Karadeniz Pet

Kuşumdaki ani değişiklik

pasapasapasaa

Yeni Üye
merhaba
Kuşumu alalı tam 3 hafta oldu. İlk başlarda çok oyuncu bir kuştu, kendi kendine oyunlar oynuyordu. Yemliğinin arasından falan geçiyor, kafesin tepelerinde dolaşıyordu. Ben hemen alışsın diye 3.günden itibaren kuşumu odaya saldım. Çok zeki bir kuş olduğu için asla çarpmadı. Konacağı yerleri çok iyi biliyordu. Başlangıçta benim odamda duruyordu kafesi fakat odamın soğuk olduğunu düşündüğüm için ve gündüzleri ben yokken sıkılmasın diye salona aldım. Babam gündüzleri evde olduğu için ona ses oluyordu ve odanın sıcaklığı da gayet iyiydi. Yavaş yavaş elimize alışsın diye kafesin içine elimizi sokup bir müddet bekletip çıkardık 2.hafta. Fakat sonra kuşumun gagasının kenarında beyaz tırnak mantarına benzer bir şey fark ettim. yaklaşık 5 6 gün önce aldığımız kuşçuya götürüp sorduk. Fotoğraftan gördüğü kadarıyla çok mühim olmadığını söyledi fakat biz güvenemediğimiz için tyrosid kremden gagasına ve ayaklarına sürdük. Aynı günlerde kafesine zilli boncuklu bir oyuncak aldım. Üzerinden birkaç gün geçtikten sonra kuşum bir anda ötmez oldu. Önceden sesini duyardık fakat artık yalnızca arada sırada mırıldanır gibi sesler çıkartıyor. Eski oyuncu halinden eser kalmadı. 2 gündür neredeyse tüm gün tüneğinde oturuyor. Arada bir oyuncağıyla oynuyor. Dün sol kanadının titrediğini gördüm. Yem yemesinde herhangi bir sıkıntı yok hatta gayet güzel yiyor. Bu arada kafesini koyduğumuz yer pencere kenarına yakındı ve az da olsa kenarlardan soğuk geliyordu fakat odanın için gayet sıcaktı. Dün kafesini ordan alıp odanın diğer köşesine koydum ve üzerine de önü açık kalacak şekilde örtü örttüm. Kuşumdaki bu ani değişikliğin sebebi ne olabilir sizce?

Camın önünden aldığınız iyi olmuş ne kadar kapalıda olsa havalar soğudu kapı altından, cam kenarından soğuk gelebiliyor. Tahminimce kremi sürmek için avucunuza aldığınız için stres yapmış. Bu yüzden sessizleşmiş olabilir. Oyuncakları yabancı gelip o da strese sokmuş olabilir. Oyuncaklarla ilgileniyorsa sorun yok. Durumunu gözlemleyin konuyu tekrar güncellersiniz.

Geri