Karadeniz Pet

Kusum sari ishal ve titriyor

Fatma1385

Yeni Üye
Selamlar,

Dört yaşındaki disi kusum 1 haftadir tüyde ve birkaç gündür sari şekilde ishal yapıyor. Dışkı fotoğrafını ekledim. Probiyotik ve sirke denedim ama ara ara sari diskilar devam ediyor. Öncesinde uzun zaman sonra ilk defa yumurta verdim ve çok yedi ondan dolayi olmuş olabilir mi? Fazla hareketsiz değil ama bazen kendini şişirip oturuyor ve kuyruğu titriyor. Endişelenmeye başladım. Avidiar kullanmayi tavsiye eder misiniz?

Selamlar,

Dört yaşındaki disi kusum 1 haftadir tüyde ve birkaç gündür sari şekilde ishal yapıyor. Dışkı fotoğrafını ekledim. Probiyotik ve sirke denedim ama ara ara sari diskilar devam ediyor. Öncesinde uzun zaman sonra ilk defa yumurta verdim ve çok yedi ondan dolayi olmuş olabilir mi? Fazla hareketsiz değil ama bazen kendini şişirip oturuyor ve kuyruğu titriyor. Endişelenmeye başladım. Avidiar kullanmayi tavsiye eder misiniz?

Ekli dosyalar

• 20210426_122744~2.jpg
    20210426_122744~2.jpg
    398.2 KB · Görüntüleme: 45
Güncel dıskı fotoğraflarını paylaşır mısınız?

Bugün dışkıları kafes dışındayken yaptığı için pek çekemedim. Suyuna 5-6 damla limon sıktım, bolca dal darı biraz da yulaf ezmesi yedirdim. Fotoğraftaki dışkılar en güncel olanlar fakat gün içinde birçok kez sıvı dışkı yaptı bazıları sadece ürat ve sarı bir sıvıdan oluşuyordu. Dışkılama sıklığı da biraz azaldı.

Ekli dosyalar

• 20210427_023107~3.jpg
    20210427_023107~3.jpg
    236.1 KB · Görüntüleme: 37
Kuşunuzun yem yeme durumu nasıl. Probiyotik elinizde mevcutmu. Suyuna biraz çay ekleyebilirsiniz ishali kesmesi için. Prinç kaynatıp suyunuda verebilirsiniz. Sebze meyve cok vermeyin bu aralar. Yulafı iki gunde bir verin. Aspur mevcutsa yemdeki oranını arttırmak için yeme karıstırabilirsiniz.

Yem yiyor normal ama bugün dal dari verdiğim için normal yem yemedi fazla. Elimdeki probiyotigin tarihi gecmis yeni alacağım yarin. Aspur yok ama yarin alırım onu da. Ne kadar zaman kullanmak lazim? Cay ya da pirinç suyunu da ayni dönemde yapabilir miyim? Kaç gün yapayim bunlari ishal duzelene kadar mi?

Çay yada princ suyundan herhangi birini deneyın ondan sonuc alamazsanız digerine gecin. probiyotik muhakkak edinin. Aspurla desteklediğinizde sonuc alacagınızı dusunmekteyim. Bir gun aralıkla probiyotik verin 3-4 gun bu sekilde devam edin. Aspuru ve yulafı bu sure zarfında birlikte verebilirsiniz.

Tamamdır, çok teşekkürler ilgilendiğiniz için.
Rica ederim. Birde kuşunuzun tüyde oldugunu yazmıssınız , daha sonra b vitamini takviyesi yapmanız sağlıklı olacaktır. Dıskı sorununu cozdukten sonra normal duzene ve b vitaminine başlamalısınız. Gelişmeleri yazarsanız bizde takip etmiş oluruz. İyi aksamlar dilerim.

