Karadeniz Pet

Kuşum sallabaş mı olmuş neden bu şekilde duruyor?

Rosetum

Yeni Üye
Herkese merhabalar üç yaşını dolduran dişi muhabbet kuşum tek yaşıyor, yaklaşık bir ay önce yumurtlama dönemine girdi ve o süreçte kafeste hep yerde yattı boş yumurtladı, temiz tutmaya çalışsam da geceden sabaha falan pisliklerinin üstünde olmuş oluyordu ve arada yerde yem ararken gaga attığını görüyordum. Her neyse 4-5 gündür yumurtlama ve sonrasındaki tüy dökme hali tamamen bitti ve eski neşeli oyuncu bizle beraberki haline kavuştu her yediğimizden yemeye falan devam etti mandalina havuç sebze yemekleri gibi ancak 1 haftadır başını fotoğrafta olan gibi ve daha çok olarak öne doğru eğiyor, vücudunda bir dengesizlik hali var gibi ve dışkısı ishal değil ama sulu ve haki yeşili rengi. Bu bakışını tırnağı uzadı diye ona bakıyor sanıp bir tırnağını kestim ama devam edince bir gariplik olduğunu anladım. Dışkısını da yumurtlamaya bağlamıştım çünkü o dönem rengi de şekli de çok değişiyor ama bu duruşu özellikle bugün birkaç saattir çok yapıyor ve dengesinde de ara ara sarsaklık gördüm ve çok endişelendim ama iştahı yerinde, dans ediyor kafesteyken böyle durmuyor dışarda böyle öne eğiliyor yarın veterinere götüreceğim ama tecrübeli arkadaşlar yorumda bulunurlarsa çok sevinirim, iyi akşamlar.

Not: yumurtlamada her yumurtayı boş diye attım bekletmeden bu arada, yumurtaları bittikten sonra bir hafta daha yerde boş yattı acaba üzüntü stres vs yaşadı da tetiklendi mi bunu da merak ediyorum:(
Not2: bu arada kanatlarını da çok sık hareket ettiriyor sıçrar gibi, sabit olmuyor hiç hep titreşir gibi bir halde.

Ekli dosyalar

• 976E06C1-948F-4CDA-BF47-C98B15291B84.jpeg
    976E06C1-948F-4CDA-BF47-C98B15291B84.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 117
Son düzenleme:
Neden eş almıyorsunuz?

Yanına 1 arkadaşı olsa bu davranışları sergilemez boşuna veterinere gitmeyin..

Kuş hasta değil. .

Neden eş almıyorsunuz?

Yanına 1 arkadaşı olsa bu davranışları sergilemez boşuna veterinere gitmeyin..

Kuş hasta değil. .
Merhaba cevabınız için teşekkürler öncelikle, bir eşi vardı ikisini beraber almıştım ama o bir buçuk sene önce öldü ne yazık ki ve ondan sonra başka bir kuşa alışmak zorunda kalmasını istemedim ve o süreçten beri hiç böyle bir davranışta bulunmadı gayet bizle birlikte ve neşe doluydu ama yumurtlamadan sonra bu tavra büründüğü için söylediğiniz mantıklı. Yani boynunu eğme ya da sürekli kanat çırpma vs şeyler sadece eş isteğinden mi nasıl emin olabildiniz sorun buysa tabii ki eş alırım.

Şu an kızgınlığa girmiş kuşunuz yaptığı hareketlerde bunu gösteriyor yaşına uygun eş alın derim eğer istanbuldaysanız yardımcı olurum..

Şu an kızgınlığa girmiş kuşunuz yaptığı hareketlerde bunu gösteriyor yaşına uygun eş alın derim eğer istanbuldaysanız yardımcı olurum..
Anladım yani veterinere götürmem gereksiz mi olur? İstanbulda değilim bu arada.

Anlattıklarınıza göre ben bunu anladım. Farklı bir durum yoksa gitmenize gerek yok..

Bu hareketi yaparken çekilmiş videosunu ekleme imkanınız varsa bakalım daha iyi yorumlarız.

Geri