Karadeniz Pet

Kuşumun kanadı kanıyor

dolphinblo0d

Yeni Üye
Akrabamdan sahiplendiğim, şuan yaklaşık 8 aylık dişi kuşumu, 3 ay önce sahiplendim. Aldığım akrabam kanatlarını kesmişti. Ben de kanadının yeniden çıkması için yaklaşık 1,5 aydır b vitamini ile destekliyorum. Sol kanadında 6-7 civarı tüy çıkmasına rağmen sağ kanadında sadece 2 tane çıktı, biri düştü, bugün sağ kanadını kontrol ettiğimde kanama olduğunu gördüm. Ne yapmam gerekiyor acaba ?

Ekli dosyalar

• IMG_20211230_150912.jpg
    IMG_20211230_150912.jpg
    437.9 KB · Görüntüleme: 48
Bir kuşun kanadı neden kesilir 1.?
Akraba yalan söyler mi 2.?
Bu kuşta tüy hastalığı var, B vitamini verin belki düzelebilir 3.
1. Sözde daha rahat alışıcak diye kuşun en önemli özelliğini elinden almış. Zaten ondan almamın en büyük sebebi buydu. 2. bana herhangi bir yalan söylemedi onu nereden çıkardınız anlamadım. 3. Zaten 1,5 aydır düzenli bir şekilde b vitamini veriyorum.

1. Sözde daha rahat alışıcak diye kuşun en önemli özelliğini elinden almış. Zaten ondan almamın en büyük sebebi buydu. 2. bana herhangi bir yalan söylemedi onu nereden çıkardınız anlamadım. 3. Zaten 1,5 aydır düzenli bir şekilde b vitamini veriyorum.
kuşun kanatlarının kesilip kesilmediğini bilmiyorum ama tüy hastalığı olduğu kesin. Akrabanın bunu bilmesi gerekirdi.

kuşun kanatlarının kesilip kesilmediğini bilmiyorum ama tüy hastalığı olduğu kesin. Akrabanın bunu bilmesi gerekirdi.
Hayvanın kanadı kesik. İlk fotoda gösterdiğim yer dışında herhangi bir kanama veya düzensizlik yok, diğer kanadının tüyleri de düzgün bir biçimde çıkıyor, tüye giriyor. sadece sağ kanadın ucu böyle. Tüy hastalığı olsa belirtisi tüm vücutta gözükmez mi ?

Ekli dosyalar

• IMG_20211021_211524.jpg
    IMG_20211021_211524.jpg
    443 KB · Görüntüleme: 38
Hayvanın kanadı kesik. İlk fotoda gösterdiğim yer dışında herhangi bir kanama veya düzensizlik yok, diğer kanadının tüyleri de düzgün bir biçimde çıkıyor, tüye giriyor. sadece sağ kanadın ucu böyle. Tüy hastalığı olsa belirtisi tüm vücutta gözükmez mi ?

Farklı tip tüy hastalıkları var. Genelde kanat ve kuyruk tüylerinde görünüyor.

@Levent ACAR hocanın dediklerine harfiyen katılıyorum.

Kuşta tüy hastalığı var. Bu rahatsızlık kanat tüylerinde . 3 ay uzun bir süre , bu sürede kanat tüylerini döküp yenisini çıkarmalıydı.
Kuşun tüye girmesi ( tüy değişimi ) Ağaçların sonbaharda yaprak dökümü gibi olmaz ki. Kuşlar kanat tüylerini belli bir sırayla dökerler. Çünkü uçmaya ihtiyaçları vardır.
Büyük bir ihtimalle kanadındaki kan çarpma sonucu olmuş. Bir söz vardır. '' Can gariplik dinlemez '' diye. Bazen videolarda denk geliyor hastalıktan dolayı vücudunda tek tüy kalmamış büyük papağanlar dans ediyor. Umurunda bile değil tüysüz kalması o dansına bakıyor. 😍
Bir kuşun kanadını kesmek ona yapılabilecek en büyük kötülüklerden birisidir.

İğne tüylerinden birisi kırılmış, içinden damar geçen tüylerden birisi yani. En kısa sürede veterinere götürülmesi şart bazı durumlarda tüyün kontrollü şekilde çıkarılması gerek çünkü, yine kanarsa evde durdurabilirsiniz kanamayı ancak eninde sonunda profesyonel müdahale şart olacaktır. Kuşun kanatları da gördüğüm kadarıyla eşit kesilmemiş, bu denge problemi yaratır kuş muhtemelen denge problemi yüzünden düşüp kırmıştır kanadı. Uzayana kadar uçmasına izin vermeyin ve tüneğini alçak koyun kafesin içinde bile düşebilir.

Geri