Karadeniz Pet

Kuşum zor nefes alıyor

Selen Çalışkan

Yeni Üye
Kuşum son üç gündür kafesin dibine girip orada uyuyor. Geceleri salıncağına koymama rağmen sabah bi bakıyorum aşağı inmiş. Daha iki aylık. Bizi görünce hemen yukarı çıkıyor kafesten dışarı çıkmak istiyor. Kabarma durumu yok. Durduğu yerde kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyor. Nefesinde hırıltı yok. İştahı kesilmiş ne yem yiyor ne su içiyor. Tüy döneminde ve daha yeni ishalden çıktı. Biraz halsizlik var ama tamamen olduğunu söyleyemem. Elektrolit uygulayın, antibiyotik verin dediler. Bildiğiniz antibiyotikler var mı ya da ne yapmamız gerek? Üst solunum yolu hastalığıymış sanırım.

kuyrugu normalde oynuyor mu yoksa sadece uyurken mi oynuyor?
mutlaka yemesi gerekiyor o yemiyorsa siz yedirin. kuşun şikayetlerini videoya alip youtube a yukleyin linki burada paylasin. ustalar bakar ona gore tedavi uygulanir.

kuyrugu normalde oynuyor mu yoksa sadece uyurken mi oynuyor?
mutlaka yemesi gerekiyor o yemiyorsa siz yedirin. kuşun şikayetlerini videoya alip youtube a yukleyin linki burada paylasin. ustalar bakar ona gore tedavi uygulanir.
Normalde de oynuyor zor nefes aldığı için. Bir saat kadar önce yedirdim. Uyuyakalmıştı halının üzerinde. Bildiğiniz yüzüstü yatmıştı. Ayaklarının üzerinde bile duramıyor uyurken o kadar yoruluyor nefes alırken.
Videoyu da koydum.
linki burada.

Normalde de oynuyor zor nefes aldığı için. Bir saat kadar önce yedirdim. Uyuyakalmıştı halının üzerinde. Bildiğiniz yüzüstü yatmıştı. Ayaklarının üzerinde bile duramıyor uyurken o kadar yoruluyor nefes alırken.
Videoyu da koydum.
linki burada.
istanbulda misiniz

istanbulda olsaniz guvenilir veteriner onerecektim.. malatyada kanatli canlilardan anlayan veteriner var mi bilemiyorum. bilgili kisileri bi etiketleyelim insallah iyilesecek yavrucak
@Recai @ADRIAN @Ahmet ASLAN
malatya’da kimi arasam biz kuşlara bakmıyoruz dediler. Bu üniversiteleri sadece kedi ve köpek için okuyorlar sanırım. Anlayan birisi vardı orayı tekrar aradığımda o kişiye de ulaşamadım daha. Burada biraz gezindim Avi-Ast isimli bir ilaca denk geldim. Yine söylerler ama yarım saate kadar aşağı inip onu alıcam. Geç olmadan bir şeyler yapmak gerekiyor.

Avi ast ile su aynı görevi görüyor işlevsiz bir ürün. Eczaneden doksisiklin etken maddeli monodoks yada tetradoks alın. Yakınlarda veteriner yada hayvansal ilaç satan yerler var ise hiprodoksi s alabilirsiniz, üretimi durduruldu bulmanız zor olabilir alınca yazın ne aldıysanız ona göre kullanımını aktaralım.
Avi-ast aldım :(( pet shopta hipradoxi S bulamadım maalesef.

Kuşum son üç gündür kafesin dibine girip orada uyuyor. Geceleri salıncağına koymama rağmen sabah bi bakıyorum aşağı inmiş. Daha iki aylık. Bizi görünce hemen yukarı çıkıyor kafesten dışarı çıkmak istiyor. Kabarma durumu yok. Durduğu yerde kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyor. Nefesinde hırıltı yok. İştahı kesilmiş ne yem yiyor ne su içiyor. Tüy döneminde ve daha yeni ishalden çıktı. Biraz halsizlik var ama tamamen olduğunu söyleyemem. Elektrolit uygulayın, antibiyotik verin dediler. Bildiğiniz antibiyotikler var mı ya da ne yapmamız gerek? Üst solunum yolu hastalığıymış sanırım.

Galiba , sanırım , hangi antibiyotik vs.. Bunu diyenin de bunu yazanında.. Aslında en sağlıklısı kuşu elinden almak.. Son olarak kuşunuz tüyde bu dönemde karın ağrısı , iştahsızlık , beslenme düzensizliği , stres yanında ishali getirebilir. Aspur veya iç yulaf vererek dışkıyı toparlayın. Kuşunuzda solunum yolu problemi yok ezbere herkesin söylediği ilaçları kullanmayın..

Galiba , sanırım , hangi antibiyotik vs.. Bunu diyenin de bunu yazanında.. Aslında en sağlıklısı kuşu elinden almak.. Son olarak kuşunuz tüyde bu dönemde karın ağrısı , iştahsızlık , beslenme düzensizliği , stres yanında ishali getirebilir. Aspur veya iç yulaf vererek dışkıyı toparlayın. Kuşunuzda solunum yolu problemi yok ezbere herkesin söylediği ilaçları kullanmayın..
Pardon xd? Sanırım dedim. Eğer aksi bir fikriniz varsa söyleyebilirdiniz ki zaten solunum yolu rahatsızlığı var. Hareketlerinden bunu belli ediyor. Sürekli ağzı açık hızlı hızlı nefes alması kuyruğunu sallaması kafesin dibine inip güç yetersizliğinden dolayı yerde uyuması... Daha sayabilirim. Bir ilacı kullanmadan önce kırk kişiye danışıyorum zaten.

Veterineri aradım hastalığının son aşamasında tedavisi zor olur yarın getirin bakalım dediler. Yarına kadar dayanabilirsek götürücez inş

Saçmalamasın o veteriner. Kuş hasta değilki, son aşamasında olsun. O veterinere götürmeyin! Hatta veterinerlik bir durumda yok zaten. Kuşta solunum problemi falan yok. Dışkıları kötü değil. Bir hastalık belirtisi yok. Kafesin dibine inip uyuması hastalıktan değil yavruluk alışkanlığından ok. Kuş daha yavru. Kuşuda fazla yormayın. Oyuncak değil bu hayvanlar. O kadar oynayıp yorarsanız halının üstünde de uyur, kucağınızdada uyur...

Kusma tekrarlar ise 3 gün gün sulphamezathine kullanın yeterli. Oda kusma olursa. Yok olmaz ise onuda kullanmayın. Kuşa herhangi birşey vermeyin!!!
Kusma problemi hala devam ediyor. Sanırım yediği besinleri sindiremiyor. İki ilaç verdi veteriner. Onları suyuna koyuyorum günlük olarak. Tüy dökümünde zaten kusması belki de ondandır. Hala kusuyor ve halsiz yani. En azından kafesin dibinde çok vakit geçirmiyor artık. Solunumda sıkıntı çekiyordu biraz biraz düzeldi. Kusması geçmiyor bilmiyorum ne yapacağımı.

Geri