Karadeniz Pet

Kuşum sallabaş oldu, ne yapmalıyım

Hande.nida

Meraklı Üye
Kuş benim kuşum değil teyzemin. Sanıyorum ki yetersiz beslenme (vitamin desteği yapmıyormuş) sebebiyle kuşu sallabaş (salmonella) olmuş. Genetik faktörler de etkiliymiş sanırım. 8-9 gündür bu haldeymiş oyun yaptığını düşünmüş maalesef bana geç söyledi. Dün ve önceki gün iki ayrı veterinere gittik, ikiside ayrı tedavi şekli önerdi. İlk veteriner bir antibiyotik (enrocure %10) ile vitamin (polivit-se 50 gr.) verdi. ikinci veteriner ise iğne ile vitamin takviyesi yapacaktı fakat çok zayıfladığı için yapamadı bu yüzden ağızdan verilecek şekilde enjektöre çekerek selenyum verdi ve sabah akşam bir çizgi kullanın dedi. Kuşun eşi de var. Bulaşıcı değil kafesleri ayırmanıza gerek yok dedi iki veterinerde. Dışkısı dün siyah renkti fakat bugün normal. Açıkçası 10 gündür birlikte oldukları için bulaşan bulaşmıştır da demiş olabilirler. Kuşları şu an ben aldım kendim bakıyorum. Sallabaş olan kuş yem yiyebiliyor fakat rahat yesin diye daldarı veriyorum.
Size sorum şu, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Öncelikle iki kuşun kafesini ayırmama gerek var mı? Diğer sorum da hangi tedavi yöntemini devam ettirmemi önerirsiniz? Antibiyotik sağlıklı olan kuşun bağışıklık sistemi için zararlı olabilir. Şu an selenyum veriyorum antibiyotik başlamadım. Ne yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• B9558335-66F1-400C-AEF9-0A37FC263169.jpeg
    B9558335-66F1-400C-AEF9-0A37FC263169.jpeg
    353.9 KB · Görüntüleme: 156
  • C4DECBB3-246C-40E8-A243-3CDF816D0059.jpeg
    C4DECBB3-246C-40E8-A243-3CDF816D0059.jpeg
    304.5 KB · Görüntüleme: 149
Kafasını sallamıyor sadece bu şekilde sağa dönük bir şekilde duruyor. Uçamıyor. Kendini kaşırken ve eşine kur yaparken çeviriyor kafasını sadece. Ve nefes alırken ufak tefek sesler çıkarmaya başladı akşamdan beri. Solunum sorunu var gibi.

Vitaminsizlikten dolayı sallabaş olmamıştır kuş. Gerekli temizlik yapılmadığı için hastadır.
@Recai SULAMİS baksın.
merhaba,benim de benzer bir sorum olacak; muhabbet kuşum dört gün önce sıcak tencerenin kenarına ayaklarını basınca yandı galiba :( görünürde vücudunda olumsuz bi durum yok ama o günden beri daha sık gözlerini kapatıyor ve gözleri kapalıyken arada bir başını sallıyor. Bu hali 'çok korktuğu içindir eski haline dönmesi 4-5 günü belki bir ayı da bulabilir' dediler.
Bu uyuklama ve başını sallama hali İçten bi hastalık sebebi de olabiliyor mu, Bir veterinere götürmem gerekir mi sizce?
biraz tedirgin oldum çünkü normalde çok hareketli ve konuşkandı yavrum :(
Umarım önemli bi sıkıntıdan kaynaklanmıyodur ve beni rahatlatacak bir cevap verirsiniz.

Kafasını sallamıyor sadece bu şekilde sağa dönük bir şekilde duruyor. Uçamıyor. Kendini kaşırken ve eşine kur yaparken çeviriyor kafasını sadece. Ve nefes alırken ufak tefek sesler çıkarmaya başladı akşamdan beri. Solunum sorunu var gibi.
enrocure %10'un etken maddesi, enrofloksasin yani salmonella tedavisi için kullanılan etken madde. 2 kuşu da ayırıp 2 sinede veterinerin önerdiği tedaviyi uygulayın bence. benzer bir durumu ben de yaşadım. @Recai SULAMİS çok yardımcı oldu. onun sayesinde ilerledik bu kadar. Recai de bakar. Konuyu inceleyebilirsiniz.
merhaba,benim de benzer bir sorum olacak; muhabbet kuşum dört gün önce sıcak tencerenin kenarına ayaklarını basınca yandı galiba :( görünürde vücudunda olumsuz bi durum yok ama o günden beri daha sık gözlerini kapatıyor ve gözleri kapalıyken arada bir başını sallıyor. Bu hali 'çok korktuğu içindir eski haline dönmesi 4-5 günü belki bir ayı da bulabilir' dediler.
Bu uyuklama ve başını sallama hali İçten bi hastalık sebebi de olabiliyor mu, Bir veterinere götürmem gerekir mi sizce?
Umarım önemli bi sıkıntıdan kaynaklanmıyodur ve beni rahatlatacak bir cevap verirsiniz.
veteriner muayenesi gerekebilir bence. vakit kaybetmeden götürün derim.

