Karadeniz Pet

Kuşum Yuvadan Çıkınca Tekrardan Giremiyor :(

P

PoWeR06930

Guest
S.a. Arkadaşlar, Geçmiş Bayramınızda Mübarek Olsun.

Yeni üyeyim ve daha önceden Kanarya kuşu besliyordum. Daha önceden 1 - 1 bucuk aylık Muhabbet kuşunu eğittim konuşmaya alıştırdım 6 7 aylık iken annemlere gönderdim :) Çünkü kuşlara olan merakım arttı ve Dün 2 çift damızlık kuş aldım. Bunlardan 1 çifti yumurtlamak üzere yuvalıkla beraber aldım. Asıl soruma gelince Bugün sabah kalktığımda kuş yerde duruyordu ve yuvalığa çıkmak istiyor ama çıkamıyordu. Kuşum henüz yumurtlamış değil yumurtası halen popsunda. Mecburen elimi parçalasada tutarak yardımcı oldum ve tekrardan yuvalığın önüne getirdiğimde kendisi içine girdi. Tedirgin olduğum konular;

1. Erkeğin Dişiyi bu aşamada beslemesi gerekmiyor mu?

2. Yem yemek için indiğini düşünürsek Yuvaya tekrardan çıkamaması sizce normal mi?

3. Çiftleştikten sonra kaç gün içinde yumurtayı yuvaya bırakması lazım?

4. Yumurta dönmüş olabilir mi?

5. Bu durumda benim ne yapmam lazım acaba? :confused: Gerekiyorsa akşam eve gittiğimde kuşun altının resmini konu içerisine ekleyebilirim.

Detaylı bilgilerinizi benimle paylaşırsanız diğer bilmeyen arkadaşlarda öğrenmiş olurlar. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kuşda yumurta tıkanması oldugu zaman kafesin dibinde durur. Zeytinyagı ile pansuman yapın derim birde yumurta olduktan sonra tabikide erkek kuş besler kuluçkadaykende beslemeye devam edecektir.

kafes düzenı kötu olabılır yanı tunek yerlerı
yumurta tıkanması olma ihtimalıde var tabi bakmak lazım
erkek dişiyi besler genelde ama bazı erkek beslemyebılıyor

Kuşda yumurta tıkanması oldugu zaman kafesin dibinde durur. Zeytinyagı ile pansuman yapın derim birde yumurta olduktan sonra tabikide erkek kuş besler kuluçkadaykende beslemeye devam edecektir.

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Yumurta tıkanması dediğiniz şey youtube da bazı videolar var el ile yumurtayı çıkartıyorlar vs. aynı şey değil dimi? Yani sadece zeytinyağı ile pansuman yapmam yeterli mi? Peki normalde çiftleşme sonrası kaç günde yumurtayı bırakıyor bu kuşlar?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:31 -->-> Daha önceki mesaj 11:30 --

kafes düzenı kötu olabılır yanı tunek yerlerı
yumurta tıkanması olma ihtimalıde var tabi bakmak lazım
erkek dişiyi besler genelde ama bazı erkek beslemyebılıyor

En iyisi akşam fotoğrafınıda çekip konu altına ekleyim. Kuşu elime alıp altını da çeksem rahatsız olur mu acaba?

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Yumurta tıkanması dediğiniz şey youtube da bazı videolar var el ile yumurtayı çıkartıyorlar vs. aynı şey değil dimi? Yani sadece zeytinyağı ile pansuman yapmam yeterli mi? Peki normalde çiftleşme sonrası kaç günde yumurtayı bırakıyor bu kuşlar?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:31 -->-> Daha önceki mesaj 11:30 --

En iyisi akşam fotoğrafınıda çekip konu altına ekleyim. Kuşu elime alıp altını da çeksem rahatsız olur mu acaba?

Siz asla müdahale etmeyin yumurtaya zeytinyagı sürün cıkmazsa veterinere gitceksiniz. çiftlestikten sonra 1 hafta içinde yumurta olur zaten

resim koyarsan daha iyi olur

Resimlerin boyutları biraz büyük kusura bakmayın. Resimlerde de görüldüğü gibi kuşumun karın kısmında 2 tane tepecik var ve iki yerde tüyleri dökülmüş. Resimleri dün akşam çektim, ayaklarını temizleyip yuvalığa koydum.Yuvalıktan iniyor ihtiyaçlarını karşılıyor ama tekrar çıkamıyor bende yuvalığı kafesin içine koydum. şimdi rahat şekilde girip çıkabiliyor. Ama yaptığım ne kadar doğru yada yanlış bilemiyorum... Yumurta dönmüş olabilir mi acaba? Tam olarak ne yapmalıyım? Normal mi sizce?

dsc_0156.jpg

dsc_0158.jpg

dsc_0159.jpg

dsc_0160.jpg

dsc_0161.jpg

dsc_0162.jpg

dsc_0163.jpg

dsc_0164.jpg

dsc_0165.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:59 -->-> Daha önceki mesaj 08:56 --

Herhangi fikri olan yok mu acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:
aşırı yaglanmış ve ayaklarını temızlesen ıyı olur yoksa tırnakları yakında mantar olur

Ayaklarını zar zor temizledimde hocam ne yapmam lazım bu kuşu veterinere mi götürüyüm yoksa kendi haline mi bırakıyım. Fotografları eklediğim yanıtta da yazdım yuvalığı aldım kafesin içine koydum. Yeniden bi resimlerin üstüne yazdığım yazıyı okuyabilirseniz çok sevinirim. Ne yapacağımı şaşırdım... :(

Götür veteriner e baksın . Benim de kuşum öldü bugün 2 yıllık

Götür veteriner e baksın . Benim de kuşum öldü bugün 2 yıllık

:( çok üzüldüm kardeş neyi vardıki öldü? Bugün yumurtaları çıkarttı çıkarttı yoksa yarına götürmeyi düşünüyorum artık :( Fakat kuşu rahatsız etmekde istemiyorum ama yapacak başka birşey yok sanırım. :(

Sonuç

bence aşiri yatmadan dolayı yaglanmış ve tüyler o yuzden ama veterınere gotur istersen

SONUÇ :

Veterinere götürdüm. Ciğerlerinde yağlanma var dedi. Kis var dedi. Aynı zamanda yumurtası da varmış. Operasyonu kaldıramaz dedi. Bende her zaman alışveriş yaptığım kendi petshop'uma götürdüm, sağolsun abi tekrardan o çifti alıp 1 çift kuş verdi. Ama çok üzüldüm ya :(

Geri