 1-2 uçtu kafes üstüne kondu kanatlarını felan açtı. Bununla ilgisi var mı bilmiyorum ama herşeyi yoklar oldum malesef artık

Bir de kuşumun sorununun solunumdan değil aşırı kilodan olduğunu söyleyenler oldu ama. Antalya aşırı sıcak. O yüzden kilolu bi insanın nefes almasında zorlandığı gibi düşün senin kuşunda aşırı kilolu ondan zorlanıyor dediler bunun aslı astarı nedir bilmiyorum tabi ama mantıklı geldi.

Bir de kuşumun sorununun solunumdan değil aşırı kilodan olduğunu söyleyenler oldu ama. Antalya aşırı sıcak. O yüzden kilolu bi insanın nefes almasında zorlandığı gibi düşün senin kuşunda aşırı kilolu ondan zorlanıyor dediler bunun aslı astarı nedir bilmiyorum tabi ama mantıklı geldi.
Antalyadayim bende , klimadan nemsiz olma ihtimali sıfır dostum şu an, her daim derecem var ve şimdi baktım dışarda %65, içerde %30 nem var , sıcaklığı sorma zaten😊

Özelden yazdım, oradan irtibata geçelim

Aşırı kiloluysa olabilir, kursak kısmında lipom varsa onun etkisi çok büyük. Ben bir kuşumu o şekilde kaybettim. Kursak kısmında lipom vardı, nefes almasına engel oluyordu. Arginine içeren vitamin alıp onu içtikten sonra hareket ettirirseniz eğer yağ yakımı hızlanır, spordan biliyorum bunu fakat veteriner hekimde aynısını söyledi. Kanatlılardan anlayan veterinere götürme imkanınız var mı acaba?

Aşırı kilolu malesef. Hatta bir ara tuvaleti arka kısmına yapışmıştı bir süre yapamadı sanırım, bağırsak florası bozuk dediler sindirim düzenleyici kullandım. Avivit vitamin kullanıyorum çoğu zaman. 1-2 veterinere götürdüm fakat malesef kanatlılara pek bakmıyorlar. Gün içerisinde de çalıştığım için götüremiyorum malesef akşam saatinde de hiçbir yer açık değil. Ara ara uçurmaya çalışıyorum fakat bi kere uçtuğunda bile hemen nefes nefese kalıyor ve resmen uçurduğum için bana kızıp ısırıyo. Antalya aşırı sıcak, şu sıcakları sorunsuz bir şekilde inşallah atlatabilirsek kışın güzel bir diyet programına sokmayı düşünüyorum :)

Arkadaşlar 5 gündür hipradoxi tedavisi uyguluyorum fakat hiçbir değişiklik yok.

Birde normalde erkek kuşu pek yaklaştırmaz yanına ama dışarı çıkarttığımd böyle davrandı. Yani şu an erkek kuş yanına gelince ağzı açmayı kesti ve tiz şekilde ötmeye başladı. Yorumlarınızı bekliyorum.

Geri