enrocure %10'un etken maddesi, enrofloksasin yani salmonella tedavisi için kullanılan etken madde. 2 kuşu da ayırıp 2 sinede veterinerin önerdiği tedaviyi uygulayın bence. benzer bir durumu ben de yaşadım. @Recai SULAMİS çok yardımcı oldu. onun sayesinde ilerledik bu kadar. Recai de bakar. Konuyu inceleyebilirsiniz.

aslında dünden itibaren biraz daha canlandı biraz daha uzun mesafeler uçmaya başladı ama sesi çok çıkmıyor.inşaallah önemli bişey yoktur,ama ben de veterinere götürüp iyi olduğunu duymadan rahat edemiycem galiba :(
ilgilenip cevapladığınız için teşekkür ederim.

Yanan yere Fito ya da muadili bir yanık merhemi sürün.
Ayaklarındaki damarlarle ilgili bir problem olmuş olabilir. Yanığın derecesini bilmediğim için bir yorum yapamam. Veterinere götürün.

aslında dünden itibaren biraz daha canlandı biraz daha uzun mesafeler uçmaya başladı ama sesi çok çıkmıyor.inşaallah önemli bişey yoktur,ama ben de veterinere götürüp iyi olduğunu duymadan rahat edemiycem galiba :(
ilgilenip cevapladığınız için teşekkür ederim.
yinede aklınıza takılmaması için burda konu açıpta sorabilirsiniz. yanan yerin fotoğrafını, kuşun videosunu da atarsanız bilgili arkadaşlar daha iyi yorum yapar.

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim 😌 muhabbet kuşları ile ilgili birçok şeyi yeni öğreniyorum,kremi nereden alabilirim?

Hemen bakıyorum teşekkür ederim.

Antibiyotik başladım gece, güncel durumu ve dışkısı bu durumda.

Ekli dosyalar

• D388538B-5F9F-4FD5-B344-2DFC9DD45A8E.jpeg
    D388538B-5F9F-4FD5-B344-2DFC9DD45A8E.jpeg
    867.2 KB · Görüntüleme: 120
  • EE7F4F40-42DB-421F-BD50-3689C6B3614D.jpeg
    EE7F4F40-42DB-421F-BD50-3689C6B3614D.jpeg
    601.9 KB · Görüntüleme: 99

Ekli dosyalar

• E5A865EF-382E-4DBB-A7A8-D1DB321B998D.jpeg
    E5A865EF-382E-4DBB-A7A8-D1DB321B998D.jpeg
    782.4 KB · Görüntüleme: 84
  • 79EA094A-B46E-4864-ABD5-CB9FBC669FBB.jpeg
    79EA094A-B46E-4864-ABD5-CB9FBC669FBB.jpeg
    894.5 KB · Görüntüleme: 90
Ayaklarında biraz sarılık var iki gündür,kantaron yağı sürdük birkaç kez ondan da olabilir diye düşünüyorum.Yine de bi bakıp bilgi verirseniz sevinirim.

Ayaklarında biraz sarılık var iki gündür,kantaron yağı sürdük birkaç kez ondan da olabilir diye düşünüyorum.Yine de bi bakıp bilgi verirseniz sevinirim.
Eczaneden Fito merhemi alın. Gece kuş uyurken ayağına sürün. Bir süre tekrarlayın bunu.

arkadaslar yanık için farklı bir konu açarsanız çok iyi olur. hem mesaj kalabalığı oluyor. hemde asıl konuyu açan arkadaşın mesajları arada kaynıyor.

Ayaklarında biraz sarılık var iki gündür,kantaron yağı sürdük birkaç kez ondan da olabilir diye düşünüyorum.Yine de bi bakıp bilgi verirseniz sevinirim
arkadaslar yanık için farklı bir konu açarsanız çok iyi olur. hem mesaj kalabalığı oluyor. hemde asıl konuyu açan arkadaşın mesajları arada kaynıyor.
ben bu sayfaya yeni katıldım da,sistemi çözemedim henüz. Haklısınız kusura bakmayın.

Ayaklarında biraz sarılık var iki gündür,kantaron yağı sürdük birkaç kez ondan da olabilir diye düşünüyorum.Yine de bi bakıp bilgi verirseniz sevinirim

ben bu sayfaya yeni katıldım da,sistemi çözemedim henüz. Haklısınız kusura bakmayın.
"Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi" başlığına giriniz ve konu aç butonuna basınız. başlık giriniz ve buraya attığınız gibi fotoğraf atınız. durumu da açıklayın. iyi günler dilerim. geçmiş olsun.

Geri