Merhaba,
Dediklerinizi uyguladim ve 3-4 günde dışkısı normale döndü. Fakat birkaç gün sonra günde 2-3 kere olacak şekilde ishal yapmaya devam etti az az. Önce sadece sıvıydı bugun rengi de sararmaya başladı. Kuşun diyetini değiştirmeye korkuyorum. Vitamin prebiyotik vs. verdiğim zaman bile ishal oluyor. Dün çok az maydonoz sapı vermiştim bugun sarı ishal yaptı yine. Yulaf aspur dal darı vs. vermeye devam ettiğim halde boyle oluyor. Biraz agresifligi de var elimi ısırmaya başladı yine. Kendisi de tedirgin gibi hızlı hızlı hareket ediyor. Aynı zamanda daha tuyde ama artik dökmesi azaldı yeniler çıkmaya başladı. Uzun yazdım kusura bakmayın ama bu ishal durumu kronikleşmeye başladı ve sebebini bulamıyorum endişeleniyorum. Güncel dışkı fotosunu ekledim.
20210510_185643~2.jpg

Merhaba,
Dediklerinizi uyguladim ve 3-4 günde dışkısı normale döndü. Fakat birkaç gün sonra günde 2-3 kere olacak şekilde ishal yapmaya devam etti az az. Önce sadece sıvıydı bugun rengi de sararmaya başladı. Kuşun diyetini değiştirmeye korkuyorum. Vitamin prebiyotik vs. verdiğim zaman bile ishal oluyor. Dün çok az maydonoz sapı vermiştim bugun sarı ishal yaptı yine. Yulaf aspur dal darı vs. vermeye devam ettiğim halde boyle oluyor. Biraz agresifligi de var elimi ısırmaya başladı yine. Kendisi de tedirgin gibi hızlı hızlı hareket ediyor. Aynı zamanda daha tuyde ama artik dökmesi azaldı yeniler çıkmaya başladı. Uzun yazdım kusura bakmayın ama bu ishal durumu kronikleşmeye başladı ve sebebini bulamıyorum endişeleniyorum. Güncel dışkı fotosunu ekledim.Ekli dosyayı görüntüle 56182
Yeşillik vermeyin bu süre zarfında suanki durumu nasıl . İshal dısında kilo kaybı beya halsizlik gibi durumları mevcutmudur

Tamam, kilo kaybı ve halsizligi yok. Gündüz bir süre uyuyor ama gece uykusunu tamamliyor sadece sonra yine hareketleniyor. Pirinç suyu verdim düzeldi ishali ama yulaf ve yemden baska birsey vermeye çekiniyorum. Hırçınlığı da devam ediyor.

Tamam, kilo kaybı ve halsizligi yok. Gündüz bir süre uyuyor ama gece uykusunu tamamliyor sadece sonra yine hareketleniyor. Pirinç suyu verdim düzeldi ishali ama yulaf ve yemden baska birsey vermeye çekiniyorum. Hırçınlığı da devam ediyor.
Dışkı düzeldiyse Saf su verin vitamin mevcutsa elinizde haftada iki gün vitaminli su verin. Probiyotiği haftada 3 gun vermenizde saglıgı açısından faydasını fazlasıyla gorursunuz. Yumurta maması haftada ikikere verebilirsiniz. Meyve sebzeleri dışkısına göre ayarlayabilirsiniz. Mesela marul yada salatalık fazla vermeniz ishal yapabilir dışkısına gore o duzenı kendiniz kurabilirsiniz.
Dişi ise kuşunuz kızgınlık doneminde olabilir yada tüyde oldugu için agresif tavırlar sergileyebilir.

Peki bu saydiklarinizdan biri diski rengini sarıya cevirirse ya da ishal gibi olursa devam edip düzene girmesini mi beklemeliyim o zaman? Elimde hepsi mevcut kullanıyorum ama daha uzun araliklarla.

Probiyotik bagırsak florasını düzenler probiyotiği düzenli kullanmanızda faydasını gorursunuz. Dışkı rengi besinlere görede değişebilir. Yulafı fazla vermeyin kuşunuzda yağlanma yapabilir.
haftada 2-3gun probiyotik 2gun suyuna vitamin ekleyin 2gunde mama verin. Normal beslenme diyetine aynı sekilde devam edin.
1gün vitamin 1gun safsu 1 gun probiyotik 1 gün safsu 1gun vitamin 1gun saf su 1gun probiyotik şeklinde düzen yapabilirsiniz.

Geri