Karadeniz Pet

Kuşumun Ayağının Durumu

Legendkit

Yeni Üye
Öncelikle selamlar , birkaç gün önce muhabbet kuşum (3,5) gece yatarken korkarak uyandı. Sanırım korktuğundan olacaktır ki sağ sola zıpladı ve kanat çırptı. Korktuğunu görünce hemen elimle müdahale edip kuşu elimde sıkmadan yaklaşık 5-10 dakika tuttum. Kuşumun sakinleştiğini düşünüp ellerimi açtım ve kuşum uçtu. Ama sanki odayı hiç bilmiyormuş gibi duvarlara çarpmaya başladı. Bende panik olup havada kuşu tutmaya çalıştım , maalesef ki tutamadım. Kuşum dolabın arkasına çarpıp düştü (düşerken kanat çırptığı için çok sert düşmediğini düşünüyorum). Ardından dolabı çekip kuşu zor bela yakaladım. Ancak halen kuşum sanki beni bile tanımıyor gibi korkuyordu. Ertesi gün kalktığımda kuşumun sol ayağını kullanamadığını fark ettim , forumda birkaç konuya baktığım kadarıyla kuş ayağıyla kendini kaşıyorsa kırılmadığını söyleyen bir kaç üye vardı. Muhtemelen ayağı incindi ancak yine de içim rahat etmediği için ve veterinere götürecek zamanı bulamadığım için sizlere kuşumun ayağının durumunu sormak istedim. Artı olarak bir de durumunu gösteren video bırakıyorum , açıkça gözüküyor orada her şey. Okuyup cevap veren herkese sonsuz teşekkürler. İyi günler.

Yardımcı olabilecek var mı? Bir de bugünlerde sadece kanatlarını titretip yatıyor, tüylerini kabartıyor ve kanadına dokunsam dahi tepki vermiyor. Normalde kanadına dokunturtmaz.

kuşunuz travma geçirmiş ve ayağını incitmiş ayağına kas gevşetici sürün ve bikaç gün ona yoğun ilgi gösterin

Çesitli yağlar sürüyorum birkaç gündür ve başından neredeyse hiç ayrılmıyorum. Yemliğine dahi ben indirip geri tüneğine çıkartıyorum. Kas gevşelticiyi deneyeceğim. Teşekkürler...

Kuşunuz kabus görmüş.Bu nedenle kafes içinde çırpınmış.
Odada 1-2 watt lık bir gece lambası kullanın ve gece lambasını kuşların direk olarak görmeyeceği bir konuma takın.

gece tutmaya çalışmasaydın böyle olmazdı,zaten karanlıkta uçmazlar. gece feneri yada fırsat bulduğunuzda petshop, veterinere gösterin.

gece tutmaya çalışmasaydın böyle olmazdı,zaten karanlıkta uçmazlar. gece feneri yada fırsat bulduğunuzda petshop, veterinere gösterin.
Gece derken ışık açıktı zaten, kanat çırptığını görüp ilk olarak ışığı açtım. Kafesinde zıpladığı içinde elime alıp sakinleştirdim. Bazen gece dışarıdan vs gelen seslerden korkup uyanıyordu.

dediğim gibi kuşu tutmasaydınız.sabah alırdınız. ışığı gördüğünde sabah olmuş sanabilir.

dediğim gibi kuşu tutmasaydınız.sabah alırdınız. ışığı gördüğünde sabah olmuş sanabilir.
İlk korktuğunda ayağını incitti muhtemelen ışığı açtığımda yerinde dururdu normalde. Zıplamaya devam ettiğinden dolayı müdahale ettim. Normalde kendisi durur.

Büyük ihtimalle incinme mevcut, B vitamini takviyesi yapınız. Ayağı için eczaneden voltaren krem alıp kulak çubuğu yardımı ile az miktarda sürünüz.
Yardımcı olabilecek var mı? Bir de bugünlerde sadece kanatlarını titretip yatıyor, tüylerini kabartıyor ve kanadına dokunsam dahi tepki vermiyor. Normalde kanadına dokunturtmaz.
Bir de bu bahsettiğim halsizlik durumu hakkında bir şey söyleyebilir misiniz? Sadece tüylerini kabartıp uyuyormuş gibi gözlerini açıp kapatıyor, sadece yem yemeğe iniyor tüneğinden.

Arkadaşlar kuşumu az önce kaybettim, ölmeden önce felç gibi hareketler sergilemeye başlamıştı. Allah rahmet eylesin...🥺

Geri